logo

Adalet Terazisinden Ayrılmamalı

Sevgili Okuyucularım!
Darbeciler ve darbeye destek verenler mutlaka cezalandırılmalı, cezalarını çekmelidir. Ancak suçsuz durumda olan insanlar da ayıklanmalı, gün yüzüne çıkarılmalı. Türkiye Cumhuriyeti devleti kanun devleti olduğunu her yerde göstermeli.
Suçsuzların canının yanmasına izin vermemeli.
Son yıllarda adalet mekanizmasının sergilediği komedi hala hafızalarımızdadır. O da şöyleydi : Bir hâkimin tutukladığını, diğeri serbest bırakıyordu. Hâkimin serbest bırakma kararını savcı dinlemiyordu.
Bir başka hâkim, serbest bırakma kararını “yok hükmünde” sayıyordu. serbest bırakan hâkim de “asıl senin kararın yok hükmünde” diyerek tavrını koyuyordu….
Gerçek suçluyu öfkeyle değil tabi ki somut ve gerçek deliller ile yakalarız. O nedenle Devletin görevi suçluları belirlerken, onları hapse atarken adalet terazisinden ayrılmamalı. Yanlış yorumlamaya, yanlış anlaşılmaya mahal vermemeli. Hukuki olmayan davranışlara kapı açmamalı. Hukuk devletinin en başta gelen görevinin bu olduğunu göstermeli. Karmaşada yanlış ve asılsız suçlamalardan kaynaklanan referanslardan uzak durmalı.
Sevgili okuyucularım, bilindiği üzere medeniyete mazhar olmuş devletlerin itibarı ancak adaletle ayakta durabilir, adaletle ebedileşebilir. Bir ülkede ahenk, düzen ve birlik sadece adaletle tecelli bulur. Ayrıca adalet birlik ahlakının temel taşıdır. Çünkü adaletin olmadığı bir devlette zulüm vardır. Kötülük vardır. Haksızlık vardır.
“Adaletsiz bir ülke güneşsiz bir dünyaya benzer“ atasözü boşuna söylenmemiştir.
“Bir ülke ancak adaletle ebedileşir ve adaletsizlikle yıkılır” atasözü Germen toplumuna aittir. Atalarımız “ Adalet ferman dinlemez”, “geciken adalet, adalet değildir, adalet olmayan yerde sefalet olur” sözleriyle gerçeği dile getirmişlerdir. Kaşgarlı Mahmut diyor ki: “Zulüm avludan girerse adalet bacadan çıkar.” Pascal derki: “Adalet güçlü, güçlülerin de adil olması lazımdır”.
Ünlü Filozof Sokrates ise şöyle der: “Hâkimin fazileti doğruyu görmek, yöneticinin fazileti de doğruyu söylemektir.” Yüce Kitabımız Kur’an bakın bu konuyu nasıl ifade ediyor : “Ey iman edenler! Son derece adaletli olun, kendinizin, ana babanızın, akrabalarınızın aleyhine de olsa Allah için doğru şahitlik edin! Hakkında doğru şahitlik yaptığınız kimse ister zengin ister fakir olsun, adaletten ayrılmayın.
Çünkü Allah’ın hakkını korumak, (yani adaletten ayrılmamak), zengin ve fakirin, ana baba ve akrabaların hakkını korumaktan daha önemlidir. Onların haklarını Allah daha iyi gözetir. Boş arzu ve hevesinize uyarak adaletten ayrılmayın.
Gerçeği saptırıp ya da şahitlik etmekten kaçınırsanız bilin ki Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (Nisa / 4: 135)

Share
1.087 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...