logo

Adalet Terazisinden Ayrılmamalı

Sevgili Okuyucularım!
Darbeciler ve darbeye destek verenler mutlaka cezalandırılmalı, cezalarını çekmelidir. Ancak suçsuz durumda olan insanlar da ayıklanmalı, gün yüzüne çıkarılmalı. Türkiye Cumhuriyeti devleti kanun devleti olduğunu her yerde göstermeli.
Suçsuzların canının yanmasına izin vermemeli.
Son yıllarda adalet mekanizmasının sergilediği komedi hala hafızalarımızdadır. O da şöyleydi : Bir hâkimin tutukladığını, diğeri serbest bırakıyordu. Hâkimin serbest bırakma kararını savcı dinlemiyordu.
Bir başka hâkim, serbest bırakma kararını “yok hükmünde” sayıyordu. serbest bırakan hâkim de “asıl senin kararın yok hükmünde” diyerek tavrını koyuyordu….
Gerçek suçluyu öfkeyle değil tabi ki somut ve gerçek deliller ile yakalarız. O nedenle Devletin görevi suçluları belirlerken, onları hapse atarken adalet terazisinden ayrılmamalı. Yanlış yorumlamaya, yanlış anlaşılmaya mahal vermemeli. Hukuki olmayan davranışlara kapı açmamalı. Hukuk devletinin en başta gelen görevinin bu olduğunu göstermeli. Karmaşada yanlış ve asılsız suçlamalardan kaynaklanan referanslardan uzak durmalı.
Sevgili okuyucularım, bilindiği üzere medeniyete mazhar olmuş devletlerin itibarı ancak adaletle ayakta durabilir, adaletle ebedileşebilir. Bir ülkede ahenk, düzen ve birlik sadece adaletle tecelli bulur. Ayrıca adalet birlik ahlakının temel taşıdır. Çünkü adaletin olmadığı bir devlette zulüm vardır. Kötülük vardır. Haksızlık vardır.
“Adaletsiz bir ülke güneşsiz bir dünyaya benzer“ atasözü boşuna söylenmemiştir.
“Bir ülke ancak adaletle ebedileşir ve adaletsizlikle yıkılır” atasözü Germen toplumuna aittir. Atalarımız “ Adalet ferman dinlemez”, “geciken adalet, adalet değildir, adalet olmayan yerde sefalet olur” sözleriyle gerçeği dile getirmişlerdir. Kaşgarlı Mahmut diyor ki: “Zulüm avludan girerse adalet bacadan çıkar.” Pascal derki: “Adalet güçlü, güçlülerin de adil olması lazımdır”.
Ünlü Filozof Sokrates ise şöyle der: “Hâkimin fazileti doğruyu görmek, yöneticinin fazileti de doğruyu söylemektir.” Yüce Kitabımız Kur’an bakın bu konuyu nasıl ifade ediyor : “Ey iman edenler! Son derece adaletli olun, kendinizin, ana babanızın, akrabalarınızın aleyhine de olsa Allah için doğru şahitlik edin! Hakkında doğru şahitlik yaptığınız kimse ister zengin ister fakir olsun, adaletten ayrılmayın.
Çünkü Allah’ın hakkını korumak, (yani adaletten ayrılmamak), zengin ve fakirin, ana baba ve akrabaların hakkını korumaktan daha önemlidir. Onların haklarını Allah daha iyi gözetir. Boş arzu ve hevesinize uyarak adaletten ayrılmayın.
Gerçeği saptırıp ya da şahitlik etmekten kaçınırsanız bilin ki Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (Nisa / 4: 135)

Share
1.035 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...