logo

AÇLIKLA MÜCADELE HAFTASI

İnsan, hayata tutunabilmek ve varlığını devam ettirebilmek için karnını doyurmak zorundadır. Dahası, sadece ölmeyecek kadar karın doyurmak yetmemektedir. İnsanın hayatını anlamlı kılacak her türlü faaliyetlere katılabilmesi, üretebilmesi ve değer yaratabilmesi için sağlıklı olmasına, bunun içinde iyi beslenebilmesine bağlıdır.
Dünya nüfusunun hızla artması, doğal kaynakların yanlış kullanımı ve kaynaklara erişimde yaşanan eşitsizlik birçok ülkeyi açlıkla karşı karşıya getirmektedir. Bu yüzden açlıktan insanlar ölmeye devam etmektedir. Yoksulluk ve açlık sorunu ülkemizde de belli ölçülerde hissedilen önemli bir sorun olarak karşımızda durmaktadır.
Dünyada açlık sorununun giderek derinleşmesinin ve bu konudaki endişelerin artmasının en önemli iki nedeni bulunmaktadır. Bunlardan birincisi küresel iklim değişikliğine bağlı olarak artan kuraklık, ikincisi ise bölgesel anlaşmazlıklardan doğan çatışma ve savaşlardır. Dünyada açlıktan en çok etkilenen ülkelerin dörtte üçü bu savaşların tahrip ettiği ülkelerdir.
Açlık, insanoğlunun başına gelebilecek en büyük felaketlerden birisidir. Açlığın ne kadar zor bir durum olduğunu vurgulayan atalarımız, “Allah kimseyi açlıkla terbiye etmesin” diye söylemişlerdir.
Açlığın yol açtığı sorunlar sayılamayacak kadar çoktur. Hastalıklar, ölümler, iş gücü ve üretim kaybı, verimsizlik, zihinsel gelişim sorunları, ruhsal çöküntü, suç işleme ve şiddet kullanma eğiliminin artması bunlardan bazılarıdır. Açlık sorununu çözememiş bir toplumun sosyal huzurunu sağlaması, kalkınma yolunda hızla ilerlemesi, uluslararası alanda kendi menfaatlerini gözeten politikalar izleyebilmesi mümkün değildir.
Yeryüzündeki besin kaynakları tüm dünya nüfusunun ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecek miktardadır. Aşırı tüketim israfa, israf da açlığa sebep olmaktadır. Açlıkla mücadelede kalıcı çözüm için atılacak en önemli adım sanılanın aksine gıda yardımı değildir. Çözümün en önemli adımı açlık çekilen bölgelerde iş imkânlarının arttırılması ve böylelikle insanların alım gücünün arttırılmasıdır.
Ülkeleri iflasa ve açlığa sürükleyen sorunların başında, israf gelmektedir. Peygamberimiz “İsraf etmeyin, çünkü Allah israf edenleri sevmez” demiştir. İsraf edilen toplam gıda miktarı, dünya gıda üretiminin üçte birine denk gelmektedir. İsraf edilen miktarın sadece dörtte birinin azaltılmasıyla, açlıkla mücadele eden tüm insanların gıda ihtiyacının sağlanabileceği belirtilmektedir.
Her yıl 1-7 Haziran günlerinde “Açlıkla Mücadele Haftası”, tüm dünyada gündeme gelmektedir. Bu haftada dünyanın birçok bölgesinde insanların açlık krizi ile karşı karşıya olunduğu gerçeğini bir kez daha gözler önüne serilmektedir. Açlık ve yoksulluk sorunu dünyada daha yoğun olarak kırsal yörelerde gözlemlenen bir sorundur. Bu bölgelerde 5 yaşın altındaki çocuk ölümlerinin neredeyse yarısı yetersiz beslenmeden kaynaklanmaktadır.
BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 26 ülkede 30 milyondan fazla insanın hayat ve geçim kaynaklarını kurtarmak ve açlığa çare bulmak için 1.06 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu açıklamıştır. Ayrıca FAO, gıda güvenliğinin sağlanması, israfın önüne geçilmesi, modern tarım arazilerinin artırılması ve iç karışıklıklardan oluşan siyasi istikrarsızlığın son bulması için gerekli önlemlerin alınmasını vurgulamaktadır.
Açlığın ve yetersiz beslenmenin gündemde olmadığı, güvenli gıdalar tüketebileceğimiz bir dünya için hep birlikte çaba sarf etmeliyiz. Bu itibarla öncelikle bu mübarek günlerde israftan kaçınalım ve açlıkla mücadele etmenin insanlığın onur savaşı olduğunu da unutmayalım. Artık insanlar açlıktan ölmesin.

