logo

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA HAFTASI

Türk ulusunu bağımsızlığa kavuşturan, onu çağdaş uygarlığın ayrılmaz bir parçası gören Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 günü, saat Dokuzu Beş geçe hayata veda etmiştir. Atatürk’ün ölümü bütün yurtta üzüntüyle karşılanmıştır.
O tarihten beri her yıl 10 Kasım günü geldiğinde Atatürk’ü anma çerçevesinde “Atatürk Haftası” adı altında anma etkinlikleri düzenlenmektedir. Hafta boyunca okullarda, basın ve yayın organlarında, Atatürk’ün kişiliği, Türk milleti için yaptıkları, ilke ve hedefleri gündemde tutularak bize miras bıraktığı hedeflere ulaşmak için neler yapabileceklerimiz dile getirilmeye çalışılmaktadır.
Mustafa Kemal Atatürk, vatan müdafaasını her şeyin üzerinde tutmuş, vatanına ve milletine yüce duygularla bağlı büyük bir insandır. Türk milletinin özgür olmasını, halkın esaretten kurtulmasını ve çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmasını gerçekleştirebilmek amacıyla kurtuluş savaşına önderlik etmiş, bu savaştan galip çıkmamızı sağlamış ve Cumhuriyet’i kurmuş dahi bir askerdir. Hayatta iken ve ölümünden sonra da maddi ve manevi tüm varlığını çok sevdiği milletine adamış, dünya liderlerine örnek olacak devrimler yapmış, hem ulusuna hem de dinine sahip çıkmış bir devlet adamı ve büyük bir komutandır.
Atatürk, kuşku yok ki Türk ulusunun yetiştirdiği en büyük Türk’tür. Türk milleti ve vatanı için büyük fedakârlıklarda bulunmuş, dünya tarihine damgasını vurmuş büyük bir önderdir. O, ülkesinin zor zamanlarında halkının düştüğü kötü durumdan“ Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasını Türk milleti ile birlikte hayata geçirerek ulusunu refaha çıkartan bir şahsiyettir. O, Türkiye Cumhuriyetini kuran, yaptığı reformlarla Türk milletini yeniden dirilten, ülkesini kalkındıracak hamlelerde bulunan, milletine insanca yaşamı sunan eşsiz bir liderdir.
Biliyoruz ki 10 Kasım sadece Atatürk’ün ölüm yıldönümü değil Atatürk’ü daha iyi anlama günleridir. 10 Kasımlar, artık onun aramızdan ayrılışının anma ve matem günü olmaktan çıkarak, bize bıraktığı eserlerin zenginleştirilmesine ve yeni nesillere daha iyi anlatılmasına vesile olmaktadır. Öldükten sonra değeri daha iyi anlaşılan ve liderlerin lideri olarak anılmayı hak eden Atatürk, düşmanlarının bile saygısını kazanan tek liderdir.
Atatürk’ü ve en büyük eseri Cumhuriyeti anlamak, Cumhuriyetin temel niteliklerini ve kazanımlarını her koşulda korumak, Atatürk’ün fikir ve düşüncelerini en iyi şekilde anlayıp uygulamaya koymak hepimizin en önemli birinci görevi olmalıdır.
Bu yüzden, her zamankinden daha çok çalışıp vatanımız ve milletimiz için büyük işler yapmanın gayreti içinde olmamız gerektiğini hiç bir zaman akılımızdan çıkarmayalım. Bizleri çağdaş uygarlık düzeyine çıkaran, adı ve eserleri sonsuza kadar yaşayacak olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 79 yılında rahmet ve şükranla anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.
Aziz ruhun şad olsun ATAM…

Share
876 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...