logo

15 TEMMUZ’UN DEVELİLİ ŞEHİDİ “MURAT KOCATÜRK’Ü” RAHMETLE ANIYORUZ

 

Abdestini aldı. “Ben biraz dolaşacağım”. Deyip çıktı evden. Bir gülümsedi arkasını dönüp, ”Allah’a emanet ol oğlum.” dedi babası. Murat, devamlı aradığı peşine düştüğü şehadetine doğru yürüdü.
Türkiye’nin sırtından vurulduğu gündü 15 Temmuz. Ülkece iki yüz elli bir kez öldük o gece. Milletçe iki bin yedi yüz üç kez yara aldık, gazi olduk. Ülkemize ve demokrasimize karşı girişilen karanlık ve hain darbe oyununu milletçe, güvenlik güçlerimizce kurşunlara kafa tutarak bertaraf ettik. Tankları çıplak ellerimizle durdurduk. Göğüslerimizi zalime karşı siper ettik. Uyumadık. Hukuka ve demokrasiye olan güçlü bağlılığımızla bayrağımıza sahip çıktık. Zalimlere karşı o gün İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde kendini siper edenlerden biri idi Develili şehidimiz Murat Kocatürk.
Kayserinin Develi ilçesinin, Yukarı Develi Mahallesi’ndendi, otuz beş yaşındaydı. İstanbul’da bir ayakkabı imalathanesinde usta olarak çalışıyordu. O gece Fatih’te babasının yanındaydı. Aynı zamanda sporla ilgileniyor, karate, kung fu ve kick boks yapıyordu, Murat, eşinden ayrılmıştı, Enes 8, Muhammet Taha 12 yaşında iki çocuğu vardı. Çocukları annesinin yanında Develi’de olduğu için dört aydır göremiyordu. Sakin biriydi. Ağır Abi, derlerdi arkadaşları onun için. Kendi aralarında adı “Yargıç Murat”tı. Çünkü haksızlık yapan babası da olsa, ”sen haksızsın” derdi. Az ama öz konuşurdu.
Şehit olmadan Dört ay önce Türkmen Dağı’na şehit olma düşüncesiyle gitmiş, iki hafta kalmış. ”Burada şehitlik yok” diyerek dönmüştü. Dönüşünden iki günde bir, – ”Baba ben şehit olacağım” derdi. Son iki hafta bunu sık sık söyledi babası Bayram Amcaya.
Televizyon izlerken uyuyan babasına. – ”Baba kalk darbe oluyor. Hükümet düşüyor”. Diye kaldırdı. TRT’de okunan bildiriyi, sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısını dinledi. Babası olanları anlatmaya çalışırken Murat abdestini aldı.
– ”Ben biraz dolaşacağım” deyip evden çıktı. Bir gülümsedi arkasını dönüp, – ”Allah’a emanet oğlum” dedi babası. – “Oraya gittiğini hissediyordum, gideceğim dedi mi durduramazdık.” Diye ilave etti, Bayram Amca. Murat devamlı aradığı, peşine düştüğü şehadetine doğru yürüdü. Babası daha sonra görüntülerde izlerken Saraçhane’ye gidenler arasında gördü oğlu Murat’ı. Saraçhane’de bir katliam yaşanıyordu adeta. ”Kareli gömlekli birini taşıyorlardı ama başka bir isim söylediler, çatıya çıktım sabaha kadar dua ettim. Diye anlattı Murat’ın babası.
O sırada biri bağırıyor, vurulanlar olduğunu haykırıyor, insanlar oraya koşuşturuyor. Karga tulumba taşıyorlardı yaralıları. Taşıdıkları üstünde Murat’ının kareli gömleği, ama biraz loş, yüzü fark edilemiyordu. Sonrasında anonstan üç kişi vuruldu haberi geçiliyor. Biri göğsünden, biri bacağından, biri kolundan yaralıydı. Göğsünden vurulan kareli gömlekli ise Murat’ın ta kendisiydi.
Telefonu yoktu Murat’ın. Ertesi gün sabah oldu, öğle oldu, ikindi oldu haber alınamadı Murattan. Babası habersiz kalınca akşam vakti artık karakollarda aramaya başladı.” Gaziosmanpaşa Karakolu’ndan aradılar, seni ekliyorlar.” Haberi geldi babasına. Murat’ın şehit olduğunu hala aklına getirmeden, kavgaya karıştığını düşünerek gitti babası karakola. Orada aldı acı haberi. Evden gülümseyerek yolcu ettiği oğlu Murat’ı iki gün sonra hastane morgunda kendine gülümseyerek buldu. Adli Tıp Kurumundan na’şını teslim almak için gittiğinde karşılaştığı manzaranın kendisini rahatlattığını söyledi. Yüzünü görmek için açtıklarında gülüyordu.” Elhamdülillah gülerek ayrıldı, gülerken karşıladı beni karşıladı” diye düşündü babası. “Ayrılık acımız hiçbir zaman dinmiyor, ama onun gittiği yeri bildiğimiz için, vatanı ve bayrağı için şehit olduğu için, acımız hafifliyor” diyerek ayakta duruyor ve onunla gurur duyuyorlar. Acılı baba Bayram Kocatürk, “Vatan sağ olsun, hainlere gereken cevabı verdik, bin oğlum olsa bini de vatanda feda olsun” dedi.
Hainlerin düzenlediği darbe girişimine karşı direnirken şehit olan Murat Kocatürk, son yolculuğuna uğurlandı. Şehidimizin cenazesi 18 Temmuz 2016 tarihinde öğle vaktinde kılınan cenaze namazının ardından, tekbirler eşliğine “şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları atılarak K.Çekmece Tepeüstü Mezarlığı’na götürülerek defnedildi.
11Temmuz 2017 salı günü saat:11.00 de K. Çekmece Tepeüstü’nde şehidimizin mezarı başında anma töreni düzenlendi. K. Çekmece Kaymakamı hemşehrimiz Harun Kaya, K. Çekmece Belediye Başkanı ve amcaoğlu Nebi Kocatürk, hemşehrilerimiz katılarak ona dua ederek andılar.
15 Temmuz’da destan yazan Demokrasi şehitlerimizi unutmayacağız ve unutturmayacağız. Şehit Murat Kocatürk’ün adı İstanbul Avcılarda bir Anadolu İmam Hatip Lisesine verilerek ölümsüzleştirildi. Ailesine, sevenlerine bir kez daha başsağlığı diliyorum. Şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Ruhları şad, makamları cennet olsun, Develili şehidimiz Murat Kocatürk’ün ve tüm vatan şehitlerimizin.
Not: Makale, “15 Temmuz Şehitleri” kitabında yazılanlara ilaveler yapılarak, şehidimizin yakınlarından bilgi alınarak ve yeniden düzenlenerek şehidimizin anısına özel olarak yayına hazırlanmıştır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 20 Temmuz 2018, Sayfa 7

