logo

Türkçe Olimpiyatlarına Muhteşem Veda

Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Amerika’ya 140 ülkeden toplanıp geldiler ülkemize. Tam 15 gün boyunca şehir şehir dolaşıp, şarkıları, türküleri, şiirleri ve danslarıyla gönlümüzü fethettiler.

Bu yıl 11.si düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için Türkiye’ye gelen 2 bin dünya çocuğuna dün veda vaktiydi. Kapanış programının yapıldığı Atatürk Olimpiyat Stadı tarihi gecelerden birine tanıklık etti. Coşkuyla hüznün bir arada yaşandığı gecede Anadolu’nun vefakar insanı stadı tıklım tıklım doldurdu. 80 bin kişilik stada 250 bin kişi gelince, binlerce kişi de programı dışarıya kurulan dev ekranlardan izledi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın da katıldığı programda Türkçe sevdalılarını, iş, sanat ve siyaset dünyasının ünlü isimleri de yalnız bırakmadı.

İstiklal Marşı ile başlayan geceyi Şoray Uzun ve 9. Türkçe Olimpiyatları’nda Mehmet Akif Ersoy’un şiiriyle birincilik kazanan Gürcistanlı Leyla Kurbanova’nın sunumu renklendirdi. 

Açılış konuşmasını yapan 11. Türkçe Olimpiyatları Tertip Heyeti Başkanı Mehmet Sağlam, Türk okulunda, üniversitelerde ve dil merkezlerinde Türkçe öğrenen gençlere teşekkür etti. Onları Türkiye’ye gönderen ailelerini de unutmayan Sağlam, ‘‘Dünyanın bütün kıtalarından 2.000 öğrenci Türkiye’ye bayram havası yaşattı. 

Tıpkı göçmen kuşlar misali mayıs sabahında geldiler ve bir bayram havasında bu haziran akşamında veda ediyorlar.  Yolları açık olsun. Öğrencilerimiz ve onları yetiştiren öğretmenlerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyorum. 

140 ülkeden gelen öğrencilerin ailelerine evlatlarını bize emanet ettikleri için teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Share
762 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

BENZER HABERLER

Çağdaş Develi Gazetesi
Çağdaş Develi Gazetesi

Çağdaş Develi Gazetesi

Çağdaş Develi Gazetesi
Çağdaş Develi Gazetesi Bulmaca sayfası

Çağdaş Develi Gazetesi Bulmaca sayfası