logo

15 TEMMUZ KIYAM(ET) GECESİ VE MİLLİ VURUŞ Dr. MUSTAFA ÇALIŞKAN

İstanbul Emniyet Müdürü Sayın Dr. Mustafa Çalışkan’ı Develi Kaymakamımız Sayın Murat Duru ile makamında ziyaret ettik. Emniyet Müdürümüz Kaymakamımız birlikte görev yaptığı Sakarya’dan yakın dostu ve arkadaşı. Ziyaretimizde “15 Temmuz Kıyam(Et) Gecesi Milli Vuruş” kitabını imzalayarak armağan etti. Türkiye sevdalısı Emniyet Müdürümüze Mevla’dan sağlıklı bir ömür dileyerek teşekkür ediyorum. Kitabı adeta o günleri yaşayarak okudum. Herkesin okumasını öneririm. Kitabın sadece ön sözünü Çağdaş Develi Gazetesi okuyucuları ile paylaşıyorum.
“Vatan toprağını kanlarıyla sulayan tüm şehitlerimize ithaf olunur.”
Kitabımızın ismini “15 Temmuz Kıyam(Et) Gecesi ve Milli Vuruş olarak belirledik. Çünkü 15 Temmuz 2016 gecesi vatanını seven insanlar için başlangıçta “kıyamet” gibi bir geceydi. İlerleyen saatlerde Türk Milleti’nin kıyamına dönüşmüş olsa da.
Evet, o gece; lideriyle, halkıyla, başta polis teşkilatıyla olmak üzere birçok kurumuyla birlikte yedi düvele karşı topyekûn kıyam edildi. Yakın tarihimizde gördüğümüz darbelerden çok farklı bir formatta ve farklı amaçları içeren bu hain kalkışma oldu o gece. Sadece, hain bir asker grubunun tankı ve tüfeğiyle gelip, geçici bir süre yönetime el koyması meselesi değildi. Önce milleti korkutacaklar, bazı fay hatlarını kullanarak da birbirine düşürecekler, ardından da hazır bekleyen DEAŞ, PKK, FETÖ vb. diğer marjinal örgütleri devreye sokarak kanlı bir iç savaş fitilini ateşleyeceklerdi. Bu işi kurgusu tamamen dışarıda yapılmıştı, emperyaldi. Lakin oyuncuları içeriden temin edilmiş ve Anadolu coğrafyasının küçük kıyametini amaçlayan şeytani bir plandı.
Bu planın İstanbul ayağında Cenab-ı Allah’ın yardımı liderin cesareti ve basireti, milletin feraseti, İstanbul polisinin azmi, sabrı, tecrübesi ve dayanışması sabah 07.00 olmadan bir ‘MİLLİ VURUŞ’ a dönüşerek, Boğaz Köprüsü’ndeki asker elbiseli teröristlerin teslim olması/alınması ile bütün yurda bir nefes aldırmıştı. Türk milleti topyekûn, silkinerek ayağa kalkmış, kendine gelmişti. Darbeci hainler ise kulaklar telefonlarda gözleri televizyonlarda, kendilerini sahaya süren sahiplerini aramış ancak beyhude çabaları netice vermemiş, ortada kalakalmışlardı. Büyük Türk Milleti’nin kuvvet ve azametine yenik düşmüş, perişan olmuşlardı.
15 Temmuz’da şehit olmuş 250 güzel insan, yaralanmış 2029 fedakâr insan için… Vatanı ve mukaddesatı için meydanlara çıkmış milyonlarca insan için… Kurşunlara karşı beni korumaya çalışan ve benim önümde saf tutan onlarca vatan evladı, şehit olan yakın korumam; Mehmet Onay ve yaralanan Özel Kalem Müdürüm; Özgür Taşdemir için… Yanımda sabaha kadar mücadele eden müdür yardımcısı kardeşim Yener Ülgütol kahraman komutanım Korgeneral Yavuz Türkgenci için… Zekai Aksakallı Paşa, Tuğgeneral Davut Ala için… Şehit Ömer Halisdemir için… Vatan İçin… Tüm bunlar için… İstanbul’a vatana, mukaddesatımıza sahip çıkmak için gecenin psikolojisinin unutulmaması için…
0 gün orada yaşanan her şey çok farklıydı vatandaşımız da farklı bir vatandaştı, polisimiz de farklı polisti, ela okuyan müezzinimiz de…
15 Temmuz gecesi rabbimin şu ayeti sanki aynen tecelli etmişti: “Allah size yardım ederse, sizi yenecek yoktur. Eğer sizi yardımsız bırakırsa, ondan sonra size kim yardım edebilir? Müminler ancak Allah’a tevekkül etsinler”(Ali İmran 160). O gece bütün polisler aslan kesilmişler, tabanca ile tankı kovalamışlar, helikopterlerle mücadele etmişler, gece boyunca onlara talimat veren emniyet müdürünün, ”Git kardeşim, gerekirse öl ama orayı ele geçir, ol öldür ama izin verme, ölseniz dahi bulunduğunuz yeri terk etmeyeceksiniz, gerekirse ölün ama ne silahınızı ne de koruduğunuz yeri terk etmeyin” emirlerini amasız, fakatsız ’emredersiniz’ sayın müdürüm diyerek tarih yazmışlardır. Bahsi geçen ayeti yaşamıştım, yaşamıştık o gece… İşte tüm bu lütufları da unutmamak, unutturmamak için bu kitabı yazdım…