Share
1.707 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’DE KEYİF VEREN ALIŞKANLIKLAR : 4 ALKOL ALIŞKANLIĞI

  03 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Alkolun tarihçesi hakkında fazla bilgi sahibi değilim. Ancak kırıntı bilgilerden elde ettiğimiz bazı notlara göre Sümerlilerin alkolü kullandığıdır. Bu da gösteriyor ki zevkin ve işretin olduğu her yerde alkol da var olmuş ve uzun M.Ö. VI Asırlarda kullanılmaya başlanmıştır. Zira höyüklerde çıkarılan büyük ve değişik toprak küpler bunun küçük belgeleridir. Özbekistan’da kavun ve üzüm çok verimlidir ve lezzetlidir. Bu bölgede öyle zannediyorum ki çeşitli zevkleri tadarken şarap içerek zevklerinin doruğuna çıktıkları da bir gerçektir. Cihang...
 • Kayseri ve Develi’nin İlk Hanım Şoförü : Ceyda AVCI

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Ceyda öğretmen Develi'nin saygın Avcı ailesinin dört kız üç erkek evlatlarının dördüncü çocuğudur. İlkokul ve ortaokulu Develi'de bitirdikten sonra, ailesi onu öğretmen olması için Adana Yatılı Kız Öğretmen okuluna gönderir. 1960 yılında buradan mezun olduktan sonra, öğretmen olarak Develi'ye döner. Adana'da beraber okudukları Ayşe Soylu ile ilk görevleri olarak da Soysallı Köyü'nün ilkokuluna tayin edilirler, Ceyda Avcı başöğretmen olarak bu okulda çalışmaya başlar. Bir İlk'in Hikâyesi: İlk dönemde eski okulları köyün içerisindedir. Daha so...
 • Farkındalık -4

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Neden “Bisiklet Kültürünü“ yaymak istediğimizin sebeplerine geliyoruz yavaş yavaş.Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz sorunların çözülmesi için neden “ Bisiklet”i seçtiğimizi anlatacağız. Bisikletin faydalarından bahsederek konuya giriş yapmak istedik.Çünkü daha önce de anlattığımız gibi toplumda eğitim gerilediği için insanlarımızda bilinç düzeyi çok düştü.Dolayısıyla bu işe en baştan başlamamız gerektiğini ve neden bu işe girdiğimizi anlatmamız gerektiğini 5 yıllık mücadelenin sonunda anlamış bulunuyoruz :) 1. Bisiklet Pratiktir, Zama...
 • ULUSLARARASI KOOPERATİFÇİLİK GÜNÜ

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Kooperatifler, demokratik işletme kuruluşlarıdır. Kooperatiflerde temel amaç kâr değil, işbirliği ve dayanışmadır. Birbirlerine meslek, sanat, toplumsal çıkar bağları olan grupların kendi aralarında kurdukları kuruluşlardır. Amaç, verimli çalışmak, ortak ihtiyaçları karşılamak, emek ve elde edilen ürünleri değerlendirmektir. İnsanlar hayatlarının her safhasında birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Birlik, beraberlik ve dayanışma, toplumsal hayatta insanları kuvvetlendirir. İnsanlar bireysel olarak yapamadıkları şeyleri, kooperatifler kurarak ortakla...