logo

ADAYLARIMIZI TANIYALIM: KEMAL TEKDEN

 

1543

Kemal Tekden’i çok yönlü kişiliği ile Türkiye’de örnek gösterilebilecek kişilerden biri olarak kabul etmemiz gerektiğine inanıyorum.
Doğum yılı 1959, evli ve 3 çocuk babasıdır. İlk ve ortaöğrenimini Kayseri de tamamladıktan sonra, İstanbul Tıp Fakültesinde okudu ve 1982’de mezun oldu.
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümünde ihtisas yaptı. Kayseri Devlet Hastanesinde 4 yıl boyunca KBB uzmanı olarak görev yaptıktan sonra, 1993’te memuriyetten ayrılarak Kayseri’nin ilk özel tıp merkezini hizmete açtı.
Arkasından 1998’de ilk özel kalp hastanesi olan Kayseri Kalp Hastanesini, daha sonra Tekden Tıp Merkezini, Denizli Tekden Hastanesini ve son olarak da Mart 2007’de Kayseri Tekden Hastanesini ortaklarıyla birlikte hizmete açtı. Eğitim alanında ise, 2006 yılında Kayseri’nin ilk akıllı okulu olan Tekden İlköğretim Okulunu Kayseri’ye, 2011’de ise İstanbul Küçükyalı’ya kazandırdı.
Dr. Kemal Tekden’in sağlık, eğitim ve sosyal alanlarda çalışmaları, dergi yazıları mevcut. Halen Eyvan Dergisinin sahipliğini yürütmekte, Kültür Eyvanı Derneğinin Başkanlığını ve Türkiye Üstün Zekâlı ve Dahi Çocukların Eğitimi Vakfı (TÜZDEV) Genel Başkanlığını yapmaktadır. Bu konu yıllardır memleketimizin zeki çocuklarını yabancılara karşı koruma altına almayı ve memlekete kazandırmayı hedefleyen bir kuruluştur. Medikal, tarım ve inşaat dallarında şirketleri bulunan Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Tekden Grubunun bu faaliyetleri haricinde ‘insanımıza nasıl yararlı olabilirim’ kaygısıyla daha pek çok konuda faal bir kişi olarak karşımızda bulunmaktadır. Tıbbi yazılarının yanı sıra gezileri ve girişimcilik konularında yazıları, radyo programları ve doğrudan konferanslar ile Seyyid Ahmet Arvasi, Mehmet Akif, Hayatı Anlama ve Başarı gibi hususlarda bilgilerini herkesle paylaştığını gözlemliyoruz.
‘İnsanın Sırrı’ isimli kitabı yazan Kemal Bey okurlarını insana dair bir yolculuğa çıkartıyor.
Kitap, bilimsel veriler ışığında, beden ve ruhun ayrılmaz bütünlüğünün, dünyevi ihtiyaçlarının yanı sıra manevi ihtiyaçların karşılanmasının önemini vurgularken dinin bilime rehber olması konusu vurgulanıyor.
Kemal Beyi anlamak için kendi söylem ve çalışmalarını takip ederek, inandığı davanın asaletini görmek mümkün: Galip Dede’nin ‘Kendine değer ver ve iyi bak, çünkü sen âlemin özüsün. Kâinatın göz bebeği olan insansın sen.’ sözünü ara ara söyleyen kişi, kendinin diğer insanlara karşı sorumlu olduğu düşüncesiyle hizmet için koşturan bir kişi demektir.
‘Ben neyim, nereden geldim, nereye gidiyorum?’ diye insanların kendilerini sorgulamasını ve ona göre sorumluluk almalarını öneren Kemal Bey, Eyvan Dergisi ile kültür, sanat, aktüalite ve sağlık konularında bir boşluğu doldurma kaygısını taşıdığından, memlekete hizmette ilmin ehemmiyetine binaen Tekden Kolejlerini açarak öğrencilere hizmet vermektedir. Ayrıca web üzerinden – uzaktan eğitim ve sağlık alanında yayın yapan Kapsül TV bütün Türk ve İslam dünyasına bir imkân olarak sunulmuştur.
Şimdi de şu ana kadar yazdıklarımızla bütünlük sağlayacak olan ve öz kültürümüzü görsel olarak insanımıza öğretmeyi amaçlayan Tekden Film ve Prodüksiyon ile Osmanlıların kuruluş günlerini anlatan Diriliş dizisini yapımcısı olarak insanımızın kendi geçmişini sevmesini hedeflemektedir.
Kemal Bey’e çıktığı bu siyaset yolculuğunda başarılar dilerken memleketimiz için hayırlı çalışmalar yapacağından emin olduğumu belirtmeliyim.

Share
3.542 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...