logo

Soba zehirlenmelerine karşı bilgilendirme

Ülkemizde her yıl yüzlerce kişi, ısınma amacıyla yakılan soba veya mangallardan çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenerek ölmektedir. Son günlerde soba zehirlenmelerinin artması üzerine  Develi Kaymakamlığı harekete geçti ve Belediye, Emniyet, Müftülük ortak bilgilendirme çalışması başlattı.

Çalışma ile ilgili olarak açıklama yapan Develi İtfaiye Müdürü Cemil Kaman; Develi Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü ve Müftülük Cuma günü ortak çalışma yaparak İlçe halkını soba zehirlenmelerine karşı bilgilendirme yapıldığını belirtti.

Develi Müftüsü Cafer Kılınç tarafından Soba zehirlenmeleri ile ilgili vaaz verilirken Tüm camilerde konu ile ilgili hutbeler okundu. 

İlçe Emniyet teşkilatı ve İtfaiye teşkilatı mensupları da cami çıkışlarında halkı bilgilendirme broşürleri dağıttılar.

Soba zehirlenmelerine karşı uyarılarda özellikle, Kokusuz ve renksiz bir gaz olan karbonmonoksitten kaynaklanan zehirlenme hiç farkına varılmadan oluştuğu, Hafif baş ağrısından, komaya, felce ölüme kadar giden ciddi sonuçları olduğu belirtilerek en önemli tedbir ise gece yatarken sobayı açık bırakmamaktır.

İlk yardımcı öncelikle kendini karbonmoksit (CO) zehirlenmesi riskine karşı korumalıdır. Cam açılmalı, açılmıyorsa kırılmalıdır.

Kazazede hızla ortamdan uzaklaştırılmalı, tercihen açık havaya çıkarılmalıdır.

Kazazede yürütülmemeli, kollarını bacaklarını oynatmamalıdır. Hava soğuksa üşütülmemelidir. 

Gereksiz hareket ve soğuk vücudun oksijen ihtiyacını arttırır.

Kaza zede ilkyardım yönünde hızla değerlendirilmeli ve gerekenler yapılmalı.

Kaza zede acilen bir sağlık kuruluşuna nakledilmelidir denildi.

Share
657 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?