logo

Turizm Odaklı Kalkınma planı çalışmaları başladı Kalkınmaya 150 proje hazırlandı…

Develi Beledisi tarafından 2004 yıldan beri yürütülmekte olan İlçe Envanter çalışmaları meyvelerini vermeye başladı. 

Belediye tarafından 2004 yılında Devlet planlama Teşkilatı uzmanları davet edilerek Develi İlçesi Gelişim stratejisi ile başlayan çalışmalar, Yurt içinde Beş Üniversite ve Yurt dışında Bir üniversite yanı sıra bir çok STK ve Araştırmacı, Bilim adamı, Yazar’ın da katkılarıyla devam eden çalışmalara 14 Temmuz 2010 tarihinde Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği tarafından Develi’nin Kalkınması ve stratejik kalkınma ürünlerinin  geliştirilmesi çalışması da eklendi.

2011 yılında Turistik yönden önem arz eden İlçelerden olarak kabul edilen Develi’de 2012 Yılında  Orta Anadolu kalkınma Ajansına ilçenin gelişimine katkı sağlaması amacıyla yine belediye tarafından Develi Turizm Odaklı Kalkınma Planı çalışmasını başlatıldı.

Çalışmalar sonucunda Develi’nin gelişimine ve İlçeye yatırım yapacak olan girişimcilere fikir vermesi beklenen 150 projenin yakın zamanda kamuoyuna açıklanacağı belirtildi.

Belediye Başkanı Recep Özkan’ın daveti üzerine İlçedeki Sanayici ve iş adamları, Turizm İşletmeciliği yatırımcıları, Mesleki Eğitim Merkezi yöneticileri, STK temsilcileri, Akademisyenler, Tarım ve hayvancılık işletmeleri temsilcileri, ORAN temsilcileri, Erciyes Üniversitesi DETOK Proje ekibi ve Develi Belediye temsilcileri katıldı.

DEVELİ-YAHYALI-YEŞİLHİSAR TARIM ÜSSÜ 

DeveliGelişim Konseyi Başkanlığına Kaymakam Enver Ünlü getirildi. 

Ünlü; Konuşmasında yapılan çalışmanın Amatör ruhla profesyonel olarak yapılan bir çalışma olup Akademisyen ve  Uzmanların sahaya inerek sektör temsilcileri ve vatandaşlarla, Tarım, Sanayi, Hayvancılık, Turizm, madencilik gibi değerlerin ortaya çıkartılması sonucunda Develi-Yahyalı ve Yeşilhisar’ın bir havza olarak kabul edilmesi ve Kayseri’nin Tarım Hayvancılık üssü olacağına dikkat çekerek DSİ yatırımların da gelişmeleri desteklediğini belirterek ilçe dışında yaşayıp da Develi’ye yatırım yapmak isteyen girişimcilere fikir vereceğini belirtti.

Belediye Başkanı Recep Özkan; Çalışma bir iki yıllık değil on yıla yayılan bir çalışma olup sonucunda ilçenin ve Bölgenin beklenen noktaya geleceğini bir ay içerisinde sektörel anlamda başka toplantıların da yapılacağını belirterek.

İlçemizin Gelişimine katkı sağlayacak olan herkesin önerisine açık olduklarını belirtti.

Çalışma alanlarını, Turizm, Yöresel Kültürel Değerler, Kentsel Doku ve Planlama, Tarım ve Hayvancılık, Sanayi ve Ticaret,İstihdam, Eğitim, Tanıtım Organizasyon olarak açıkladı.

Hüseyin Şahin MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr.Şükrü Su; Bölgesel kalkınmalarda konaklama, Ulaşım ve İletişim’in önemine dikkat çekerek bir ilçenin kalkınmasına yönelik olarak bu kadar kapsamlı bir çalışmaya ilk defa şahit olduğunu belirtti.

Share
738 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?