logo

Sultan Sazlığında Saz Kesimine izin çıktı

Sultansazlığı Milli Parkındaki sazlıkta çevre köylülerin ve çiftçilerin buradaki sazın bir bülümünü kesimine izin verildi. Sultansazlığı Milli Parkındaki sazlıkta çevre köylülerin ve çiftçilerin buradaki sazın bir bülümünü kesimine izin verildi. İlçemize bağlı Sindelhöyük Kasabası ile Yeşilhisar ilçesine bağlı Ovaçiftlik ve Yeşilova Köylerinde yaşayan yöre halkının saz kesmeleri kararlaştırıldı.
Çevre ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, saz kesim izni olmayan hiçbir kişinin sazlık alana girişine ve makinalı kesime izin verilmeyeceğine dikkat çekildi.
Açıklamada, “2009 yılı öncesinde turba yangınlarının devam ettiği zamanlarda sazlık alan hemen hemen yok iken, 2009 yılında 86 bin hektarlık alan son yıllarda sazla kaplanmıştır. Sultan Sazlığı Milli Parkının Uzun Devreli Gelişim Planında yer alan sazlık alanın tamamının sazla kaplı olduğu, ticari saz kesimine uygun alanın ise güney sazlıkların kuzey bölümü olduğu tespit edilmiştir.
999 hektar alanda kesim izni verilmiştir. Saz kesimi, 1 Kasım-31 Aralık tarihleri arasında yapılacaktır.
Bu yıl 300-350 bin bağ saz kesiminin yapılacağı tahmin edilmektedir. Yöre halkında önemli bir ekonomik girdi sağlayan yüksek kalite saz bitkileri büyük oranda yurt dışına ihraç edilmektedir” şeklinde kaydedildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.075 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?