logo

38. Gün Dünya Kayserililer Günü Bağcılar’da Kutlandı

Yılın 38. günü “Dünya Kayserililer Günü” kutlamasının bu sene 4. cü’sü Bağcılar Belediyesi Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı’nda kutlandı. Etkinlik Kayseri İli Yardım Derneği İstanbul Şubesi (KAYDER) tarafından düzenlendi. İş ve siyaset dünyasından Kayserili isimlerin yer aldığı programda Engelliler Sarayı Aşçılık sınıfı kursiyerlerinin ve Kayseri Mutfağının özel olarak hazırladığı Kayseri mantısı, yaprak sarması ve nevzine davetlilere ikram edildi.
Program, İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı. Kayseri İli Yardım Derneği İstanbul Şube Başkanı Sayın Gökhan Çetinsaya katılımcılara “hoş geldiniz” diyerek bir selamlama konuşması yaptı. Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı Tanıtım filmin ardından Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin bir konuşma yaptı. Başkan Lokman Çağrıcı annesinin rahatsızlığı dolayısıyla katılamadı. Ak Parti Bağcılar İlçe Başkanı Rüstem Tüysüz’ün konuşmasıyla program devam etti. Bağcılar Engelliler Sarayı Tanıtım Filmi izletildi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın, Dr. Memduh Büyükkılıç’ın konuşması sonrasında Kayseri Tanıtım Filmi izletildi. Savunma Bakanımız Hulusi Akar’ın testi pozitif çıktığı için davete katılamadı. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’ın konuşmasını katılımcılar ilgi ile dinledi. 38.Gün ödüllerini Başkan Gökhan Çetinsaya ve Bakan Yardımcımız Mahmut Gürcan birlikte takdim ettiler. İstanbul merkez vaizi emekli Mustafa Akgül hocamın Kayseri fıkraları ardından yaptığı dua ile program devam etti. 4.Dünya Kayserililer Günü kutlaması topluca fotoğraf çektirilmesiyle sonra erdi.

