logo

Sultan Sazlığı Efsanesi

Sultan Sazlığına ilginin artması Milli parkın tarihçesine de ilgiyi artırdı.

Yurdun çeşitli illerinden gelen araştırmacılar Sultan Sazlığı Milli Parkı’nın efsanesini araştırıp tez hazırlıyor.

Erciyes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kudret Altun tarafından 1. Ulusal Erciyes Sempozyumu’nda sunulan Erciyes ve Efsaneleri isimli tebliğ kaynakça olarak kullanılıyor.

Sultan Sazlığı Efsanesi, Doç. Dr. Kudret Altun’un araştırmasına göre şu şekilde anlatılıyor: 

“1512 yılında tahta çıkan Yavuz Sultan Selim, Çaldıran Savaşı’na giderken ordusuyla birlikte bu sazlık bölgeden geçerler. Yavuz’un ordusu burada konaklayacaktır. Yavuz, burada bulunan Şeyh Şaban Hazretleri’ne haber gönderir. 

Bugün askerlerimin yemeği size ait buyurur. Şeyh Şaban: ‘Padişahım emriniz başım üzerine’ der ve bir koyun keser. Pirinç pilavı ile pişirir. Yavuz’un 400 bin kişilik ordusuna ikram eder. Bütün ordu doyar. Son kalan kısmı da padişah ve Şeyh Şaban yer. Bir koyunla 400 bin kişilik ordu doymuştur. Sultan Sazlığı ismi Yavuz Sultan Selim’den dolayı verilmiştir.”

Bir diğer rivayette ise şöyledir: 

«12. yüzyılda Erciyes Dağı eteklerinde horasandan Anadolu’ya gelen Horasan erenlerinden Şeyh Şaban Veli hem Türkmenlik ve irşad hizmetini sunduğu dönemde Sultan Sazlığı isminin veriliyor. Anlatılanlara göre gelen Selçuklu Hükümdarı Alaattin Keykubatın sefere çıkışında bugünkü adı ile Sultan Sazlığı’ndan geçerken ordusunu ve atlarını doyurması için Sultan Emir Şeyh Şaban Veli’ye ordu yakınızdan geçerken hazırlık yapılsın askerlerin ve atların yiyecekleri toplanıp hazırlasın diye emir gönderiyor. Bunun üzerine Veli Hazretleri’de bir ölçek bulgur biraz yağ bir ölçek arpa ve birazda saman alır yanına o gün gelince Develi Ovası’na iner orduyu bekler. Hazırlıksız görünce Şeyh Şaban Hazretleri’ne çok kızar. Şeyh Şaban Veli Hazretleri kazanı kurdurur. Kazanda pilav pişer askere dağıtmaya başlar tüm asker doyar ama hala kazanda pilav tükenmez. Aynı şekilde atlarına dağıttığı arpa ve samanda tüm atlara yeter bunu gören sultan çok memnun kalır ve Veli Hazretleri’ne benden bir dileğin var mı diye sorar. Veli Hazretleri de sürülerini otlatacak kadar bir yer talep eder. Sultan da o gün bir deri üzerine köyün geniş bir haritasını çizer ve mührünü basar böylece köy o yıllarda kurulmuş olur.”

Share
650 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?