logo

18 Ağustos 2017

AĞABEYİM MERHUM AV. ESAT CEBECİ’DEN SEYRANİ’YE VEFA BİR ANI

2013 yılında bir Develi ziyaretimde ağabeyim Av. Esat Cebeci’yi ve yengemi görüp duasını almak istedim. Ağabeyim güzel şiir okur, aynı zamanda bir “Âşık Seyrani” hayranıdır. Develi ile ilgili anılarıyla bir söyleşi yapalım dedim, kabul etti. Konuyu kendisi seçti.
– Birinci sıraya Seyrani’yi alacağım; ama hayatından, sanatından, şiirlerinden değil; Türkiye’de ve Develi’de hak ettiği yeri alamadığından, büyük şairlerimiz gibi ders kitaplarına girmediğinden bahsedeceğim dedi. Çünkü yeteri kadar onu tanımak ve tanıtmak için gerekenin yapılmadığına inanıyordu.
1979 yılından itibaren her yıl Develi’de düzenlenen Seyrani’yi anma festivalini ve İstanbul’da ilk kez düzenlenen Seyrani’yi anma programlarımızı yeterli bulmuyordu. Hakkında yazılan onlarca eseri saymıyordu.
-Bizleri çok eskilere mi götüreceksin dedim? Evet dedi. Anlatmağa başladı:
– 1960 yılının Ağustos ayı idi. Arkadaşım Diş Doktoru Fikret Dokumacı ile birlikte Develi’ye bir kütüphane yaptırmağa karar verdik ve hemen teşebbüse geçtik. O zamana kadar Develi’de kütüphane yoktu. Bundan dolayı da utanıyor ve üzülüyorduk. Bu konuyu çevremize açtık arkadaşlarımıza anlattık, Belediye başkanı ile görüşmeye gittik.
– O yıllar belediye başkanı kimdi? Size bir faydası oldu mu, dedim?
-Hatırladığıma göre Develi Belediye Başkanı (1955-1960) Mehmet Gönençti, dedi ve devam etti. Merhum Gönenç, Abdulbaki Mahallesinin Meteris Semtinde kütüphane için arsa tahsis etti. Müteşebbis olarak bizler konuyu Develi Halkı’na duyurduk. Maarif binasındaki toplantıya büyük katılım oldu. Kütüphane arsasının temelini atmak için harekete geçtiğimiz günlerde hemşehrilerimizden şu anda adını hatırlayamadığım biri bana hitaben:
– Esat Bey, Şair Behçet Kemal Çağlar Kayseri’deymiş çağıralım da kütüphanenin temelini o atsın, dedi.
-Behçet Kemal Çağlar Kayseri Lisesi mezunu bir şairimizdi. Ben de iyi olur diye düşündüm, olur dedim. Behçet Kemal Çağlar’ı kaldığı otelden arayıp Develi’ye kütüphanenin temel atma töreni için davet ettim.
-Geleceğim dedi mi?
-Teklifimi kabul etti. Belirlediğimiz gün temel atma töreni için Develi’ye geldi. Toplu halde kütüphane inşaat sahasına yürüdük. Behçet Kemal Çağlar, kütüphanenin gerekliliğini, okumanın yaşının olmayacağı söyledi ve Seyrani hakkında heyecanlı bir konuşma yaptı. Temel atıldı, sonra hep birlikte Maarif binasına gittik. Tekrar Seyrani’den şiirler okudu.
-Sonra da haydi bakayım Develiler dedi. Bende sizi dinleyeyim. Seyrani sizin halk ozanınız birkaç şiirde siz okuyun dedi. Salondan çıt çıkmadı. Üç beş dakika bekledi. Yumrukla masaya vurdu.
-Ben bu mecliste daha fazla oturmayacağım, Allahaısmarladık da demiyorum diyerek çıkıp gitti.
-Behçet Kemal’in Kayseri’ye o günlerde neden geldiğini sordum?
-27 Mayıs ihtilalinin meşruiyetini – yasaya uygunluğunu- halka anlatmak için Anadolu’da görevlendirilenlerden biri olduğunu söyledi.(Bu meşruiyete asla katılmıyorum).
Ağabeyimin bu anısını Develi’ye hizmet eden Develi sevdalılarına armağan ediyorum. Ağabeyim 25 Aralık 2015 yılında hakka yürüdü. Ruhu şad, mekânı cennet olsun. Hayatı boyunca Develi halkı için çabaladı. Yapılan her hayır eserde, halka faydalı her şeyde ön saflarda oldu. Bir hayali vardı.
Develi’ye bir yüksekokul açılmasını çok istiyordu. Şimdi Paksa Ziraat Fakültemiz, Hüseyin Şahin Meslek Yüksek Okulumuz var.
Modern binaları olan Seyrani kampüsümüzün, fakültelerimizin, eğitim ve öğretime açılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Çağdaş Develi Gazetesi, 18 Ağustos 2017, Sayfa 7

Share
932 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...