logo

Abdullah AYATA’ dan Bir Kayseri Kurgu Romanı UZAYLILAR KAYSERİ’DE

Kayserili yazarların ve Kayseri’de yayınlanan kitapları elverdiğince takip eder ve okurum. Gerek Büyükşehir Belediyemizin Kültür Müdürleri, gerekse ilçe belediyelerimizin Kültür Müdürleri ve Kayserili yazarlarımız İstanbul’a bizlere mutlaka kitaplarını ulaştırırlar. Onlara bu duyarlılıklarından dolayı teşekkürü bir borç biliyorum.
AYATA’nın kitaplarının bir tiryakisi de 26.Dönem Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu’dur. Benim gibi o da yayınlanan tüm kitaplarını okumuş dostlarına ve öğrencilerimize mutlaka okumalarını tavsiye etmiştir. Derneğimize geçen hafta bir ziyaretinde Abdullah Ayata’nın yeni yayınlanan kitapları geldi mi? diye sordu. Bende hocamı arayarak vekilimin talebini ona ilettim. Birkaç gün sonra imzalı kitabı UZAYLILAR KAYSERİ’de geldi. Kendisine şahsım ve vekilimiz adına teşekkür ederim.
Kardeşim, arkadaşım, hemşehrim, Yazar, Abdullah Ayata’nın yayınlanan tüm kitaplarını okudum. Uzaylılar Kayseri’de kurgu romanında cümleleri ile kelimelerin dansı ile yine bizi adeta sürüklüyor ve büyülüyor. Kendine has akıcı üslubuyla Türk romancılığında zirve yapan Abdullah Ayata kardeşimi kutluyorum.

Kendisi ile görüştüğümüzde Talas Belediye Başkanımız Sayın Mustafa YALÇIN’ın katkılarıyla basılan kitabın öğrencilere dağıtılacağını belirtti. Bu yeni kitabında Kayseri’nin kültürünü, örf ve adetlerini, geleneklerini yansıttığını ifade Etti. Yayınlanan kitapları üzerine uzun bir sohbet yaptık. Duayen Belediye Başkanımız Kültür aşığı Sayın Mustafa YALÇIN’a Kayseri kültürümüze katkılarından dolayı teşekkür ederim.

Abdullah Ayata’ya Uzaylılar Kayseri’de yazarken amacınız neydi? Diye Sordum.

Birbirinden değerli eserlerinin kitapseverlere hararetle tavsiye ediyorum. Okuyan herkesin bu cesur, seçkin kalemin tiryakisi olacağına yürekten inanıyorum. Edebiyatımız ve Milli Kültürümüz adına onu saygıyla selamlıyorum.
Özellikle gençlerimize okumayı sevdirmek amacıyla yazıldı. Hep kötü çirkin zalim yaratıklar olarak hayal ettiğimiz bu canlıları sevimli hale getirdik. Onların da doğasever hayvan sever inançlı ve vicdan sahibi olduklarını anlatıyoruz. Bizlerden 26 kat daha hızlı hareket edebiliyorlar. Karşıdakinin düşüncesini okuyabiliyorlar. İstedikleri yere anında ışınlanabiliyorlar. Bu üstün yeteneklerini hep iyi yönde kullanıyorlar. Dünyadaki yanlış uygulamalara anlam veremiyorlar. Kesinlikle yalan aldatma gibi olguları yok. Fani olduklarını biliyorlar. Şekil değiştirebiliyorlar. Kayseri halkıyla ilginç anılar yaşıyorlar. Şehir insanına ısınıp seviyorlar. Onların uzaylı olduğunu kimse bilmiyor.
Romandaki ailenin oğlu Kayserispor’da futbolcu oluyor. Yaşadıkları galaksiye başka bir gök cisminin çarpma tehlikesi olduğu için dünyaya gelmişlerdi.
O tehlike kalkınca geri dönüyorlar.
Ayata’ya geri dönüşler alıyormuşsunuz diye sordum.
Okuyanlar anlatım akıcı ve sürükleyici buluyorlar, çok seviyorlar ve kurgusunun mükemmel olduğunu söylüyorlar. Diye cevap verdi.

Yayına hazır kitaplarınız var mı? Konuları nedir? Diye sordum.

Uzaktaki Bayraktarlar adlı romanında asimile olmuş insanlarımızın hikâyesini, Otogar adlı romanında ise otogarlarda parklarda banklarda yatan garip bir insanın hikâyesini yazdım. Kayseri Kitap fuarına on ayrı kitabım ile katılacağım herkes alsın diye kitaplarımın tanesini 50 liradan satışa sunup imzalayacağım. Dedi.
13 Ekim 22 Ekim arası düzenlenen 6.Kayseri Kitap Fuar alanında Kayseri Büyükşehir Belediyesinin bir standı olacağını. Yazarların orada tüm kitaplarını satışa sunup imzalayacaklarını söyledi.
Bir okuyucusu olarak hocamın yeni kitaplarını sabırsızlıkla beklerken kendisine sağlık ve sıhhat diliyorum. Yazmak bir Allah vergisi. Bilginin yeteneğinin zekâtı da yazmaktır. Hocamın eli kalem tutana kadar yazması dileğimdir.

