logo

Trafik Haftası Etkinlikleri, «Karayollarının dili, Trafik uyarı levhalarına sahip çıkalım»

İlçemizde Karayolu trafik güvenliği ve Trafik haftası etkinlikleri Mustafa Aksu Kültür Merkezinde yapıldı.
Karayollarımızın araç ve sürücüden kaynaklanan işletme sorunları sadece alt yapıda olmamaktadır. Taşıt sürücülerine rehberlik eden ve adeta karayolunun dili sayılan işaret levhalarının yerinden çıkarılması, zarar verilmesi, işlevini yitirmesine sebep olunması gibi nedenlerle, trilyonlarca liralık milli servet kayıpları olmaktadır. Burada tüm yol kullanıcılara seslenerek; “karayollarındaki yatay ve düşey işaretlere sahip çıkmalarını, zarar verenlerin Karayolları veya Teşkilatımız görevlilerine bildirmelerini” istiyorum diyen Develi İlçe Emniyet Müdürü Ömer Aydın Karayolu trafik güvenliği ve Trafik haftası nedeniyle  yapmış olduğu konuşmada; Trafik kazalarında insan, araç, yol ve çevresinin faktörel etkileri çeşitli oranlarda olmakla birlikte, kazalara neden olan kusurlar içerisinde insan unsurunun payı %98’ler düzeyindedir. Bu düzeyi azaltmada önemli yöntemlerden birisi de  eğitim`dir.
İnsanın eğitimi uzun soluklu bir çalışmayı gerektirmekte ise de, trafik kazaları gibi toplumu derinden etkileyen sosyal sorunların çözümünde en etkili yoldur. Vatandaşlarımızın trafik güvenliği eğitimine yapılacak yatırım, kazalar  nedeniyle her yıl ödediğimiz 7 Milyar Dolar civarındaki sosyo-ekonomik maliyetin azaltılmasını da  sağlayacaktır, dedi.
Törenlere protokolün ilgisi yoğun olurken, yıl içinde ilçedeki okullar arasında yapılan Şiir ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren on öğrenciden dokuzunun kız öğrenci olması dikkat çekti.
Kaymakam Enver Ünlü, Yılın sürücüsüne hediyesini takdim ederken yapılan seçimlerin hangi kriterler uygulandığını izah etmek üzere Develi Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İbrahim Sarıkaya’yı sahneye davet etti.
Sarıkaya; Yılın Sürücüsünü seçme kriterlerinin başında kaza yapıp yapmadığı trafik kurallarını ihlal edip etmediği ve özellikle öğrenci servisi yapması nedeniyle öğrenciler arasında  da anket yapılarak yılın sürücüsünü tesbit ettiklerini belirtti.

Share
439 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?