logo

35. Uluslararası Âşık Seyrânî Kültür ve Sanat Festivali

Âşık Seyrânî, Türk Halk Edebiyatımızın, 19. Asırda yetiştirdiği çok değerli bir âşığıdır. 1803 tarihinde Develi Oruza Mahallesi’ndeki evlerinde doğmuş ve 1870 yılı civarında da ölmüştür. Bugün hakkında seminer, sempozyum ve festival düzenlenen nadir kıymetlerimizdendir.
Hakkında düzenlenen ilk değerli çalışma 1974 yılında, Başkan Sabit Çelik zamanında Develi Büyük Ülkü Derneği’nce gösterişli bir biçimde kutlanmış fakat bu çalışma gelenekselleştirilememiştir! Daha sonra Salih Karakebelioğlu, İsmail Kahyaoğlu, Hasan Ali Kasır, B.Oğuzbaşaran, Musa Bulut, İsmail Bakır gibi değerli öğretmenlerimiz 1979 yılında bir araya gelerek “Âşık Seyrânî Seminer ve Festivali”’nin temelini atmışlardır.
Seminer ve şenlikler Haziran/1979 yılında Develi Belediye Başkanı Ebubekir Develioğlu’nun önderliğinde üç gün süren mükemmel bir program icra edilmiştir. Ben de bu sırada Kayseri Behice Yazgan Kız Lisesi Müdürü iken merhum Ebubekir Develioğlu’nun çağrısı üzerine sonradan bu komiteye katılarak yardımcı olmuştum. O günden bu güne kadar bütün festival ve seminere iştirak etmiş çoğu zaman ya sunucu, ya da tebliğ sunan kişi olmuştum. Ayrıca bu çalışmalarda elimizden gelen ne varsa yapmaya gayret etmiştik. Hatta 1984 yılında yapılan seminer festivalde gelenlere dağıtılmak üzere önce Âşık Ali Çatak tarafından hazırlatılan fakat dernek başkanı Mustafa Başaran ve yönetimi tarafından kabul edilmeyen beş bin kitapçık düzeltilmek üzere bize havale edilmişti. Biz de Seyrânî’nin hayatı hakkında verilen hatalarla dolu olan önsöz tamamen yırtılmış ve üç gün içinde yeniden düzenleyerek, şiirler bölümüne ekletilmiş ve sonunda kısa ama özlü bilgilerle donatılmış kitapçık seminer ve festivale ulaştırılmıştı. Daha sonra merhum Mustafa Kalfaoğlu da bizim hazırladığımız kitabı örnek alarak aynı biçimde bir el kitabı hazırlamıştı.
Aynı kitap Develi Belediyesi tarafından yeniden bastırılmış fakat, anlamak mümkün değil, nedense Mustafa Kalfaoğlu’nun ismi konmamış! Halbuki konsa gönül adamı ve Develi sevdalısı ağabeyimizin ruhu şad olacaktı. Bu vefa eksikliğini nasıl izah edeceğiz?
Bugün Seyrânî tespit edilebilen 2000 üzerindeki aşığımız içinde üzerinde en çok eser verilen ve ilk defa üzerinde doktora yapılan ilk âşığımızdır. Bu çalışma ile 811 hece ve arûz şiirleri gün yüzüne çıkarılmıştır ki Seyrânî adına ne büyük bir nimettir!
Bu çalışmalar sayesinde Seyrânî okul kitaplarına, ansiklopedilere girmiş ve hatta Azerbeycan ve Balkan ülkelerinde bazı akademisyenlerce şiirleri tercüme edilmiş ve üzerinde incelemeler yapılmıştır. Türk ve yabancı ilim adamlarınca da yapılmaya devam edilmektedir. Nitekim bir hafta önce Seyrânî’nin babası Yazıcı ünvanlı hattat ve hakkak Cafer Efendi’nin kendi el yazısı ile Peygamberimizin Hz.Hatice ile nikahlanışını anlatan uzun bir mesnevisi ile dört şiiri değerli araştırmacı Rasim Deniz tarafından bastırılmıştır. Zaten yine aynı sütunda Hoca Cafer Efendi ve eseri hakkında kısa bir süre önce, açıklayıcı bir bilgi vermiştik. Bugün ise eser basılmış olarak Develi ve dolayısıyla Türk kültürüne kazandırılmıştır!
Biz ne yapıyoruz?
Çoktandır, 1979 yılından bu yıla kadar Seyrânî seminer ve şenliklerinde sunulan basılan, basılmayan ne kadar tebliğ var, bizde hepsinin bir örneği var. İşte biz de bu tebliğleri bir kitapta toplamak istiyoruz ki basıldığı zaman Seyrânî hakkında kıymetli bir ana kaynak olacaktır. Öyle zannediyorum ki 2018 yılının ortalarında ancak hazır olur! Çünkü çok hacimli bir çalışma. Ama çok kıymetli bir çalışma olacaktır!
