logo

Milli Mücadelenin 91. Yıl Dönümü Etkinliklerinde Muhteşem Panel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dün, ilçe Müftülüğü Şehit İmam Mehmet Taşkesen konferans salonunda gerçekleşen Milli Mücadelenin örgütlenişinin 91. Yılı etkinlikleri kapsamında bu yıl ilki düzenlenen Develi Müdafa-i Hukuk Cemiyeti kuruluşu ve hizmetleri paneli muhteşem oldu.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 27 Mayıs 2009 tarihinde Milli Mücadelenin örgütlenişinin 90. Yılı etkinlikleri kapsamında yürütülen faaliyetlerin devamında Milli Mücadelenin örgütlenişinin 91. Yılı etkinlikleri kapsamında dün ilçe Müftülüğü Şehit İmam Mehmet Taşkesen konferans salonunda, Kaymakamlık, Belediye, Üniversitelerimiz, Sivil toplum kuruluşları ve bir çok vatandaşlarımızın katılımıyla “ Develi Müdafa-i Hukuk Cemiyeti ve Hizmetleri “ konulu panel yoğul ilgi gördü.

Kuva-yı Milliye ve Milli Mücadeleyi ilk başlatan ilçelerden biri olan ilçemizde böyle bir panelin düzenlenmesinin çok anlamlı bir yeri olduğu belirtildi.
Prof. Dr. M. Kemal Atik tarafından yürütülen panelde ilçe Kaymakamı Enver Ünlü konuşmasında “Develi insanı her devrinde dengeli ama söz konusu vatan ve milletin istiklali söz konusu olduğunda hayatlarının hiç de önemli olmadığını göstermiştir.Nitekim her cephede olduğu gibi sadece Çanakkale Cephesi’nde 201.Haçın Harbinde ise 113 şehit verdiğine dikkat çekti ve işte vatanımızı ve dolayısıyla Develi’mizi ateş çemberinden korumak için kurulan Develi Müdafai Hukuk Cemiyeti’nde görev alan 42 kahraraman öncü evladının hizmetleri hiç unutulamaz.İşte kuruluşunun 91.Yıldönümünde  “Develi Müdafai Hukuk Cemiyeti, kuruluşu hizmetleri” konulu düzenlediğimiz panelimizde bu kahraman büyüklerimizi tanıma konusunda yeni fikirlere, yeni çalışmalara, yeni ufuklar açacaktır.
Hasılı insani güzelliklerimizin zenginliğimizin yeniden keşfini ve tanınmasını sağlayacaktır”dedi.

Dr. Mehmet Süme : Tarih İçinde Develi’nin yeri, Doç Dr. Remzi Kılıç : Develi’de İstiklal Savaşında kurulan teşkilatlar ve Develili’lerin fedakarlıkları, Mehmet Çayırdağ : Haçın Harbi ve Develi Milislerinin Kahramanlıkları, Abdullah Ayata : Develi’de Milli Mücadelenin Edebiyatımıza yansıması ve Doç. Dr. Kadir Özdamarlar : Haçın Harbi Kahramanlarından bazı simalar ve önemleri konularını değerlendirdiler.
Düzenlenen panel sonrasında Bakanlığa, Araştırmacılara ve Halkımıza Sunulmak üzere bu yayımların basılması kararı alındığı belirtildi.

Etiketler: » »
Share
6.811 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?