logo

MHP İlçe Başkanı Adnan Köksal’dan yazılı, Zehir Zemberek Basın Açıklaması

MHP İlçe Başkanı Adnan Köksal’dan yazılı, Zehir Zemberek Basın Açıklaması

Miliyetçi Hareket Partisi Develi İlçe Başkanı Adnan Köksal yazılı basın açıklamasıyla belediye meclisine vermiş olduğu soru önergesine karşılık aldığı cevapları değerlendirdi.

Köksal Açıklamasında belediye meclisinde muhalefet olarak vermiş olduğumuz soru önergemize karşılık ciddi cevaplar alamıyoruz,dedi.

Belediye Meclisinde 7 meclis üyesinin, ilçede ki önemli konular hakkında yazılı soru önergesi verdiklerini belirten Adnan Köksal’ın yazılı basın açıklaması;

“Milliyetçi Hareket Partisi belediye meclis üyelerimizin Develi Belediye Meclisine verdiği soru önergesine karşılık aldığı cevaplar hakkın’da  değerlendirmeler ;

1 – Develi küçük sanayi sitesinin yerinin neden değiştirilmesi ile ilgili sorduğumuz soruyla ilgili kamu oyunda erciyes yolu Üzerinde Opet Petrol arkasındaki alan belirlenmesi gerek kamuoyunda gerekse bazı meclis üyeleri arasında konuşulmaktadır. İlgili bölge baz alındığı takdirde oradada  hazine ve belediye parselleri bulunmamaktadır. Kaldı ki mevcut planda sahayı değiştirme nedeni olaraktan kamuya ait taşınmazın olmadığını belirtmiş bulunmaktasınız.  Yeni kurmayı planladığınız bölgede Develi’nin arsa simsarlarının arsa alımına, satımına başladıkları bilinmekte ve bu durum kamuoyu tarafından yakından takip edilmektedir.  Bunu yapmaktansa mevcut planlı sahada, kooperatif o bölgeden anlaşma usulü veya tahsisler ile sorunu çözebilirdi. Burada amaç bazılarına rant kazandırmak mıdır.  

Acaba ? Siz o bölgeyle ilgili vatandaşla anlaşmanın zor olduğu kanısına nerden vardınız ? Herhangi bir çalışma yapıldı mı ?

2 – Develi Kayseri arası ulaşımı sorduk ama doyurucu cevap alamadık. 6360 sayılı yasa ile büyükşehir belediyesine devredilen ulaşımla ilgili olarak ilçe halkımızda ve esnafımızda  ciddi bir şekilde rahatsızlık bulunmaktadır. Vatandaş tabir-i caizse traş olmaya ayakkabı boyatmaya Kayseri’ye gitmektedir. Bu konunun  derhal çözülmesi gerekmektedir. Develi esnafının bu durumda hali ne olacaktır ?

3 – Kaskinin elektronik sayaçları neden söktüğünü meclis üyelerimiz sormuş, her nedense konu ciddi olmasına rağmen basit cevaplarla geçiştirilmeye çalışılmıştır. Kaski Genel Müdürlüğünün elektronik sayaçlara hafta sonu su  yüklemesi  yapılamadığı  ve su sayaçlarına uygun program olmadığı gibi nedenlerle alakalı sayaç sisteminden vazgeçeceğini bildirmiştir. 

Yapılmış güzel bir çalışmayı sökmektense  ve bozmaktansa teknolojinin bu kadar ilerlediği günümüzde program temin edilerek ve de  hafta sonu nöbetçi bir personel koyarak bu sorun çözülemez miydi? Basit bahanelerin altında neler yattığı vatandaşlarımız tarafından çok merak edilmektedir.  Akıllı sayacın kamuya ve mülk sahiplerine faydaları nelerdir Bunlarıda bilmekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

(a)– Akıllı sayaçlar suyun daha bilinçli kullanılmasını sağlamakta ve tasarrufa teşvik etmekle kamunun alacağını daha hızlı almasını sağlamakta, dolayısıyla vatandaş üzerinde borç  stoğunun oluşmasını engellemektedir. 

(b) – Günümüzden büyük sorun kiracı ve ev sahibi arasında yaşanabilen su ve elektrik borcu ile ilgilidir. Akıllı sayaç ile kiracı ev sahibine yüklü su borcunu bırakma  gibi durum bulunmamaktadır. 

4 – Belediye Meclisine meclis üyelerimizin sorduğu bir diğer soru ise kapatılan belde ve kasaba belediyelerinin borç  durumları sorulmuş her ne kadar genel borç dökümü cevaben verildi ise de ayrıntılı bir açıklama yapılmayıp aşırı bir borç yükünün yaklaşık 16 MİLYON  TÜRK LİRASI Develi Belediyesi bütçesine kaldığı aşikar olarak görülmektedir.  Buradan da Büyükşehir yasasının ne gibi getirilerinin ve götürülerinin olduğu ortaya çıkmaktadır.

5 – İlçemiz için çok önemli olan bir diğer konu ise şehirlerarası otobüs terminali ile ilgilidir, 30 MART Yerel seçimleri öncesi Akp tarafından Develi’ye zengin bir ortağın geldiği defalarca ifade edilmiş seçimleri kazanmaları durumunda acilen başlayacakları ilk işin terminal projesi olduğunu belirtmişlerdir. Ancak terminalle ilgili hiçbir çalışma olmaması manidardır. 

Şu an terminal yeri imar planında ayrılmış ve yerinin tahsis edilmiş olduğu bilinmektedir.”

Share
558 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?