logo

Ziraat Fakültesi 400 öğrenci ve 41 öğretim üyesiyle eğitim öğretim yılı Hemşehrimiz Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun katılımıyla açıldı…

Avrupa standartlarının üzerinde öğretim üyesine sahip olan Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi 2011-2012 öğretim yılı açılış törenleri Kampüs alanında bulunan Hidayet Tutum Kültür merkezinde yapıldı.
Açılışa iştirak eden Anayasa Komisyon Başkanı hemşehrimiz Prof. Dr. Burhan Kuzu fakülteye gelişinde Ziraat Fakültesi akademik kadrosu ve Seyrani Eğitim Vakfı yöneticileri ile kalabalık bir öğrenci gurubu tarafından coşku ile karşılandı.


10 ÖĞRENCİYE 1 ÖĞRETİM ÜYESİ
Seyrani Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İrfan İlbaş 2011-2012 eğitim öğretim yılı açılış ve tanışma töreninde yapmış olduğu konuşmada; Başarının temeli inanç, azim ve sabırlı çalışmaya dayanır.

Bu inanç ve azmin yetkin bir öğretim elemanı kadrosuyla yoğrulması ve şekillendirilmesi gerekir. Tüm bu çabaların mesleki uygulamaya verilen önemle somut ve yararlı hale getirilmesi de şarttır.
Seyrani Ziraat Fakültesini tercih eden siz değerli öğrenciler, iyi bir ziraat mühendis olarak mezun olmanız için tüm koşulların sizlerin lehine sürekli geliştiğini yaşayarak göreceksiniz. Fakültemizin bulunduğu Develi ovası ve Kayseri ili civarı sizler için en geniş bir laboratuvar işlevi görecektir. Sultan sazlığı civarındaki Develi ovası merkezli tarım alanlarındaki irili ufaklı birçok tarım işletmesi bizlere her türlü desteği bu güne kadar sunmuştur, inancımız bundan sonrada sunacağı yönündedir. Sizler sizden önceki öğrencilerimiz gibi hem yöredeki tesislerden hem Kayseri merkezindeki kurum ve kuruluşlardan, hem diğer il ve ilçelerimizdeki uygulama alanlarından yararlanacaksınız.
Bununla da yetinmeyip ulusal düzeyde başarılar elde edecek, öğrenci etkinliklerine katılarak evrensel bilgi ve görgünüzü artıracaksınız.
Yine sizden önceki öğrencilerimizin şahit oldukları gibi Fakültemizce düzenlenen çok sayıda panel, kongre, sempozyum gibi bilimsel toplantılara ev sahipliği yapacaksınız.


AVRUPA STANDARTLARI ÜZERİNDE
2005 yılının son günlerinde kurulan ve 12 Şubat 2006 tarihinde faaliyete geçen fakültemiz dikkat çekici bir hızla gelişimini sürdürmektedir. 2009 yılından bu yana eğitim öğretime açılan bölüm sayımız 5’e ulaşmıştır. Toplam öğrenci sayımızın yeni katılan öğrencilerimizle birlikte bu eğitim öğretim yılında yaklaşık 400’e ulaşması beklenmektedir. Fakültemiz iyi bir öğretim kadrosuna sahiptir. Atama işlemleri sürenlerle birlikte öğretim üyesi sayısı 7 profesör, 7 doçent, 14 yardımcı doçent ve 13 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 41 sayısına ulaşmıştır.
Bu durumda, yaklaşık 10 öğrenciye 1 öğretim üyesi düşmektedir. Öğrencilerimizin bu bakımdan Avrupa stardartlarının üzerinde öğretim üyesine sahip  olduğunu düşünüyorum dedi.
DÜNYANIN TADI TUZU İNSANDIR
Açılış töreni esnasında Seyrani Ziraat Fakültesinin bölümlerimize en yüksek puanla giren öğrencilere ödüller verildi.
Prof. Dr. Burhan Kuzu Seyrani Ziraat Fakültesinin Amerikalı Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Robert Wayne Adkinson ile özel olarak ilgilenerek ders vermek için Seyrani Ziraat Fakültesini tercihinden dolayı teşekkür etti.
Kuzu; 3 yaşında iken “Dünyanın tadı tuzu insandır “sözünü arapça olarak söylediğini büyüklerinin naklettiğini belirterek eğer insanlar olmasa dünyanın Hiçbir tadı olmaz.Sadece insanlar değil bütün yaratılanların bir ahenk ve uyum içerisinde yaratıldığını ve hepsinin yaratılış gayesine uygun olarak dengesinin korunması gerekliliğine dikkat çekti.

Ziraat Fakültelerinin doğal dengedeki önemine değinen Kuzu; Geçmiş yıllarda Güneydoğu Anadolu’da yılanlardan şikayet eden vatandaşlar yılanları yok etme yarışına girer ve ikinci yıl tarla farelerinden dolayı hiçbir ürün alamadıkları acı tecrübeyi belirtti ve bu nedenle Ziraat Fakültelerimiz Dünyada ekolojik dengeyi koruyarak üretime katkıda bulunmalıdır dedi.


YETKİLİLERDEN DESTEK
Ayrıca yeni yasama yılında Üniversitelerin özerkliği konusunda çalışmaların başlatılacağını ve Yüksek Öğretim Kurumu ile ilgili de çalışmalar yapılacağını açıkladı.
Kaymakam Enver Ünlü, Ziraat Fakültesi öğrencileri ile birlikte törene iştirak eden ailelerini de tebrik ederek sizin çocuklarınız bizim çocuklarımızdır. Kaymakamlık ve ilçedeki tüm kamu kurum ve kuruluşları adına öğrencilerimizin her türlü ihtiyaçlarının karşılanmasında katkıda bulunacağız dedi.


Açılış töreninde konuşan Develi Belediye Başkanı Recep Özkan; öğrenciler KYK tarafından yaptırılacak 150 kız ve 150 erkek öğrencinin barınacağı yurt ihalesinin yapılmış olduğu müjdesini vererek Develi Belediyesi,Seyrani Eğitim Vakfı ve Sultan Sazlığı Milli Parkı Çevre Belediyeleri Birlik başkanı olarak Ziraat Fakültemiz ve Hüseyin Şahin Meslek Yüksek Okulumuz öğretim üyeleri ve öğrencileri için her zaman ellerinden gelen desteği vereceklerini beyan etti.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.003 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?