Gelelim bu yılki yapılan “ 35. Uluslararası Âşık Seyrânî Kültür ve Sanat Festivali”ne.
İlk defa rahatsızlığım sebebiyle bu festivale çok istememe rağmen katılamadım. Sağ olsunlar, her zaman Develi Belediyesi dergileri ve davetiyeleri bize gelir Bizde de her davetiye ve ilanlar da arşivimizde yerini alır.İştirak etmeye azami gayret gösteririz.Hatta her faaliyet sonrası mutlaka bir değerlendirme yazısı da yazarak Develi kültür tarihine bir not düşeriz. Bu bakımdan 35 yıllık festival ve şenliklerin arşivleri elimizde olduğu için bu konularda elimizde bol bilgi mevcuttur.
Bulunamadığım için çok şey söyleyemeyeceğim. Ancak, katılan dostlardan, gazetelerden ve özel bilgilerden elde ettiğimiz birikimlerden uzun zaman göremediğimiz bir mükemmellikte bir üç günlük çalışma olduğunda çoğu kişi müttefiktir.
Yine kısa bir süre önce “Develi uluslararası şölenlere, spor yarışlarına, kültürel çalışmalara, yarışmalara vs. hazır olmalıdır” diye bir yazı yazmıştım. Bu isteğimiz de boşa değildi. Çünkü şartlar bunu emrediyordu. Çünkü hem Develi’de beyin gücü artıyor, üniversite şehri olmaya doğru gidiyor, baraj beldesi oluyor, durmadan nüfus artıyor, bunlardan daha önemlisi Develi’ye değişik konularda yatırım yapan hayırseverlerimiz eserleriyle ortaya çıkıyor. Bu arada milletvekillerimizin gücü de büyük destek verince ister istemez verim artıyor. Şüphesiz bu verimden en çok kazancı da Develi alıyor. Adım gibi inandığım bir gerçek var: İnşallah ölmeden göreceğiz ki Develi bir üniversite şehri olacaktır Hem de bazılarının kösteklemelerine rağmen. Yeter ki Develi bu birlik ve beraberliği bozmasın!
Bu tezimde bizi güçlü kılan çok kişi belki farkındadır ama bu çalışmalarla “Develi kültür elçileri” topluyor.Bakınız bir taraftan her festivalde olduğu gibi bu yılda Turgay Başyayla-Turgay Işılak gibi ses sanatçıları,Birbirinden kıymetli âşıklarımız,Çevre Folklor Ekipleri yanında Kültür Bakanlığı,Türksoy, gibi uluslararası organizelerin başı olan resmi kurumlar yanında azami derecede de mahalli kültür erlerinin her biri bu tarz kültür elçileridir.Nitekim bazı uluslararası sempozyumlara gittiğimiz zaman biz zaman zaman bir çok bilim adamından Develi hakkında çok olumlu sözler duyduğumuzda çok duygulanıyoruz. Nitekim bir vesile “Arjantin’de Develiler “adlı tezimizi İstanbul’da sunmuştuk. Burada bizi yalnız bırakmayan Develiler Yardımlaşma Dernekleri temsilcileri vallahi salonu doldurdukları zaman bu büyük organizeyi gerçekleştirenleri şaşırtmış ve tüm salonlarda bu Develi ilgisi büyük bir takdirle anlatılmış, bize bizzat yetkililer teşekkürlerini iletmişlerdi!
Bu Develi ilgisi Mecliste, kurumlar arasında, sanatçılar içinde gittikçe artmaktadır.Bunda bu organizelerin payı çok büyüktür.
Bu çalışmaların Develi insanının gönül telinin parlamasında, kültürel gelişmesinde, sosyal yapının güçlenmesinde ve hele birlik ve beraberliğin pekişmesindeki rolü çok büyüktür.Yapılan okullar ve büyük hastahanenin temelinin atılması işte bu birlik ve beraberliğin ürünüdür.Yeter ki kalite bozulmasın.
Son sözümüz şudur:.Bu işlerin zorluğunu ve kailteyi yakalamanın müşkül olduğunu çok iyi biliriz. Bir gerçektir ki büyük işler büyük beyinlerle olur. Bu bakımdan bu festival ve şenliklerde her zaman büyük emeği geçen Develi Belediye’sine, omuz verenlere ve siyasi kanatta kendini gösteren sayın Dedeoğlu’na teşekkürü zevkli bir görev sayıyorum.

Share
854 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...