Romanın arka kapağında Şair ve Yazar Köksal AKÇALI’nın Ayata’nın kitabı üzerine çok güzel anlamlı bir yazısı var:

Abdullah AYATA, kurgulanmış olaylar örgüsü, müthiş betimlemeleriyle okuyucuyu sarıp sarmalayan, şiirsel bir üslupla peşinden sürükleyen, acıları, sevinçleri aşk ile harmanlayıp yaşanılır kılan sevgi yüklü cesur bir yazar.
Anadolu coğrafyasının dertleriyle hemhal olan Abdullah AYATA güneşin balçıkla sıvanamayacağının ispatı adeta. Türk romancılığının zirve ismi AYATA’nın kitaplarının TÜRK klasikleri arasında yerlerini alacağı şüphesiz.
Abdullah Ayata:
1958 yılında Kayseri’nin Tomarza ilçesine bağlı Şıhbarak Mahallesi’nde doğdu. Şıhbarak İlkokulunu ve Tomarza Ortaokulunu bitirdikten sonra Malatya Akçadağ Öğretmen Okulunda ve Gazi Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Adıyaman, Erzurum, Giresun illerinde öğretmenlik yaptı. Çalışma hayatını Kayseri’de eğitimci olarak sürdürürken emekli oldu. Türk toplumu onu romanlarıyla tanıdı. Ayata’nın ilk romanı “Anılarda Son Ermeni’ 2005 yılında Aydınlar Ocağı Kayseri Şubesi Yılın Kültür Adamı ödülünü almıştır.

2006 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Yılın Romancısı ödüllerini de almıştır.
Amerika’da İngilizce olarak basılmıştır. Ayata kurgu içerikli öykü ve romanlar kaleme almaya devam etmektedir.

Share
306 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TEVHİT, TAKVA VE TESLİMİYETİN ADIDIR KURBAN

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Sözlükte yaklaşmak, Allah’a (c.c.) yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Kurban Bayramı’nda kesilen kurbana "udhiyye", hacda kesilen kurbana ise "hedy" denir. Kurban, Kur'ân-ı Kerîm, Sünnet ve icmâ ile sabit bir ibadet olup hicretin ikinci yılında meşru kılınmıştır. Kur'ân-ı Kerîm’de şöyle buyrulmaktadır: “Allah’ın kendilerine rızık ola...
 • DÜNYA DİKİŞ MAKİNESİ GÜNÜ

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Dikiş makinesi, kumaşları birleştirmek veya tamir etmek için kullanılan bir makinadır. İplikleri dikiş yerine takan ve bir iğne yardımıyla ipliklerin kumaşa geçmesini sağlayan bir mekanizmaya sahiptir. Dikiş makinesi, manuel olarak çalıştırılabileceği gibi modern modellerde elektrik veya bilgisayar kontrollü olabilir. Günümüzde çok çeşitli dikiş makineleri bulunmaktadır ve her biri farklı özelliklere sahiptir. Dikiş makinesi, giysilerin ve diğer kumaşların dikilmesini kolaylaştıran, pratik ve hızlı bir araçtır. Bu teknolojik cihazın icadı, t...
 • Edebiyatçı, Şair, Yazar ve Akademisyen Hocam Dr. Bekir Oğuzbaşaran

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Bu haftaki konuğum, edebiyatçı, şair, yazar ve akademisyen değerli hocam Bekir Oğuzbaşaran. M. Bahaeddin Cebeci ağabeyimin üniversite yıllarından yakın arkadaşıydı. Talebelik yıllarında Fatih Vakıflar Yurdu'nda kaldıklarını hatırlıyorum. 1973 yılında Basının kalbi Cağaloğlu'nda Milli Gazete ve Yeni Devir gazetelerinde Sanat Edebiyat sayfaları hazırlarken tanışmak nasip oldu. Sanat ve Edebiyat Sayfasında tiyatro kritikleri yazmama izin verdi. O yıllardan Bekir Oğuzbaşaran ve merhum Mustafa Miyasoğlu ağabeylerimi asla unutamam. Miyasoğlu ağabeyim...
 • MERHAMETSİZLİK HELAK SEBEBİDİR

  07 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Merhamet “acımak, şefkat göstermek” anlamında olup, “acıma duygusu, bu duygunun etkisiyle yapılan iyilik, lutuf” anlamında isim olarak kullanılan merhamet, Allah’ın bütün yaratılmışlara yönelik lutuf ve ihsanlarını ifade etmekte, bunun yanında insanlarda bulunan, onları hemcinslerinin ve diğer canlıların sıkıntıları karşısında duyarlı olmaya ve yardım etmeye sevk eden acıma duygusunu belirtmektedir. (TDV. İslam Ansiklopedisi) Merhamet aynı zamanda Allah"ın Rahmân isminin bir yansımasıdır. (Tirmizî, Birr, 16) Var olan bütün mahlukatın yaratıl...