logo

ADAYLARIMIZI TANIYALIM: KEMAL TEKDEN

 

1543

Kemal Tekden’i çok yönlü kişiliği ile Türkiye’de örnek gösterilebilecek kişilerden biri olarak kabul etmemiz gerektiğine inanıyorum.
Doğum yılı 1959, evli ve 3 çocuk babasıdır. İlk ve ortaöğrenimini Kayseri de tamamladıktan sonra, İstanbul Tıp Fakültesinde okudu ve 1982’de mezun oldu.
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümünde ihtisas yaptı. Kayseri Devlet Hastanesinde 4 yıl boyunca KBB uzmanı olarak görev yaptıktan sonra, 1993’te memuriyetten ayrılarak Kayseri’nin ilk özel tıp merkezini hizmete açtı.
Arkasından 1998’de ilk özel kalp hastanesi olan Kayseri Kalp Hastanesini, daha sonra Tekden Tıp Merkezini, Denizli Tekden Hastanesini ve son olarak da Mart 2007’de Kayseri Tekden Hastanesini ortaklarıyla birlikte hizmete açtı. Eğitim alanında ise, 2006 yılında Kayseri’nin ilk akıllı okulu olan Tekden İlköğretim Okulunu Kayseri’ye, 2011’de ise İstanbul Küçükyalı’ya kazandırdı.
Dr. Kemal Tekden’in sağlık, eğitim ve sosyal alanlarda çalışmaları, dergi yazıları mevcut. Halen Eyvan Dergisinin sahipliğini yürütmekte, Kültür Eyvanı Derneğinin Başkanlığını ve Türkiye Üstün Zekâlı ve Dahi Çocukların Eğitimi Vakfı (TÜZDEV) Genel Başkanlığını yapmaktadır. Bu konu yıllardır memleketimizin zeki çocuklarını yabancılara karşı koruma altına almayı ve memlekete kazandırmayı hedefleyen bir kuruluştur. Medikal, tarım ve inşaat dallarında şirketleri bulunan Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Tekden Grubunun bu faaliyetleri haricinde ‘insanımıza nasıl yararlı olabilirim’ kaygısıyla daha pek çok konuda faal bir kişi olarak karşımızda bulunmaktadır. Tıbbi yazılarının yanı sıra gezileri ve girişimcilik konularında yazıları, radyo programları ve doğrudan konferanslar ile Seyyid Ahmet Arvasi, Mehmet Akif, Hayatı Anlama ve Başarı gibi hususlarda bilgilerini herkesle paylaştığını gözlemliyoruz.
‘İnsanın Sırrı’ isimli kitabı yazan Kemal Bey okurlarını insana dair bir yolculuğa çıkartıyor.
Kitap, bilimsel veriler ışığında, beden ve ruhun ayrılmaz bütünlüğünün, dünyevi ihtiyaçlarının yanı sıra manevi ihtiyaçların karşılanmasının önemini vurgularken dinin bilime rehber olması konusu vurgulanıyor.
Kemal Beyi anlamak için kendi söylem ve çalışmalarını takip ederek, inandığı davanın asaletini görmek mümkün: Galip Dede’nin ‘Kendine değer ver ve iyi bak, çünkü sen âlemin özüsün. Kâinatın göz bebeği olan insansın sen.’ sözünü ara ara söyleyen kişi, kendinin diğer insanlara karşı sorumlu olduğu düşüncesiyle hizmet için koşturan bir kişi demektir.
‘Ben neyim, nereden geldim, nereye gidiyorum?’ diye insanların kendilerini sorgulamasını ve ona göre sorumluluk almalarını öneren Kemal Bey, Eyvan Dergisi ile kültür, sanat, aktüalite ve sağlık konularında bir boşluğu doldurma kaygısını taşıdığından, memlekete hizmette ilmin ehemmiyetine binaen Tekden Kolejlerini açarak öğrencilere hizmet vermektedir. Ayrıca web üzerinden – uzaktan eğitim ve sağlık alanında yayın yapan Kapsül TV bütün Türk ve İslam dünyasına bir imkân olarak sunulmuştur.
Şimdi de şu ana kadar yazdıklarımızla bütünlük sağlayacak olan ve öz kültürümüzü görsel olarak insanımıza öğretmeyi amaçlayan Tekden Film ve Prodüksiyon ile Osmanlıların kuruluş günlerini anlatan Diriliş dizisini yapımcısı olarak insanımızın kendi geçmişini sevmesini hedeflemektedir.
Kemal Bey’e çıktığı bu siyaset yolculuğunda başarılar dilerken memleketimiz için hayırlı çalışmalar yapacağından emin olduğumu belirtmeliyim.

Share
3.322 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...