logo

ADAYLARIMIZI TANIYALIM: KEMAL TEKDEN

 

1543

Kemal Tekden’i çok yönlü kişiliği ile Türkiye’de örnek gösterilebilecek kişilerden biri olarak kabul etmemiz gerektiğine inanıyorum.
Doğum yılı 1959, evli ve 3 çocuk babasıdır. İlk ve ortaöğrenimini Kayseri de tamamladıktan sonra, İstanbul Tıp Fakültesinde okudu ve 1982’de mezun oldu.
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümünde ihtisas yaptı. Kayseri Devlet Hastanesinde 4 yıl boyunca KBB uzmanı olarak görev yaptıktan sonra, 1993’te memuriyetten ayrılarak Kayseri’nin ilk özel tıp merkezini hizmete açtı.
Arkasından 1998’de ilk özel kalp hastanesi olan Kayseri Kalp Hastanesini, daha sonra Tekden Tıp Merkezini, Denizli Tekden Hastanesini ve son olarak da Mart 2007’de Kayseri Tekden Hastanesini ortaklarıyla birlikte hizmete açtı. Eğitim alanında ise, 2006 yılında Kayseri’nin ilk akıllı okulu olan Tekden İlköğretim Okulunu Kayseri’ye, 2011’de ise İstanbul Küçükyalı’ya kazandırdı.
Dr. Kemal Tekden’in sağlık, eğitim ve sosyal alanlarda çalışmaları, dergi yazıları mevcut. Halen Eyvan Dergisinin sahipliğini yürütmekte, Kültür Eyvanı Derneğinin Başkanlığını ve Türkiye Üstün Zekâlı ve Dahi Çocukların Eğitimi Vakfı (TÜZDEV) Genel Başkanlığını yapmaktadır. Bu konu yıllardır memleketimizin zeki çocuklarını yabancılara karşı koruma altına almayı ve memlekete kazandırmayı hedefleyen bir kuruluştur. Medikal, tarım ve inşaat dallarında şirketleri bulunan Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Tekden Grubunun bu faaliyetleri haricinde ‘insanımıza nasıl yararlı olabilirim’ kaygısıyla daha pek çok konuda faal bir kişi olarak karşımızda bulunmaktadır. Tıbbi yazılarının yanı sıra gezileri ve girişimcilik konularında yazıları, radyo programları ve doğrudan konferanslar ile Seyyid Ahmet Arvasi, Mehmet Akif, Hayatı Anlama ve Başarı gibi hususlarda bilgilerini herkesle paylaştığını gözlemliyoruz.
‘İnsanın Sırrı’ isimli kitabı yazan Kemal Bey okurlarını insana dair bir yolculuğa çıkartıyor.
Kitap, bilimsel veriler ışığında, beden ve ruhun ayrılmaz bütünlüğünün, dünyevi ihtiyaçlarının yanı sıra manevi ihtiyaçların karşılanmasının önemini vurgularken dinin bilime rehber olması konusu vurgulanıyor.
Kemal Beyi anlamak için kendi söylem ve çalışmalarını takip ederek, inandığı davanın asaletini görmek mümkün: Galip Dede’nin ‘Kendine değer ver ve iyi bak, çünkü sen âlemin özüsün. Kâinatın göz bebeği olan insansın sen.’ sözünü ara ara söyleyen kişi, kendinin diğer insanlara karşı sorumlu olduğu düşüncesiyle hizmet için koşturan bir kişi demektir.
‘Ben neyim, nereden geldim, nereye gidiyorum?’ diye insanların kendilerini sorgulamasını ve ona göre sorumluluk almalarını öneren Kemal Bey, Eyvan Dergisi ile kültür, sanat, aktüalite ve sağlık konularında bir boşluğu doldurma kaygısını taşıdığından, memlekete hizmette ilmin ehemmiyetine binaen Tekden Kolejlerini açarak öğrencilere hizmet vermektedir. Ayrıca web üzerinden – uzaktan eğitim ve sağlık alanında yayın yapan Kapsül TV bütün Türk ve İslam dünyasına bir imkân olarak sunulmuştur.
Şimdi de şu ana kadar yazdıklarımızla bütünlük sağlayacak olan ve öz kültürümüzü görsel olarak insanımıza öğretmeyi amaçlayan Tekden Film ve Prodüksiyon ile Osmanlıların kuruluş günlerini anlatan Diriliş dizisini yapımcısı olarak insanımızın kendi geçmişini sevmesini hedeflemektedir.
Kemal Bey’e çıktığı bu siyaset yolculuğunda başarılar dilerken memleketimiz için hayırlı çalışmalar yapacağından emin olduğumu belirtmeliyim.

Share
3.462 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Derneğin Hafızası Kitabını Neden Yazmaya Gerek Duydum?

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimize hizmet eden değerli büyüklerimizi anmak ve bizden sonra gelecek yönetimlere ışık tutmak için bu kitap kaleme alınmıştır. Amaç derneğin yazılı hafızasına bir katkı sunmaktır. Çünkü toplumun hafızası olan kitaplar kültürel bir mirastır, kitaplar gönülden gönüle giden bir yoldur. Her dönemde Başkanların ve yönetimlerin karşılaştığı zorluklar, yaptıkları fedakârlıklar ve hizmetler hiçbir zaman küçümsenemez. Dernekçilik bir gönül, sevda ve fedakârlık işidir. Hemşehrilerinin dertlerine ortak olmak, hastalara ve yoksul...
 • DÜNYA PİKNİK GÜNÜ

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Havaların ısınmaya başladığı ilkbahar aylarından itibaren piknikler, hafta sonlarının en keyifli aktiviteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Pikniğe gitmek için kimimiz deniz kenarını, kimimiz ormanı, kimimiz su veya göl kenarını, kimimiz de parklar gibi doğal ortamlar veya bir açık alanı tercih ediyoruz. Piknik, yemek yemek, eğlenmek için açık alanda yapılan günübirlik gezintidir. Piknik, kelimesinin kökeni Fransızca “pique-nique” kelimesinden gelmekte olup, anlamı “Suyu, yeşilliği olan, gezinti yapılacak yer” olarak tanımlanmaktadır....
 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...