logo

Sigarada Kanserin Ortaya çıkmasını Kolaylaştırıcı 4000’den Fazla Kimyasal Madde Bulunmaktadır

Dünya Sağlık Örgütü, artan sigara tüketimine dikkat çekmek, tütün kullanımının etkilerini ve kullanımını azaltmaya yönelik dikkat çekmek amacıyla her yıl 31 Mayıs gününü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak kutlamaktadır. 

Sigara her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon insanın beklenenden önce ölümüne yol açmaktadır. 

Bu ölümlerin 600 bini ise pasif sigara içimine bağlı olmaktadır. 

Acıbadem Kayseri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Nevin Fazlıoğlu tütün kullanımı ve tütün kullanımının zararlarıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

”Her sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. 

Bunlardan en az 81 tanesinin doğrudan kansere neden olduğu ispatlanmıştır.

Erkeklerde tüm kansere bağlı ölümlerin %35’inin, kadınlarda ise %15’inin nedeni sigaradır. 

Akciğer kanserine bağlı ölümlerin %90’ının nedeni sigaradır. 

Sigara kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığı yapan akciğer hastalıklarının en önde gelen sebebidir. 

Bu hastalıklardan ölüm riski, içmeyenlerden 40 kat fazladır. 

Zararları konusunda kuşkuya yer vermeyen bilimsel araştırma sonuçları, sigara ile mücadeleyi zorunlu kılmaktadır. 

Bu mücadelenin bir ayağını toplumu bilinçlendirmek ve özellikle gençlerin sigaraya başlamalarını önlemek, diğer ayağını ise sigara içenlere bu alışkanlığı bırakmalarında destek olmak oluşturmaktadır. 

Sigaranın bırakılması, sigaraya bağlı ölüm riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. 50 yaşından önce bırakanlar sonraki 15 yılda sigaraya bağlı oluşan hastalıklardan ölme riskini %50 azaltmış olurlar. 

Ülkemizde 5727 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte sigarasız bir toplum olma yönünde önemli bir yol alınmıştır. 

Bu sayede hem sigara içenlerin oranında azalma olurken hem de pasif sigara maruziyeti (kapalı alanlarda içme yasağı ile) oranları azalmıştır.

Sigara kullanımının yaygınlığı, sigara kullanımının diğer bağımlılıkların da önünü açması ve son yıllarda sigara başlama yaşının giderek düşmesi nedeniyle özellikle çocuk ve gençlere yönelik etkinliklere öncelik verilmektedir. 

Eğer çocuklarımızın sigaraya başlamasını ve pasif sigara maruziyetini engelleyemezsek, 20-30 yıl sonra onlar sigaranın kurbanı olacaklardır. 

Hem kendi sağlığımız ve hem de sevdiklerimizin sağlığı için sigarasız bir dünyaya merhaba diyelim! “

Share
672 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?