logo

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA HAFTASI

Türk ulusunu bağımsızlığa kavuşturan, onu çağdaş uygarlığın ayrılmaz bir parçası gören Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 günü, saat Dokuzu Beş geçe hayata veda etmiştir. Atatürk’ün ölümü bütün yurtta üzüntüyle karşılanmıştır.
O tarihten beri her yıl 10 Kasım günü geldiğinde Atatürk’ü anma çerçevesinde “Atatürk Haftası” adı altında anma etkinlikleri düzenlenmektedir. Hafta boyunca okullarda, basın ve yayın organlarında, Atatürk’ün kişiliği, Türk milleti için yaptıkları, ilke ve hedefleri gündemde tutularak bize miras bıraktığı hedeflere ulaşmak için neler yapabileceklerimiz dile getirilmeye çalışılmaktadır.
Mustafa Kemal Atatürk, vatan müdafaasını her şeyin üzerinde tutmuş, vatanına ve milletine yüce duygularla bağlı büyük bir insandır. Türk milletinin özgür olmasını, halkın esaretten kurtulmasını ve çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmasını gerçekleştirebilmek amacıyla kurtuluş savaşına önderlik etmiş, bu savaştan galip çıkmamızı sağlamış ve Cumhuriyet’i kurmuş dahi bir askerdir. Hayatta iken ve ölümünden sonra da maddi ve manevi tüm varlığını çok sevdiği milletine adamış, dünya liderlerine örnek olacak devrimler yapmış, hem ulusuna hem de dinine sahip çıkmış bir devlet adamı ve büyük bir komutandır.
Atatürk, kuşku yok ki Türk ulusunun yetiştirdiği en büyük Türk’tür. Türk milleti ve vatanı için büyük fedakârlıklarda bulunmuş, dünya tarihine damgasını vurmuş büyük bir önderdir. O, ülkesinin zor zamanlarında halkının düştüğü kötü durumdan“ Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasını Türk milleti ile birlikte hayata geçirerek ulusunu refaha çıkartan bir şahsiyettir. O, Türkiye Cumhuriyetini kuran, yaptığı reformlarla Türk milletini yeniden dirilten, ülkesini kalkındıracak hamlelerde bulunan, milletine insanca yaşamı sunan eşsiz bir liderdir.
Biliyoruz ki 10 Kasım sadece Atatürk’ün ölüm yıldönümü değil Atatürk’ü daha iyi anlama günleridir. 10 Kasımlar, artık onun aramızdan ayrılışının anma ve matem günü olmaktan çıkarak, bize bıraktığı eserlerin zenginleştirilmesine ve yeni nesillere daha iyi anlatılmasına vesile olmaktadır. Öldükten sonra değeri daha iyi anlaşılan ve liderlerin lideri olarak anılmayı hak eden Atatürk, düşmanlarının bile saygısını kazanan tek liderdir.
Atatürk’ü ve en büyük eseri Cumhuriyeti anlamak, Cumhuriyetin temel niteliklerini ve kazanımlarını her koşulda korumak, Atatürk’ün fikir ve düşüncelerini en iyi şekilde anlayıp uygulamaya koymak hepimizin en önemli birinci görevi olmalıdır.
Bu yüzden, her zamankinden daha çok çalışıp vatanımız ve milletimiz için büyük işler yapmanın gayreti içinde olmamız gerektiğini hiç bir zaman akılımızdan çıkarmayalım. Bizleri çağdaş uygarlık düzeyine çıkaran, adı ve eserleri sonsuza kadar yaşayacak olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 79 yılında rahmet ve şükranla anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.
Aziz ruhun şad olsun ATAM…

Share
824 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “KAYSERİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ GÜZERGAHLARI” ve HALİM DEMİR HİDAYETOĞLU

  23 Ekim 2020 Köşe Yazarları, Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar

  Kayseri ve bağlı mahallelere ait sporlar ve kulüpler hakkında bilgiler çok zayıftır. Hele bu konuda bilimsel çalışmalar ve hatıra kitapları maalesef sayılıdır. Bir ara Develi'de spor tarihi hakkında bir denemede bulunmak istemiştim. Develi'de, İlk defa resmen 19.04.1955 yılında kurulan kulüp Develi spor Kulübüdür. Fakat araştırmalarımız sırasında gördük ki 1933'te ilk defa kayak, boks, dağcılık, futbol hakkında girişimler belediye başkanımız Hadi Erdoğan zamanında ele alınmış fakat bu hayırlı girişimler ilgisizlikten yarıda kalmıştır. Bu günle...
 • Kod Adı Ozan Bir Kahramanlık Hikâyesi

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Mart ayıydı. Kara kış. Kuzey Irak'taydı. Haftanın kampını basmıştı. 35 bin askerle yürütülen Çelik Harekâtı'nın sonuna doğru, telsiz mesajı geldi. Cudi dağının Ballıkaya Köyü kırsalında 250 kişilik terörist grubu tespit edilmişti, Cemil Bayık ve Sakine Cansız da oradaydı. Hassas bir istihbarattı, kapsamlı harekât için vakit yoktu.Özel Kuvvetler Komutanı'ndan emir geldi, “sen git” denildi. Derhal Silopi'ye geçti, gece yarısı zifiri karanlıkta Cudi'ye sızdı, gün ışımadan Ballıkaya bölgesine ulaştı. Eksi 40 dereceydi. Her yer bembeyaz kar kap...
 • DEVELİ’DE KADININ YERİ

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Ne zamandır Develi'de kadının yeri konusunda bir yazı yazmak isterdim. Fakat belgesizlik ve fotoğraf gibi ciddi verilerin azlığı ile sözlü bilgilerin yetersizliği sebebiyle bu konuda maalesef satır aralarında verdiğimiz bilgiler dışında bir değerlendirmede bulunamadık!Yıllar önce “Develi'de Zaman, Mekan ve İnsan, Develi 2012” adlı eserimi hazırlarken 1950 yılında Develi CHP İlçe Teşkilatı'nın toplu bir resmi elime geçmişti. Doğrusu kadın zihniyetinin siyasi zeminde yer bulması çok hoşuma gitmişti. Bu hanımlarımızın kimler olduğunu belirtmek is...
 • DÜNYA POSTA GÜNÜ

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Haberleşme insanlar için bir ihtiyaçtır ve insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar arasında başlayan haberleşme, devletlerin ortaya çıkmasıyla gelişmiş, gerek devletin kendi içinde ve gerekse diğer devletlerle tarihin her döneminde çeşitli şekillerde haberleşme sağlanmıştır. İnsanlık tarihinde dumanla başlayan haberleşme zamanla değişim ve gelişim göstererek yerini güvercinlere, ulaklara, postacılara, günümüzde ise e-postalara bırakmıştır. Posta, insanlığın göçebe yaşayıştan yerleşik topluma geçmesinde olduğu kadar medeniyetlerin gelişmesinde ...