logo

MAŞALLAH Muharrem’de Aşure Bereketi

Onlarca unutulmaya yüz tutan gelenekler yanında yaşatılmaya devam eden ender geleneklerden olan Aşure geleneği ilçemizde bir çok sivil toplum kuruluşu tarafından yaşatılmaya devam ediyor.
Maşallah bu yılda Aşure geleneğine kişilerin yanısıra ilçemizde faaliyet gösteren dernekler, dershaneler, bazı lokantalar ve siyasi partilerinde katıldığı görüldü.
İlçe Kaymakamı Enver Ünlü, Belediye Başkanı Recep Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Karabulut’unda katıldığı Develi Gençler Derneği Aşure gecesinde Başkan Özkan; Aşure geleneğinin yaşatılmasının komşuluk ilişkilerine katkısı olduğu gibi insanlar arasında kaynaşmaya da vesile olmaktadır.


Hafta boyunca Develi’de bir çok sivil toplum kuruluşları, dernekler, siyasi partiler, dershaneler ve bazı lokantalar tarafından düzenlenen aşure  dağıtım törenleri yanı sıra mahallelerde ev hanımları yıllardan beri aşure günü için bir hafta önceden hazırlıklar yapıla geldiğini belirterek ilçede Aşure hazırlıklarının bir bayram havasında geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Bize ulaşan bilgilere göre :
CHP Develi İlçe Başkanlığı, partili hanımlar aracılığıyla parti binasında yüzlerce insana aşure dağıtımı yaptı.
AK Parti Develi İlçe Kongresinde partililere ve misafirlere salonda aşure dağıttı.
Verenel Derneği Develi Şubesi Cumhuriyet meydanından yaklaşık 2000 aşure dağıttı.
Serhat Dershaneleri bu yıl daha farklı düşünerek paket olarak hazırlamış oldukları yaklaşık 3000 adet Aşureleri öğrencilerine, ilçede bulunan okullara, kamu-kurum kuruluşlara paketler halinde ikram  ettiler.


Öte yandan Çamlıbel Restorant hafta boyu günlük 100’lerce insana aşure ikramında bulundu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.181 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?