logo

Sultan Sazlığında Tehlike

Sultansazlığı Kuş Cenneti’nin çevresindeki köylerde beslenen büyükbaş ve küçükbaş hayvanla ile kuşların yumurtlama döneminde sazlığa girmesinin doğru olmadığı bildirildi.
Niğde Üniversitesi Su Ürünleri ve Biyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ahmet Karataş, Sultansazlığı’nda inceleme yaparken, kuşların kuluçka va yavru bakım dönemine girildiğini belirten çevrede hayvan otlatılması ve hayvanların sazlığın içine kadar girmesinin doğru olmadığını söyledi.
Sazlığa giren hayvanların yumurta ve yavrulara zarar vereceğine dikkat çeken Prof.Dr. Karataş, şunları söyledi: “Develi, Yahyalı ile Yeşilhisar ilçelerinin çevrelediği bölgede, insanlarımızın ağırlıkta geçim kaynakları hayvancılık. Çevre köylerde çok sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriliyor.
Sığır ve koyun sürülerine alan içinde yer yer rastlamaktayız. Ancak vatandaşlarımızın mağdur olmamaları açısından otlamanın plan dahilinde yapılması gerekir. Hayvanlar kıyılara ve sazlığın içine kesinlikle sokulmamalı. Sultansazlığında 300’den fazla kuş türü ve 482 tür bitki bulunuyor. Sazlığa getirilen hayvanlar yumurtalara, yuvalara ve kuş yavrularına zarar vermektedir.”dedi.

Share
400 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?