logo

15 TEMMUZ’UN DEVELİLİ ŞEHİDİ “MURAT KOCATÜRK’Ü” RAHMETLE ANIYORUZ

 

Abdestini aldı. “Ben biraz dolaşacağım”. Deyip çıktı evden. Bir gülümsedi arkasını dönüp, ”Allah’a emanet ol oğlum.” dedi babası. Murat, devamlı aradığı peşine düştüğü şehadetine doğru yürüdü.
Türkiye’nin sırtından vurulduğu gündü 15 Temmuz. Ülkece iki yüz elli bir kez öldük o gece. Milletçe iki bin yedi yüz üç kez yara aldık, gazi olduk. Ülkemize ve demokrasimize karşı girişilen karanlık ve hain darbe oyununu milletçe, güvenlik güçlerimizce kurşunlara kafa tutarak bertaraf ettik. Tankları çıplak ellerimizle durdurduk. Göğüslerimizi zalime karşı siper ettik. Uyumadık. Hukuka ve demokrasiye olan güçlü bağlılığımızla bayrağımıza sahip çıktık. Zalimlere karşı o gün İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde kendini siper edenlerden biri idi Develili şehidimiz Murat Kocatürk.
Kayserinin Develi ilçesinin, Yukarı Develi Mahallesi’ndendi, otuz beş yaşındaydı. İstanbul’da bir ayakkabı imalathanesinde usta olarak çalışıyordu. O gece Fatih’te babasının yanındaydı. Aynı zamanda sporla ilgileniyor, karate, kung fu ve kick boks yapıyordu, Murat, eşinden ayrılmıştı, Enes 8, Muhammet Taha 12 yaşında iki çocuğu vardı. Çocukları annesinin yanında Develi’de olduğu için dört aydır göremiyordu. Sakin biriydi. Ağır Abi, derlerdi arkadaşları onun için. Kendi aralarında adı “Yargıç Murat”tı. Çünkü haksızlık yapan babası da olsa, ”sen haksızsın” derdi. Az ama öz konuşurdu.
Şehit olmadan Dört ay önce Türkmen Dağı’na şehit olma düşüncesiyle gitmiş, iki hafta kalmış. ”Burada şehitlik yok” diyerek dönmüştü. Dönüşünden iki günde bir, – ”Baba ben şehit olacağım” derdi. Son iki hafta bunu sık sık söyledi babası Bayram Amcaya.
Televizyon izlerken uyuyan babasına. – ”Baba kalk darbe oluyor. Hükümet düşüyor”. Diye kaldırdı. TRT’de okunan bildiriyi, sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısını dinledi. Babası olanları anlatmaya çalışırken Murat abdestini aldı.
– ”Ben biraz dolaşacağım” deyip evden çıktı. Bir gülümsedi arkasını dönüp, – ”Allah’a emanet oğlum” dedi babası. – “Oraya gittiğini hissediyordum, gideceğim dedi mi durduramazdık.” Diye ilave etti, Bayram Amca. Murat devamlı aradığı, peşine düştüğü şehadetine doğru yürüdü. Babası daha sonra görüntülerde izlerken Saraçhane’ye gidenler arasında gördü oğlu Murat’ı. Saraçhane’de bir katliam yaşanıyordu adeta. ”Kareli gömlekli birini taşıyorlardı ama başka bir isim söylediler, çatıya çıktım sabaha kadar dua ettim. Diye anlattı Murat’ın babası.
O sırada biri bağırıyor, vurulanlar olduğunu haykırıyor, insanlar oraya koşuşturuyor. Karga tulumba taşıyorlardı yaralıları. Taşıdıkları üstünde Murat’ının kareli gömleği, ama biraz loş, yüzü fark edilemiyordu. Sonrasında anonstan üç kişi vuruldu haberi geçiliyor. Biri göğsünden, biri bacağından, biri kolundan yaralıydı. Göğsünden vurulan kareli gömlekli ise Murat’ın ta kendisiydi.
Telefonu yoktu Murat’ın. Ertesi gün sabah oldu, öğle oldu, ikindi oldu haber alınamadı Murattan. Babası habersiz kalınca akşam vakti artık karakollarda aramaya başladı.” Gaziosmanpaşa Karakolu’ndan aradılar, seni ekliyorlar.” Haberi geldi babasına. Murat’ın şehit olduğunu hala aklına getirmeden, kavgaya karıştığını düşünerek gitti babası karakola. Orada aldı acı haberi. Evden gülümseyerek yolcu ettiği oğlu Murat’ı iki gün sonra hastane morgunda kendine gülümseyerek buldu. Adli Tıp Kurumundan na’şını teslim almak için gittiğinde karşılaştığı manzaranın kendisini rahatlattığını söyledi. Yüzünü görmek için açtıklarında gülüyordu.” Elhamdülillah gülerek ayrıldı, gülerken karşıladı beni karşıladı” diye düşündü babası. “Ayrılık acımız hiçbir zaman dinmiyor, ama onun gittiği yeri bildiğimiz için, vatanı ve bayrağı için şehit olduğu için, acımız hafifliyor” diyerek ayakta duruyor ve onunla gurur duyuyorlar. Acılı baba Bayram Kocatürk, “Vatan sağ olsun, hainlere gereken cevabı verdik, bin oğlum olsa bini de vatanda feda olsun” dedi.
Hainlerin düzenlediği darbe girişimine karşı direnirken şehit olan Murat Kocatürk, son yolculuğuna uğurlandı. Şehidimizin cenazesi 18 Temmuz 2016 tarihinde öğle vaktinde kılınan cenaze namazının ardından, tekbirler eşliğine “şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları atılarak K.Çekmece Tepeüstü Mezarlığı’na götürülerek defnedildi.
11Temmuz 2017 salı günü saat:11.00 de K. Çekmece Tepeüstü’nde şehidimizin mezarı başında anma töreni düzenlendi. K. Çekmece Kaymakamı hemşehrimiz Harun Kaya, K. Çekmece Belediye Başkanı ve amcaoğlu Nebi Kocatürk, hemşehrilerimiz katılarak ona dua ederek andılar.
15 Temmuz’da destan yazan Demokrasi şehitlerimizi unutmayacağız ve unutturmayacağız. Şehit Murat Kocatürk’ün adı İstanbul Avcılarda bir Anadolu İmam Hatip Lisesine verilerek ölümsüzleştirildi. Ailesine, sevenlerine bir kez daha başsağlığı diliyorum. Şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Ruhları şad, makamları cennet olsun, Develili şehidimiz Murat Kocatürk’ün ve tüm vatan şehitlerimizin.
Not: Makale, “15 Temmuz Şehitleri” kitabında yazılanlara ilaveler yapılarak, şehidimizin yakınlarından bilgi alınarak ve yeniden düzenlenerek şehidimizin anısına özel olarak yayına hazırlanmıştır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 20 Temmuz 2018, Sayfa 7

Share
1.317 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...