logo

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!

28 Kasım 2014 Cuma günü Çağdaş Gazetesinde Demokrat Partiyi Develi’de kuran babam Mustafa Akdoğan’ın 20 Şubat 1954 tarihinde yayımladığı ve Develi’nin ilk* gazetesi olma özelliği taşıyan Demokrat Develi Gazetesi ile ilgili haber yapılmış ve ben oradaki babama ait başyazıyı köşe yazımda aynen aktarmış idim. Aşağıdaki yazı ise aynı gazetenin 2nci sayfasında yayımlanan Demokrat Parti Milletvekili Osman Nuri Deniz’e ait olup o zaman ki üslubun güzelliğini ve 60 yıl önce neler konuşulduğunu görmemiz için bugünkü köşe yazım olarak sizlere aktarıyorum.
Dilerim hepimiz gazeteci, yazar ve siyasetçi olarak bu yazıda vurgulanan
insanımızın görmeyi hak ettiği ve arzuladığı özellikleri taşıma gayreti içinde oluruz.
* Bakınız : Ali Rıza Önder- Kayseri Basın Tarihi 1910-1960 S. 92 Baskı : Ankara 1972
Not : Bu gazete Kültür Merkezimizde görülebilir.

GAZETECİ VE AHLÂK

Ammenin menfaatini alâkadar eden bilcümle hadisatı ve havadisi olduğu gibi toplamak ve bu hususta gerekiyorsa muhtelif mütalea ve görüşleri karşılayarak umumi efkâra aksettirmek suretiyle umumî ve menfaate hâdim (köle) olmak gazetecinin vazifesidir.
Ekseriyetin, görüş ve kanaatlerinin memleket idaresine müessir ve hâkim olduğu bir devirde; hakikat olduğu bir devirde; hakikatleri, hakiki şekilde okuyucularına aksettirmesi lâzım gelen gazetecinin cemiyet içerisinde yüklendiği vazife ve mesuliyet ehemmiyetlidir ve o nispette şeref payı büyüktür.
Gazeteci; çok dikkat ve itinalı hareket etmekle mükelleftir. Eğer bir gazeteci; inceden inceye tahkik, tetkik ve tesbit etmeden önce hâdisat ve haberleri yalan yanlış gazetesine koyarsa, cemiyet içerisinde huzursuzluk ve ahenksizlik doğar. Münevver, memleket sever ve namuslu vatandaşları müteessir eder (üzer). Hele gazeteci; basit hislerle, şuursuzca hareket eyleyerek şahısları hedef tutar, menfî cereyanlara kendisini kaptırır ve vâki olmamış bir hâdiseyi vâki imiş gibi gösterir, müşteri sayısını çoğaltmak endişesiyle dedikodu ve tahrike yer verirse vazifesini kötüye kullanmış ve hatta ahlâksızlığa sapmış olur.
Bir gazetecinin şeref ve haysiyet sahibi olması, memleket sever bulunması şarttır. Aksi takdirde muayyen maksat ve tesirler altında kalarak şeref ve haysiyet sahibi vatandaşlara sataşmakta beis (sakınca) görmez. Bu tıynetteki (huydaki) gazeteci nefretle karşılanır ve gazetesi kirli bir paçavra gibi çöp tenekesine atılır.
Siyaset gibi gazetecilikte ahlâkla ve samimiyetle yürür. Ancak o zaman gazetecilik, semereli ve faydalı olabilir. Ahlâka mugayir (uygun olmayan) siyasetin ömürsüz olacağı gibi siyasi ve ticari bir mevzuu olan gazetecilikte de ahlâk kaidelerinden uzaklaşılması o gazeteyi manen iflâsa sürükler.***
Esefle kaydedelim ki bazı gazetecilerde samimiyetten eser bulamıyoruz. Delilsiz, mesnetsiz yazılara rastlıyoruz.
Umumî efkârın hakikî mümessili olan gazetecilerin milli şuurla ve samimiyetle hareket eyleyerek milli menfaati her şeyin üstünde tutacakları günleri özlüyoruz.

***YAZARIN NOTU: ‘Ahlaka uygun olmayarak yapılan siyasetin ve gazeteciliğin ömürsüz olacağı gibi kişileri manen iflasa sürükler’ denmiş.
Ama bu görüş, beyninde edep ve hayâ duygusu olan insanlar için geçerlidir.Günümüzde manen iflas ediyor da kendisi farkında mı?
İŞTE 1954 ile 2014 Türkiye’sinin ‘ahlak anlayışı’ farkı!***

Share
2.352 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...