logo

ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir!
Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri gibi , Soyadı Kanunu çıkınca Özdamarlar soyadını almıştır.
İbrahim Dede Develi’de belki ilk defa dersek yalan olmaz, çeşitli tohum getirip çeşitli sebzeleri Develi’ye kazandıran bir esnaftır. Bundan dolayı “Tohumcular” da denilmiş ve aile bu adla anılmaya başlanmış ve halen de zaman zaman bu namla anılmaya devam edilmektedir.
İbrahim Dede ,babası Hasan Efendi annesi ise Ayşe Hanımdır Amcazadesi Müderris –Vaiz Abdulkadir Efendi’nin amcazadesidir. Bunun etkisi ile kendisi Yukarı Develi’de bulunan Fahriye Medresesi mezunudur. Hafize Hanımla evlenmiş ve Durmuş, Ayşe, Kadir, Pembe, Hasan , Menşure, Adem adlı çocukları olmuştur. Mehmet adlı bir de kardeşi vardır.
Son derecede dindar olan İbrahim Dede, son derece hamiyetli ve yapıcı bir insandı. Ailesine son derece düşkündü. Yapıcı ve doğru bir adamdı. Bir denge adamıydı. Konuşurken son derece sakindi. İkna kabiliyeti yüksekti.
En büyük özel zevki Develi düğünlerinin bir zamanlar en büyük spor oyunu meşhur ”Yumruk oyunu”dur. Bu oyuna olan meşhur merakını son derece değerli hanımı Hafize Yengeden dinlemiştik:
“Emminiz sabah namazından sonra Çimen tepede bulunan harmana gitmişti. Zahire elde edecekti. İkindi üzeri eşeğimiz üzerinde zahire dolu çuval yüküyle çıka geldi fakat Emminiz yok.
Her halde ikindi namazı için abdestini tazeliyor, diye düşündüm. Fakat akşam yaklaşıyor Emminiz yok. Hemen çocukları çağırdım. Durumu anlattım. Hem Everek’e ve hem Develi’nin her yanına baktılar yok. Karakola uğramışlar Emminiz yok! Sabah ola hayır ola dedik, çocukları evlerine gönderdim.
Ben de yatağımızı yaptım Lambayı yaktım. Fitilini kıstım. Pencerenin bir köşesinde Emminizi beklerken , uyumuşum. Eve yaklaşırken mutlaka öksürür , bizi uyarırdı.
Hemen lambayı yaktım. Kapıya koştum. Kapıyı açar açmaz Emminiz eve daldı. Bana döndü:
-Hemen bana kuru üzüm ez getir, dedi.
Anladım ki bizim ki , bir akraba düğünü vardı, oraya gitmiş ve orada 1’e dört kişi ile mücadele etmiş. Ben sormadan, o anlatmaya başladı:
Çuvalı eşeğe yaydım. Tam yola düştüm ki dağın arkasından bir davul sesi yekindi. Dayanamadım, eşeğe bir dah çektim ,eşek yola koyuldu. Ben de köye vardım ki beni bekliyorlar. Hemen eşleşme başladı ve geç vakite kadar,1’e dört kişiyle tek başıma mücadele ettim. İkisine pes dedirttim ama hele birin yumruğu doğrusu adama pes dedirten cinstendi. Gadanızı alayım, yatağa ağzının üstüne uzandı, arkasını sıvazladım, baktım ki bir avuç kan pıhtısı elime geldi. Ilık suyla sırtını temizledim. Gördüm ki sırtı mosmordu. Hemen üzümü sırtına sürdüm ve sardım.”
Hayretle, bunları dinlemiştik. Oğlu Durmuş da aynı şekilde yaman bir yumruk oyuncusuydu!
Bütün çocukları “toptan gıda esnafı” oldu. Hepsi de mesleklerinde namusuyla yıllardır çalışmışlar ve çalışmaktalar.
Şimdi kendisi yok ama adı ve sohbeti dillerde kalan nadir insanlardandı !
Mekanı cennet olsun.

 

Share
424 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...