15 Temmuz’u unutursak kalbimiz kurusun, unutmayacağız ve unutturmayacağız!
Tevekkül Allah’a dır, zillete katlanılmaz.
Ya istiklal ya ölüm, bunun ortası olmaz. İstanbul’da Anadolu’da inşallah kıyamete kadar ‘Türk yurdu’ olarak kalacaktır.
Allah, geçmişten bugüne kadar tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Yakınlarına da sabır ve metanet, gazilerimize sağlık, vatan evlatlarına da güç kuvvet… Bekamız için…
Dr. Mustafa ÇALŞIKAN
(İstanbul Emniyet Müdürü)
Kitap İçin Ne Dediler:
(…) Kitapta öğrendiğimiz ilginç detaylardan biri de darbecilerin, 22.05’te “Genelkurmay’ın Uygulama Direktifi”ni İstanbul Jandarma Bölge komutan vekili Hüseyin Kurtoğlu’nun bu emrin geçersiz olduğuna dair kendi emrindeki birliklere mesaj geçmesi. Bu örnekte olduğu gibi birçok yerdeki vatansever Türk komutanının inisiyatif almaları darbecilerin planlarının sekteye uğramasında önemli rol oynamıştır. Kitapta daha sonra İstanbul’un dört bir tarafında olan hadiseler ve polisimizin kahramanca mücadelesi anlatılıyor.
Bu kitabı 15 Temmuz’da İstanbul’da yaşananları birinci ağızdan öğrenmek isteyen herkese tavsiye ediyorum. Prof Dr. Erhan AFYONCU (Yazar-Milli Savunma Üniversitesi Rektörü)
(…) Özellikle gençlerin bu kitabı mutlaka okumasını öneririm. Fatih ÇEKİRGE (Yazar-Hürriyet Gazetesi)
(…) 15 Temmuz gecesi’de “İstanbul düşerse Türkiye düşer” diyen darbecilere karşı göğüs göğüse mücadele eden ve bu kadim şehrin işgal edilememesinde başrolde olan bir polis müdürü. Murat KELKİTLİOĞLU(Yazar-Akşam Gazetesi)
(…) Bu kitap darbe öncesini, darbe gecesini ve darbe sonrasını anlatıyor. Okuyup bitirdiğimde kitaptan bana şu iki şey kaldı.
-BİR: O gece darbeye karşı verilen mücadelenin tüm safhalarını, İstanbul Emniyet Müdürü’nün anlattıklarından öğrenmiş oldum.
-İKİ: Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan’ın serinkanlı analizlerle deşifre ettiği “emperyal ihanet”i bir kez daha fark etmiş oldum. İkisi de az şey değil.
A. Hakan COŞKUN (Yazar-Hürriyet Gazetesi)
Beta Basım Yayın Dağıtım-2018 6.Baskı
Dr. Mustafa ÇALIŞKAN
1968 yılında Nevşehir ilinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Kayseri’de tamamlayarak 1983 yılında Ankara Polis Koleji Sınavını kazandı. 1987 yılında Polis Akademisi’ne girdi ve 1991 yılında mezun oldu.
1991 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde Komiser Yardımcısı olarak göreve başladı.
Sırasıyla İstanbul, Yalova, Batman, Kırşehir, Sakarya v​e Adana illerinde görev yaptı. 2001-2002 yılları arasında BM Polis Barış Gücü’nde (Doğu Timor), 2005-2006 yılları arasında da Kosova’da BM Polis gücünde görev aldı.
Polis Koleji, Polis Akademisi, Adalet Meslek Yüksek Okulu, İstanbul Adli Tıp Enstitüsü Yüksek Lisans programından mezun oldu. Ayrıca Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktorasını bitirmiştir.
2014 yılı Ocak ayında İstanbul ‘a atanan Dr. Mustafa ÇALIŞKAN Yıkıcı Bölücü Örgütlerle Mücadele, VİP, Terörle Mücadele Kurslarını görmüştür.
İyi derece İngilizce bilen Dr. Mustafa ÇALIŞKAN, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 21 Şubat 2020, Sayfa 7

Share
4.714 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...