Share
1.067 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kod Adı Ozan Bir Kahramanlık Hikâyesi

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Mart ayıydı. Kara kış. Kuzey Irak'taydı. Haftanın kampını basmıştı. 35 bin askerle yürütülen Çelik Harekâtı'nın sonuna doğru, telsiz mesajı geldi. Cudi dağının Ballıkaya Köyü kırsalında 250 kişilik terörist grubu tespit edilmişti, Cemil Bayık ve Sakine Cansız da oradaydı. Hassas bir istihbarattı, kapsamlı harekât için vakit yoktu.Özel Kuvvetler Komutanı'ndan emir geldi, “sen git” denildi. Derhal Silopi'ye geçti, gece yarısı zifiri karanlıkta Cudi'ye sızdı, gün ışımadan Ballıkaya bölgesine ulaştı. Eksi 40 dereceydi. Her yer bembeyaz kar kap...
 • DEVELİ’DE KADININ YERİ

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Ne zamandır Develi'de kadının yeri konusunda bir yazı yazmak isterdim. Fakat belgesizlik ve fotoğraf gibi ciddi verilerin azlığı ile sözlü bilgilerin yetersizliği sebebiyle bu konuda maalesef satır aralarında verdiğimiz bilgiler dışında bir değerlendirmede bulunamadık!Yıllar önce “Develi'de Zaman, Mekan ve İnsan, Develi 2012” adlı eserimi hazırlarken 1950 yılında Develi CHP İlçe Teşkilatı'nın toplu bir resmi elime geçmişti. Doğrusu kadın zihniyetinin siyasi zeminde yer bulması çok hoşuma gitmişti. Bu hanımlarımızın kimler olduğunu belirtmek is...
 • DÜNYA POSTA GÜNÜ

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Haberleşme insanlar için bir ihtiyaçtır ve insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar arasında başlayan haberleşme, devletlerin ortaya çıkmasıyla gelişmiş, gerek devletin kendi içinde ve gerekse diğer devletlerle tarihin her döneminde çeşitli şekillerde haberleşme sağlanmıştır. İnsanlık tarihinde dumanla başlayan haberleşme zamanla değişim ve gelişim göstererek yerini güvercinlere, ulaklara, postacılara, günümüzde ise e-postalara bırakmıştır. Posta, insanlığın göçebe yaşayıştan yerleşik topluma geçmesinde olduğu kadar medeniyetlerin gelişmesinde ...
 • Prof. Dr. Ali Osman Öncel Dedem Merhum Osman USTA

  02 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Her bir memleket insanı için yaşarken veya vefatından sonra söylenecek güzel sözler vardır. Önemli olan arkada bırakılan güzelin ve doğrunun izlerini sürmek, yaşanmış hayatlardan ders olabilecek bir kısa değerlendirmenin yapılması için işbirliği yapmaktır. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği Başkanımız M. Orhan Cebeci'nin "Develi'de İz Bırakanlar" 2 başlıklı kitabına koyacağı yazısı için, rahmetli dedem ile ilgili elimde olmayan bir fotoğraf arşivi toplamaya başladım. M. Orhan Cebeci hocamız, dedem ile ilgili hatıralarım olup o...