logo

Temel Atma Töreni ve Önemi yazısıyla Prof. Dr. Kemal Atik

1232

“Bilgi edininiz, bilgi sizi köleliktenkurtarır.” Hz. Peygamber
Sevgili Okurlar!
Bilindiği üzere Şehrimizde Seyrani Kampüsünde bir fakülte ve bir Meslek Yüksek Okulunda dört bölüm, Erciyes Üniversitesine bağlı olarak eğitim öğretimini sürdürmektedir.
Bu iki eğitim yuvası değerli kadirşinas hemşerilerimiz tarafından inşa edilmiştir. Cumartesi günü ise yine hayırsever hemşerilerimiz tarafında 4. Eğitim Kurumu adıyla yeni bir eğitim yuvasının temeli atılacaktır.
Değerli iş adamlarımızın bir araya gelerek sergiledikleri örnek davranışı kutluyorum.
Ayrıca, diğer eğitim bloklarının temel açma çalışması başlamıştır.
Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim, en büyük değerin ve sevabın iyilikte, insana hizmette ve eğitimde yarışmak olduğunu vurgulamaktadır.
Bu kurumun milletimize hayırlara vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.
Bilindiği üzere ülkemizin temel değerleri ve stratejik hedeflerine uygun eğitim sunmak, evrensel geçerliliği olan bilgi ve beceriler ile donatılmış bireyler yetiştirmek ancak yetişmiş öğretim kadroları ile birlikte binalarıyla, sınıflarıyla, kütüphaneleriyle ve spor tesisleriyle bir bütünlük içinde eğitim öğretimi sürdürmekle mümkün olur.
Bunun adı yeniliklerin ışığında, zorluklarla baş edebilecek, hayatta kalabilecek, rekabet edebilmesini sağlayacak, bilgi ve beceriler kazanacak ve yaşam boyu öğrenme mantığıyla, istediği bilgiye, en uygun zamanda ulaşacak şekilde gençler yetiştirmektir.
Zaten eğitim demek, hem hayata hazırlık hem de hayatın kendisi demektir. İster araç olsun, ister değişmenin esas kaynağı olsun, eğitim bir toplumdaki değişmeye birçok alanda neden olabilir.
Bu bazen kendini bilim ve teknolojide, bazen siyasette, bazen ideolojilerde, bazen ekonomide bazen kültürde yani toplumu oluşturan her bir kurumda ayrı ayrı gösterebilir.
İşte hayırsever hemşerilerimiz bu bilincin ışığında üst düzey beceriler sunacak ve yaşam boyu öğrenme fırsatları sağlayacak olan binaları hizmete sunarak en yüce görevi ifa etektedirler.
Kendilerini kutluyor çağdaş bilgi toplumunun oluşumunda sağladıkları katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.
Develi geçmişten günümüze çok değerli bilim adamları, iş adamları, sanat ve ticarette, yaşamın her alanında üstün meziyete sahip insanlar yetiştirmiştir.
Bu eğitim kurumumuz geçmişte olduğu gibi daha da gelişerek kaliteli, sağlıklı hizmet sunmada, mensuplarının ve toplumun sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif gelişimine katkı sağlamada, etkinlikler düzenlemede önde giden kurumlardan biri olur inşallah.
Bilgi üreten ve bilgiyi yaşama geçirmek için çaba sarf eden öğrencilerimizin bu kurumlarımızda yetişmesini diliyoruz.
Bağımsız, özgür, akılcı, üretici bir çizgide, her türlü taassuptan arınmış, katılık ve çatışmadan uzak, maddeciliğin, kişisel ün ve aç gözlülüğün, kıskançlığın, hırsın, toplumsal bölünmelerin, örgütlenmiş dini gurupların vs. farkına vararak, bu değer bunalımlarından zihinleri arınmış gençlerimizin yetiştiği bir bilim yuvası olması dileğiyle, yazımı Nesimi’nin şu sözleriyle bitirmek istiyorum:
Ey Nesimi, ardında iyi bir ad bırakmaya çalış.
Zira dünyada yalnız iyilerin adı baki kalır”.

Share
1.525 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?