logo

Şahmelik’de İftar ve Gacer Mantısı Festivali

 

 

 

130 Kadının emekleriyle, 5 kazan yahni, 36 tepsi baklava, Gacer’li sıkma mantı, Gacer pilavı ile iftar yemeği ve muhteşem festival

(Çağdaş) Son yıllarda ekmeği, simidi, pilavı, dolması ile ön plana çıkan Gacer bitkisi, Develi Şahmelik Mahallesinde (Köyünde) üç günlük uğraş sonucunda 130 köylü kadının emeğiyle 2500 kişilik Gacer mantısı hazırlandı.

Sokak iftarında tüm köylülere ve misafirlere ikram edilerek adeta Gacer Mantı Festivaline dönüştü.

Şahmelik Mahallesinde öncelikle 100 kg Gacer özenle temizlenerek mantılık un haline getirildi.  130 kadın imece usulüyle Gacer mantısını üç gün içerisinde tüm köylüye yetişecek şekilde hazırladılar. 

Şahmelik Mahallesi sokak iftarında adeta Gacer ürünlerinin tanıtımı da yapıldı. Gacer mantısı, gacer pilavı, gacer dolması, gacer çöreği, gacer ekmeği İftara ayrı bir zenginlik kattı.

Şahmelik Mahallesi Muhtarı İsrafil Çal, köy tanıtım derneği Başkanı Abdurrahman Özkan, Muhtar azalarından Bayram Kahraman, Mahalle (köy) büyüklerinden Duran Arığ, Tayif Çekim ve Recep Çiftçi’nin organizasyonu ile her yıl geleneksel hale gelen Şahmelik Mahallesi sokak iftarı bu sene Gacer Mantısı sofrasına dönüştü.

Organizasyon heyetinden Recep Çiftçi; Köylünün tamamen imece usulüyle kiminin tereyağ getirdiğini, kiminin gacer getirdiğini, kiminin hazırlıklık esnasında yardımıyla Gacer sofrasını oluşturduklarını belirtti.  

Çiftçi; Köy Meydanına 230 adet sofra kurulduğunu, Şahmelik gacer sofrasında misafirlere ikram edilmek üzere bir büyükbaş hayvan kesilerek beş kazanda et yahni yapıldı. 

Ayrıca; tüm iftarda ikram edilen yemekler için hiç kimseden para alınmadığını tamamen eskilerin tabiri ile ferfene yeni tabirle imece usulu ile köylünün katkısı ile sağlanarak 36 tepsi baklava bağlandığını iki çuval pirinç ve 20 kilo tereyağı  yine köy halkımıza ve misafirlerimize iftar sofrasında gacer mantısı ve gacer ürünlerininin tanıtıma imkan sağlandığını, öncelikle üç gün süresince katkı sağlayan kadınlarımıza ve destek veren hemşerilerime teşekkür ederken gelecek yıllarda festivale dönüştürüleceği müjdesini verdi.

Şahmelik Mahallesi (köyü) Gacer mantısı sofrasına Develi Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Temur, civar köy muhtarları, Şahmelik köyü dışında yaşayan ve bu organizasyon için gelen köylüler ile köyde ikamet eden vatandaşlarında çoluk çoçuğu ile birlikte katıldığı Şahmelik sokak iftarında Gacer unundan yapılan Gacer mantısı büyük ilgi gördü.

Gacer Mantı Festivaline harman ve hasad mevsiminde tarlalarda hasad yapan biçerdöverciler de büyük ilgi gösterdi.

 

 

 

Share
848 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?