logo

18 Ağustos 2017

AĞABEYİM MERHUM AV. ESAT CEBECİ’DEN SEYRANİ’YE VEFA BİR ANI

2013 yılında bir Develi ziyaretimde ağabeyim Av. Esat Cebeci’yi ve yengemi görüp duasını almak istedim. Ağabeyim güzel şiir okur, aynı zamanda bir “Âşık Seyrani” hayranıdır. Develi ile ilgili anılarıyla bir söyleşi yapalım dedim, kabul etti. Konuyu kendisi seçti.
– Birinci sıraya Seyrani’yi alacağım; ama hayatından, sanatından, şiirlerinden değil; Türkiye’de ve Develi’de hak ettiği yeri alamadığından, büyük şairlerimiz gibi ders kitaplarına girmediğinden bahsedeceğim dedi. Çünkü yeteri kadar onu tanımak ve tanıtmak için gerekenin yapılmadığına inanıyordu.
1979 yılından itibaren her yıl Develi’de düzenlenen Seyrani’yi anma festivalini ve İstanbul’da ilk kez düzenlenen Seyrani’yi anma programlarımızı yeterli bulmuyordu. Hakkında yazılan onlarca eseri saymıyordu.
-Bizleri çok eskilere mi götüreceksin dedim? Evet dedi. Anlatmağa başladı:
– 1960 yılının Ağustos ayı idi. Arkadaşım Diş Doktoru Fikret Dokumacı ile birlikte Develi’ye bir kütüphane yaptırmağa karar verdik ve hemen teşebbüse geçtik. O zamana kadar Develi’de kütüphane yoktu. Bundan dolayı da utanıyor ve üzülüyorduk. Bu konuyu çevremize açtık arkadaşlarımıza anlattık, Belediye başkanı ile görüşmeye gittik.
– O yıllar belediye başkanı kimdi? Size bir faydası oldu mu, dedim?
-Hatırladığıma göre Develi Belediye Başkanı (1955-1960) Mehmet Gönençti, dedi ve devam etti. Merhum Gönenç, Abdulbaki Mahallesinin Meteris Semtinde kütüphane için arsa tahsis etti. Müteşebbis olarak bizler konuyu Develi Halkı’na duyurduk. Maarif binasındaki toplantıya büyük katılım oldu. Kütüphane arsasının temelini atmak için harekete geçtiğimiz günlerde hemşehrilerimizden şu anda adını hatırlayamadığım biri bana hitaben:
– Esat Bey, Şair Behçet Kemal Çağlar Kayseri’deymiş çağıralım da kütüphanenin temelini o atsın, dedi.
-Behçet Kemal Çağlar Kayseri Lisesi mezunu bir şairimizdi. Ben de iyi olur diye düşündüm, olur dedim. Behçet Kemal Çağlar’ı kaldığı otelden arayıp Develi’ye kütüphanenin temel atma töreni için davet ettim.
-Geleceğim dedi mi?
-Teklifimi kabul etti. Belirlediğimiz gün temel atma töreni için Develi’ye geldi. Toplu halde kütüphane inşaat sahasına yürüdük. Behçet Kemal Çağlar, kütüphanenin gerekliliğini, okumanın yaşının olmayacağı söyledi ve Seyrani hakkında heyecanlı bir konuşma yaptı. Temel atıldı, sonra hep birlikte Maarif binasına gittik. Tekrar Seyrani’den şiirler okudu.
-Sonra da haydi bakayım Develiler dedi. Bende sizi dinleyeyim. Seyrani sizin halk ozanınız birkaç şiirde siz okuyun dedi. Salondan çıt çıkmadı. Üç beş dakika bekledi. Yumrukla masaya vurdu.
-Ben bu mecliste daha fazla oturmayacağım, Allahaısmarladık da demiyorum diyerek çıkıp gitti.
-Behçet Kemal’in Kayseri’ye o günlerde neden geldiğini sordum?
-27 Mayıs ihtilalinin meşruiyetini – yasaya uygunluğunu- halka anlatmak için Anadolu’da görevlendirilenlerden biri olduğunu söyledi.(Bu meşruiyete asla katılmıyorum).
Ağabeyimin bu anısını Develi’ye hizmet eden Develi sevdalılarına armağan ediyorum. Ağabeyim 25 Aralık 2015 yılında hakka yürüdü. Ruhu şad, mekânı cennet olsun. Hayatı boyunca Develi halkı için çabaladı. Yapılan her hayır eserde, halka faydalı her şeyde ön saflarda oldu. Bir hayali vardı.
Develi’ye bir yüksekokul açılmasını çok istiyordu. Şimdi Paksa Ziraat Fakültemiz, Hüseyin Şahin Meslek Yüksek Okulumuz var.
Modern binaları olan Seyrani kampüsümüzün, fakültelerimizin, eğitim ve öğretime açılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Çağdaş Develi Gazetesi, 18 Ağustos 2017, Sayfa 7

Share
698 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...