logo

Sigaranın Bırakılması, Sigaraya Bağlı Ölüm Riskini Önemli Ölçüde Azaltmakta

Dünya Sağlık Örgütü, artan sigara tüketimine dikkat çekmek, tütün kullanımının etkilerini ve kullanımını azaltmaya yönelik dikkat çekmek amacıyla her yıl 31 Mayıs gününü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak kutlamaktadır.
Sigara, bilinen en önemli hastalık ve erken ölüm nedenidir. Sigaranın sadece içen değil yanında dumanı soluyanlar için de sağlık tehdidi oluşturduğu kanıtlanmıştır. Dünyada yaklaşık 1,5 milyar; Türkiye’de ise 17 milyon kişi sigara içmektedir. Bu sayı, 15 yaş üstü dünya nüfusunun üçte birine denk gelmektedir ve bunun 2025 yılında 1.6 milyara, 2030 yılında ise 2 milyara ulaşması beklenmektedir.
Acıbadem Kayseri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Nevin Fazlıoğlu tütün kullanımı ve tütün kullanımının zararlarıyla ilgili şunları söylüyor: “Her yıl dünyada beş milyon, Türkiye’de ise 100.000 kişi yaşamını sigaraya bağlı bir nedenden dolayı kaybetmektedir. Bu sayının 2030 yılına kadar dünyada 10 milyon kişiye, ülkemizde ise 240.000 kişiye yükseleceği tahmin edilmektedir. Sigara dumanı çoğu toksik, kanserojenik ve mutajenik olduğu bilinen 4.000’den fazla kimyasal madde içerir. Sigaranın neden olduğu sağlık sorunları ise başka etkenlerle kıyaslanamayacak kadar fazladır. Sigara, içmeyenlerin de sağlığını etkiler. Her yıl 10.000 ila 15.000 kişi çevresel tütün dumanı nedeniyle hayatını kaybetmektedir
Sigara dumanına maruz kalan bir pasif içici kansere yol açan 250’den fazla maddenin yanı sıra üreme ve gelişmeye karşı toksik etkili en az 6 maddeye de maruz kalmaktadır. Sigara dumanının yarattığı hava kirliliği dizel motorlu bir aracın yarattığı hava kirliliğinden 10 kat daha fazladır.
Çevresel tütün dumanı A sınıfı kanserojendir. Pasif içicilerde mortalite (ölüm) ve morbidite (hastalık) gelişme riski hiç sigara dumanına maruz kalmayanlara göre 2-10 kat daha fazladır.
Sigara dumanının içindeki zararlı maddelerin yaklaşık %90’ı uçucu gazlar şeklinde havaya karışır. Bu zararlı maddelerden korunmanın tek yolu kapalı ortamlarda sigara içilmemesidir. Tütün kontrolü, bir toplumun tütün kullanımını azaltmak (olanaklı ise yok etmek), tütün kullanmayanların başlamasını engellemek ve ikinci-el (pasif) tütün dumanından zarar görmesini önlemek, özetle tütünden doğacak zararlara karşı toplum sağlığını korumak amacıyla geliştirilen stratejileri kapsar.
Tütün Kanserin En Birinci Nedenidir
Zararları konusunda kuşkuya yer vermeyen bilimsel araştırma sonuçları, sigara ile mücadeleyi zorunlu kılmaktadır. Bu mücadelenin bir ayağını toplumu bilinçlendirmek ve özellikle gençlerin sigaraya başlamalarını önlemek, diğer ayağını ise sigara içenlere bu alışkanlığı bırakmalarında destek olmak oluşturmaktadır. Sigaranın bırakılması, sigaraya bağlı ölüm riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. 50 yaşından önce bırakanlar sonraki 15 yılda sigaraya bağlı oluşan hastalıklardan ölme riskini %50 azaltmış olurlar.
Tütün kontrolünün üç temel öğesi sigaraya başlanmanın engellenmesi, kişilerin sigarayı bırakmasının desteklenmesi ve pasif içicilikten korunmadır.
Tütün kontrolü uygulamaları sonucu sigara içenlerin %11’i sigarayı bırakmış ve toplumun %46’sı çevresel tütün dumanına daha az maruz kaldıklarını belirtmişlerdir. Bu rakamların Türkiye verilerine uygulanması ve sigara içenlerin sayısında %10 azalma sağlanması, 1 milyon 700 bin kişinin sigara bağımlılığından kurtulması ve 850 bin erken ölümün önüne geçilmesi anlamına gelmektedir. “

Etiketler: »
Share
1.031 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?