logo

ÖSYM DEVELİ SINAV MERKEZİ YÖNETİCİLİĞİ’NDEN

Develi İlçesinde 27 Mart 2011 Pazar günü Yökseköğretime Geçiş Sınavı  (YGS) yapılacaktır. Develi İlçesinde sınava katılmak üzere 1216 aday başvurmuştur. Sınav 5 Binada, 151 görevli personelle yapılacaktır. Saat 10.00’da başlayacak olan ve 160 dakika süre verilen sınavda adayların dikkat etmeleri gereken hususlar aşağıda özetlenmiştir:
* Adayların sınava gelirken Sınava Giriş Belgesi ile birlikte Nüfus Cüzdanını (veya pasaportunu) yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Bunların dışındaki hiçbir kimlik belgesiyle sınava girilmesi mümkün değildir. Nüfus Cüzdanı fotoğraflı ve TC Kimlik Numarası yazılı olmalıdır.
* Sınava Giriş Belgesi adayların adresine gönderilmeyecektir. Adaylar ÖSYM’nin internet adresinde bulunan Aday İşlemleri Sisteminden (http://ais.osym.gov.tr) kendi şifreleri ile bu belgelerini edineceklerdir. Belge renkli veya siyah beyaz olabilir.
* Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında en geç saat 09.00’da hazır bulunmaları gerekir.
* Sınava cep telefonu kesinlikle getirilmemelidir. Çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla; cep bilgisayarı, saat, her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla; silah ve benzeri teçhizatla; müsvedde kâğıdı, defter, kitap, sözlük, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap cetveli, hesap makinesi, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlarla sınava girmek kesinlikle yasaktır. Sınava kalem, silgi, kalemtıraş, saat vb. araçla ve kulaklık, küpe, broş, takı gibi bir metal eşyayla girmek de kesinlikle yasaktır.
* Sınav binasına girişte adayların üzeri emniyet görevlilerince elle ve dedektörle aranacağı için adayın yanında bozuk para, anahtar vb. metal eşya bulunmamalıdır. Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacaktır.

* Sınavda her adaya ÖSYM tarafından iki kalem, bir silgi ve bir kalemtıraştan oluşan bir kırtasiye seti ve şeker verilecektir.

Bu nedenle adayın yanında yiyecek, içecek vb. tüketim malzemeleri getirmesi yasaktır. Ancak, şeffaf şişe içinde su getirilebilecektir.

* Sınavda her adaya özel olarak hazırlanmış soru kitapçığı ve cevap kâğıdı kapalı bir sınav poşeti içinde verilecektir.

Aday ilk olarak bu poşetin kapalı ve kendine ait olup olmadığını kontrol etmelidir. Bilgiler ya da basılı olan fotoğraf  kendisine ait değilse bu durumu salon başkanına bildirmelidir.
* Soru kitapçığının üzerinde soru kitapçığı numarası cevap kâğıdı üzerindeki numarayla aynı olması gerekmektedir.

Bu numaraların aynı olup olmadığı dikkatle kontrol edilmelidir.
* Sınav başladıktan sonra ilk 120 ve son 15 dakika içinde adayın sınav salonundan çıkmasına izin verilmez. Ancak, rahatsızlanma ya da salon düzenini bozma gibi nedenlerle bu süre içinde sınav salonundan dışarı çıkarılan aday bir daha sınav salonuna alınmaz.
* Sınav sırasında tuvalete gitmek kesinlikle yasaktır. Sınav salonunu terk eden aday sebep her ne olursa olsun tekrar sınava alınmaz.
* Soru kitapçığı üzerinde yapılan işaretlemeleri cevap kâğıdınıza aktarmak için adaya ek süre verilmeyeceğinden adayın sınav süresini iyi değerlendirmesi gerekmektedir.
* Aday sınav salonundan ayrılmadan önce soru kitapçığı ile cevap kâğıdını salon görevlilerine teslim etmelidir. Bunlardan birisinin olmaması durumunda adayın sınavı geçersiz olacaktır.
* Adaylar isterlerse, salon görevlilerinin salona ait sınav evrakını toplayıp sıralamasını ve kapalı poşete koymasını izleyebileceklerdir.
* Adaylar sınav sonuçlarını ÖSYM’nin internet adresinden kendi şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

İlçemizde daha önceki yıllarda olduğu gibi, bu sınav döneminde de huzur ve güven içerisinde bir sınav yapılacağına inanıyoruz. Her yıl aratan aday başvuru sayısı Develi’de yapılan sınavın huzur ve güven içerisinde gerçekleştiğinin bir göstergesidir.

Başta Develi Kaymakamlığı olmak üzere, ilgili kamu kurum ve kuruluşları sınavın huzur ve güvenliği için gereken titizliği göstermektedir.
Develi halkının sınav binalarının yakınlarında yüksek sesli tören ve toplantıların yapılması, iş makinelerin çalışması gibi sınavın huzur ve güvenliğini etkileyecek davranışlardan kaçınacaklarına inanmaktayız.
Sınava girecek adaylara başarılar diliyor, sınavın gerçekleşmesinde emeği geçenlere ve sınavın başarılı geçmesi için gösterecekleri anlayışlı tutumdan dolayı Develi halkına şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.
Prof. Dr. Ali İrfan İLBAŞ
Seyrani Ziraat Fakültesi Dekanı Develi Sınav Merkezi Yöneticisi

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.216 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?