Memduh Büyükklıç : Hayırseverler başta olmak üzere gerçekten üretici ve zeki anlayışındaki Kayseri’nin insanlarıyla onur duyduğunu söyledi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesiyle hareket eden yöneticilerimiz, bir farkındalık oluşturmak suretiyle bu özel günü kutlarken bir anlam yüklemekteler. Bugün de engelli dostlarımızla adeta engelsiz yaşam oluşturmaları adına Kayserimizin meşhur mantısını ikram etmek suretiyle bir farkındalık oluşturuyorlar. Şifa olsun, feyz olsun inşallah” dedi.
Mahmut Gürcan: Kayseri deyince akla hayırseverlerin geldiğini söyleyen Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, “Kayseri iş adamlarının kendi memleketlerine yatırım yapmaktan gurur duyduğu bir ilimiz. Bazı iller de bu konuda yarışıyor ama ben Kayseri’nin bu konuda liderlik yaptığına eminim” dedi. Engelliler Sarayı’ndan da övgüyle bahseden Gürcan, “İçinde bulunduğumuz Engelliler Sarayı’nı Feyzullah Kıyıklık başkanımızla gezmiştim. Çok güzel çalışmalar olduğuna şahit oldum. Bu tür eserleri yapmak bir yana bunları sürdürebilmek de ayrı bir meziyet. Bu çalışmaları sürekli hale getiren Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’ya da teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Renkli anların yaşandığı etkinliğe; Hazine Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Bağcılar eski Belediye Başkanı Av. Feyzullah Kıyıklık, AK Parti İlçe Başkanı Rüstem Tüysüz, Bahçelievler Belediyesi eski Başkanı Osman Develioğlu ve Bşk. Yrd. Metin Alıcı , iş insanları Süleyman Çetinsaya, Abdullah Gülsoy, Ahmet Kamil Erciyas, Harun Yavuz, Celal Poyraz, Murat Cahit Cıngı, Hasan Hüseyin Arıkan davetliler arasındaydılar.
Prof. Dr. Havva İlbağı, Üsküdar Meclis Üyesi Münevver Yorulmaz, MHP Esenler ilçe Bşk. Yrd. Süleyman Çakır, Tomarzalılar Vakfı Başkanı Fatih Karayel, Develi ve Yöresi Derneği Bşk. Yrd. Hatice Ayden, Yahyalılar Derneği Başkanı Mehmet Gökteke, Eski Kızılörenliler Derneği Başkanı Mustafa Göçen, Epçe Köyü Derneği Bşk, Osman Atmaca, Gaziköy Derneği Bşk.Sinan Tekniker, Kabaklı Köyü Derneği Bşk. Yüksel Baykar, K. Künye Reşit Boztepe, Genç Develiler Derneği eski başkanları Mustafa Ağca ve Mustafa Şam, Mehmet Tuncer, Davut Ayrı, Şaban Tosun. İsmail Yıldız, davetli hemşehrilerimiz ve engelli aileler katıldılar.
Kayseri milletvekillerimiz Mehmet Özhaseki, Mustafa Elitaş, Taner Yıldız yoğun programlarından dolayı katılamadılar. Telgrafla Dünya Kayserililer Günü’nü kutladılar.
KAYDER 1.NCİ 38. GÜN ÖDÜLLERİ
Bu sene ilki düzenlenen Kayder 38.Gün ödülerini sahiplerine Hazine Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan ve Kayder Başkanı Gökhan Çetinsaya birlikte takdim ettiler.
1. KAYDER 38.Gün “Tarihi, kültürel ve doğal varlıklar Ödülü” UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’ne giren Koramaz Vadisi / Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç’a takdim edildi.
2. KAYDER 38.Gün “Turizm Ödülü” Erciyes Kayak Merkezi/ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın, Murat Cahid Cıngı’ya takdim edildi.
Kansere Karşı Birlikte Derneği’nin öncülük ettiği hayırsever değerli iş insanlarının katkılarıyla kendi alanında Türkiye’nin en kapsamlı hastanesi olma özelliğini taşıyan Erciyes Üniversitesi KANKA Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi geçtiğimiz temmuz ayında insanlığın hizmetine girmiştir. Son derece önem arz eden bu hastanenin açılmasında çok kıymetli desteklerini esirgemeyen Hayırsever İş insanlarına Kayder 38.Gün özel ödülleri takdim edildi. 3. KAYDER 38.Gün “özel ödülü” Hayırsever İş İnsanı Sayın, Süleyman Çetinsaya’ya, 4. KAYDER 38.Gün “özel ödülü” Hayırsever İş İnsanı Sayın, Ahmet Kamil Erciyas’a, 5. KAYDER 38.Gün “özel ödülü” Hayırsever İş İnsanı Abdullah Gülsoy’a, 6. KAYDER 38.Gün “özel ödülü” Hayırsever İş İnsanı Sayın, Harun Yavuz’a, 7. KAYDER 38.Gün “özel ödülü” Hayırsever İş İnsanı Sayın, Celal Poyraz’a 8. KAYDER 38.Gün “Basın ve Medya Ödülü” Tv Kayseri Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Hamurcu’ya, 9. KAYDER 38.Gün “Kültür ve Edebiyat Ödülü” Erciyes Dağı Albüm kitabı- yazar Dursun Çiçek’e, 10. KAYDER 38.Gün “Bilim ve Sağlık Ödülü” Türkovac aşısını geliştiren Öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’ye, 11. KAYDER 38.Gün “Eğitim ve Teknoloji Ödülü” Kayseri Erciyes Üniversitesi Rektörü Mustafa Çalış’a, 12. KAYDER 38.Gün “Spor Ödülü” Türkiye’nin İlk Kadın Futbol Kulübü Başkanı özelliğini taşıyan Kayserispor’un Başkanı Berna Gözbaşı’ya layık görüldü. 13. “Resim Ödülü” Engelli ressam Gülşah Yağmur Yazıcı’ya verildi. 14. KAYDER 38.Gün “Proje ve Fikir Ödülü” Ahmet Keklik ödüle layık görüldü.
Teşekkür Plaketleri: Programa katkılarından dolayı Gök Metal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Demiruz’a, Kayseri Mutfağı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tatlışen’e ve Bağcılar Kaymakamı, Mustafa Eldivan’a ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’ya verildi.

Share
460 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...