logo

15 TEMMUZ’UN DEVELİLİ ŞEHİDİ “MURAT KOCATÜRK’Ü” RAHMETLE ANIYORUZ

 

Abdestini aldı. “Ben biraz dolaşacağım”. Deyip çıktı evden. Bir gülümsedi arkasını dönüp, ”Allah’a emanet ol oğlum.” dedi babası. Murat, devamlı aradığı peşine düştüğü şehadetine doğru yürüdü.
Türkiye’nin sırtından vurulduğu gündü 15 Temmuz. Ülkece iki yüz elli bir kez öldük o gece. Milletçe iki bin yedi yüz üç kez yara aldık, gazi olduk. Ülkemize ve demokrasimize karşı girişilen karanlık ve hain darbe oyununu milletçe, güvenlik güçlerimizce kurşunlara kafa tutarak bertaraf ettik. Tankları çıplak ellerimizle durdurduk. Göğüslerimizi zalime karşı siper ettik. Uyumadık. Hukuka ve demokrasiye olan güçlü bağlılığımızla bayrağımıza sahip çıktık. Zalimlere karşı o gün İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde kendini siper edenlerden biri idi Develili şehidimiz Murat Kocatürk.
Kayserinin Develi ilçesinin, Yukarı Develi Mahallesi’ndendi, otuz beş yaşındaydı. İstanbul’da bir ayakkabı imalathanesinde usta olarak çalışıyordu. O gece Fatih’te babasının yanındaydı. Aynı zamanda sporla ilgileniyor, karate, kung fu ve kick boks yapıyordu, Murat, eşinden ayrılmıştı, Enes 8, Muhammet Taha 12 yaşında iki çocuğu vardı. Çocukları annesinin yanında Develi’de olduğu için dört aydır göremiyordu. Sakin biriydi. Ağır Abi, derlerdi arkadaşları onun için. Kendi aralarında adı “Yargıç Murat”tı. Çünkü haksızlık yapan babası da olsa, ”sen haksızsın” derdi. Az ama öz konuşurdu.
Şehit olmadan Dört ay önce Türkmen Dağı’na şehit olma düşüncesiyle gitmiş, iki hafta kalmış. ”Burada şehitlik yok” diyerek dönmüştü. Dönüşünden iki günde bir, – ”Baba ben şehit olacağım” derdi. Son iki hafta bunu sık sık söyledi babası Bayram Amcaya.
Televizyon izlerken uyuyan babasına. – ”Baba kalk darbe oluyor. Hükümet düşüyor”. Diye kaldırdı. TRT’de okunan bildiriyi, sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısını dinledi. Babası olanları anlatmaya çalışırken Murat abdestini aldı.
– ”Ben biraz dolaşacağım” deyip evden çıktı. Bir gülümsedi arkasını dönüp, – ”Allah’a emanet oğlum” dedi babası. – “Oraya gittiğini hissediyordum, gideceğim dedi mi durduramazdık.” Diye ilave etti, Bayram Amca. Murat devamlı aradığı, peşine düştüğü şehadetine doğru yürüdü. Babası daha sonra görüntülerde izlerken Saraçhane’ye gidenler arasında gördü oğlu Murat’ı. Saraçhane’de bir katliam yaşanıyordu adeta. ”Kareli gömlekli birini taşıyorlardı ama başka bir isim söylediler, çatıya çıktım sabaha kadar dua ettim. Diye anlattı Murat’ın babası.
O sırada biri bağırıyor, vurulanlar olduğunu haykırıyor, insanlar oraya koşuşturuyor. Karga tulumba taşıyorlardı yaralıları. Taşıdıkları üstünde Murat’ının kareli gömleği, ama biraz loş, yüzü fark edilemiyordu. Sonrasında anonstan üç kişi vuruldu haberi geçiliyor. Biri göğsünden, biri bacağından, biri kolundan yaralıydı. Göğsünden vurulan kareli gömlekli ise Murat’ın ta kendisiydi.
Telefonu yoktu Murat’ın. Ertesi gün sabah oldu, öğle oldu, ikindi oldu haber alınamadı Murattan. Babası habersiz kalınca akşam vakti artık karakollarda aramaya başladı.” Gaziosmanpaşa Karakolu’ndan aradılar, seni ekliyorlar.” Haberi geldi babasına. Murat’ın şehit olduğunu hala aklına getirmeden, kavgaya karıştığını düşünerek gitti babası karakola. Orada aldı acı haberi. Evden gülümseyerek yolcu ettiği oğlu Murat’ı iki gün sonra hastane morgunda kendine gülümseyerek buldu. Adli Tıp Kurumundan na’şını teslim almak için gittiğinde karşılaştığı manzaranın kendisini rahatlattığını söyledi. Yüzünü görmek için açtıklarında gülüyordu.” Elhamdülillah gülerek ayrıldı, gülerken karşıladı beni karşıladı” diye düşündü babası. “Ayrılık acımız hiçbir zaman dinmiyor, ama onun gittiği yeri bildiğimiz için, vatanı ve bayrağı için şehit olduğu için, acımız hafifliyor” diyerek ayakta duruyor ve onunla gurur duyuyorlar. Acılı baba Bayram Kocatürk, “Vatan sağ olsun, hainlere gereken cevabı verdik, bin oğlum olsa bini de vatanda feda olsun” dedi.
Hainlerin düzenlediği darbe girişimine karşı direnirken şehit olan Murat Kocatürk, son yolculuğuna uğurlandı. Şehidimizin cenazesi 18 Temmuz 2016 tarihinde öğle vaktinde kılınan cenaze namazının ardından, tekbirler eşliğine “şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları atılarak K.Çekmece Tepeüstü Mezarlığı’na götürülerek defnedildi.
11Temmuz 2017 salı günü saat:11.00 de K. Çekmece Tepeüstü’nde şehidimizin mezarı başında anma töreni düzenlendi. K. Çekmece Kaymakamı hemşehrimiz Harun Kaya, K. Çekmece Belediye Başkanı ve amcaoğlu Nebi Kocatürk, hemşehrilerimiz katılarak ona dua ederek andılar.
15 Temmuz’da destan yazan Demokrasi şehitlerimizi unutmayacağız ve unutturmayacağız. Şehit Murat Kocatürk’ün adı İstanbul Avcılarda bir Anadolu İmam Hatip Lisesine verilerek ölümsüzleştirildi. Ailesine, sevenlerine bir kez daha başsağlığı diliyorum. Şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Ruhları şad, makamları cennet olsun, Develili şehidimiz Murat Kocatürk’ün ve tüm vatan şehitlerimizin.
Not: Makale, “15 Temmuz Şehitleri” kitabında yazılanlara ilaveler yapılarak, şehidimizin yakınlarından bilgi alınarak ve yeniden düzenlenerek şehidimizin anısına özel olarak yayına hazırlanmıştır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 20 Temmuz 2018, Sayfa 7

Share
1.139 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...
 • DÜNYA PİL GÜNÜ

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine doğrudan dönüştürerek, bünyesinde depolayan cihazlara PİL denir. Çoğunlukla aynı kimyasal yapıya ölçülere ve elektrik kapasitelerine sahip piller, tek tek bir araya getirilerek pil grupları oluşturulabilir ve bunlara kısaca BATARYA denilmektedir. Pilin tarihi milattan sonra erken yüzyıllara kadar dayanmaktadır. Bu döneme ait, pişmiş toprak kap içinde bakır tabaka ile çevrelenmiş demir bir çubuk bulunan sözde Bağdat Pili denilen kalıntılar bulunmuştur. Pillerin asıl gelişimi ise Alessandro Volta ile başlamı...