logo

Zamantı Derivasyon Tünelinde son 60 metre

Zamantı Tüneli projesinde sona yaklaşıldı. Yaklaşık 11 kilometrelik tünelden su geçirilmesi için yapılan betonlama çalışmasında 60 metrelik mesafe kaldı. Bu bölüm de tamamlandıktan sonra Zamanı Irmağı’nın suyu Develi Ovası’na akması sağlanacak.
Zamantı Irmağı’ndan Develi Ovası’na su akıtılacak olan 10 bin 700 metre uzunluğundaki Zamantı Derivasyon Tüneli betonlama çalışmasında son 60 metrelik bölümde çalışmalar kaldı. Hafta içerisinde tünel içi betonlama çalışmasının tamamlanması bekleniyor. Tünel içerisinde 500 metrelik bölümde enjeksiyon çalışmasının ise Ramazan ayı sonuna kadar bitirileceği bildirildi.
Develi Ovası’nda 52 bin 721 hektar alanda yaklaşık 20 bin çiftçi sulu tarım yapma imkânına kavuşmasını sağlayacak olan Zamantı Irmağı’nın kazı inşaatının ihalesi, 6 Eylül 1991 tarihinde yapıldı. İhaleyi alan Akpınar Şirketler Gurubu, ilk kazmayı 23 Haziran 1992 tarihinde vurdu. Yeterli ödenekler ayrılmadığı için 11 yılda 3 bin 234 metre kazı yapılabilen tünelde, 2002 yılından itibaren düzenli ödenek ayrılması ve OPEC Çevre Fonundan 22,7 milyon dolar dış kredi temin edilmesi sayesinde tünel tamamlanma aşamasına geldi.
Tünel çıkışından Develi Ovası’na su aktaracak olan 5 bin 365 metre uzunluğunda ki sol sahil trapez kanalı çalışmasının bin metresinin betonlanması tamamlanırken, 4 bin metre kanal kazısı da bitirilme aşamasına geldi. İletim kanalının bin 365 metrelik son bölümde ise projenin yeniden düzenlenmesi talep edildiği için değiştirilen projenin onayı bekleniyor.
Kanal kazı çalışmaları esnasında 1 metre karelik alanda 9 metre küp hafriyat yapılıyor. Yaklaşık 50 bin metre küp hafriyat çalışması gerçekleştirildi. Hafriyatı alınan kanal boyunca 1 metrekarelik alana 1 metre küp beton atıldı. İletim kanalı için toplam 5 bin metreküp beton kullanıldı.
Sulama amacıyla Zamantı Nehri’nden Develi Ovası’na yılda ortalama 113,96 milyon metreküp su akacak. Develi 2. Merhale Projesi ile Develi kapalı havzasına ovanın kendi su kaynaklarından karşılanamayan ortalama 113,96 milyon metreküp su Zamantı Irmağı’ndan bir regülatör, bir tünel, 5 345 metre iletim kanalı ile derive edilecek.
Yüklenici firma olan Akpınarlar Şirketi Şantiye Şefi Hasan Ölez, bütün bu çalışmaları 2010 yılı için tünel girişinde 25 personel, tünel çıkışında ise 100 personel olmak üzere toplam 125 kişilik teknik ekip ile yaptıklarını anımsattı. 2010 yılı Zamantı Tüneli ödeneğinin 18 milyon lira olduğunu ve Ağustos ayında çalışmaların yüzde 70 oranında tamamlandığını dile getirdi.

Etiketler: » » » » » »
Share
1.407 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?