logo

ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir!
Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri gibi , Soyadı Kanunu çıkınca Özdamarlar soyadını almıştır.
İbrahim Dede Develi’de belki ilk defa dersek yalan olmaz, çeşitli tohum getirip çeşitli sebzeleri Develi’ye kazandıran bir esnaftır. Bundan dolayı “Tohumcular” da denilmiş ve aile bu adla anılmaya başlanmış ve halen de zaman zaman bu namla anılmaya devam edilmektedir.
İbrahim Dede ,babası Hasan Efendi annesi ise Ayşe Hanımdır Amcazadesi Müderris –Vaiz Abdulkadir Efendi’nin amcazadesidir. Bunun etkisi ile kendisi Yukarı Develi’de bulunan Fahriye Medresesi mezunudur. Hafize Hanımla evlenmiş ve Durmuş, Ayşe, Kadir, Pembe, Hasan , Menşure, Adem adlı çocukları olmuştur. Mehmet adlı bir de kardeşi vardır.
Son derecede dindar olan İbrahim Dede, son derece hamiyetli ve yapıcı bir insandı. Ailesine son derece düşkündü. Yapıcı ve doğru bir adamdı. Bir denge adamıydı. Konuşurken son derece sakindi. İkna kabiliyeti yüksekti.
En büyük özel zevki Develi düğünlerinin bir zamanlar en büyük spor oyunu meşhur ”Yumruk oyunu”dur. Bu oyuna olan meşhur merakını son derece değerli hanımı Hafize Yengeden dinlemiştik:
“Emminiz sabah namazından sonra Çimen tepede bulunan harmana gitmişti. Zahire elde edecekti. İkindi üzeri eşeğimiz üzerinde zahire dolu çuval yüküyle çıka geldi fakat Emminiz yok.
Her halde ikindi namazı için abdestini tazeliyor, diye düşündüm. Fakat akşam yaklaşıyor Emminiz yok. Hemen çocukları çağırdım. Durumu anlattım. Hem Everek’e ve hem Develi’nin her yanına baktılar yok. Karakola uğramışlar Emminiz yok! Sabah ola hayır ola dedik, çocukları evlerine gönderdim.
Ben de yatağımızı yaptım Lambayı yaktım. Fitilini kıstım. Pencerenin bir köşesinde Emminizi beklerken , uyumuşum. Eve yaklaşırken mutlaka öksürür , bizi uyarırdı.
Hemen lambayı yaktım. Kapıya koştum. Kapıyı açar açmaz Emminiz eve daldı. Bana döndü:
-Hemen bana kuru üzüm ez getir, dedi.
Anladım ki bizim ki , bir akraba düğünü vardı, oraya gitmiş ve orada 1’e dört kişi ile mücadele etmiş. Ben sormadan, o anlatmaya başladı:
Çuvalı eşeğe yaydım. Tam yola düştüm ki dağın arkasından bir davul sesi yekindi. Dayanamadım, eşeğe bir dah çektim ,eşek yola koyuldu. Ben de köye vardım ki beni bekliyorlar. Hemen eşleşme başladı ve geç vakite kadar,1’e dört kişiyle tek başıma mücadele ettim. İkisine pes dedirttim ama hele birin yumruğu doğrusu adama pes dedirten cinstendi. Gadanızı alayım, yatağa ağzının üstüne uzandı, arkasını sıvazladım, baktım ki bir avuç kan pıhtısı elime geldi. Ilık suyla sırtını temizledim. Gördüm ki sırtı mosmordu. Hemen üzümü sırtına sürdüm ve sardım.”
Hayretle, bunları dinlemiştik. Oğlu Durmuş da aynı şekilde yaman bir yumruk oyuncusuydu!
Bütün çocukları “toptan gıda esnafı” oldu. Hepsi de mesleklerinde namusuyla yıllardır çalışmışlar ve çalışmaktalar.
Şimdi kendisi yok ama adı ve sohbeti dillerde kalan nadir insanlardandı !
Mekanı cennet olsun.

 

Share
654 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...