logo

İlçemizde Tarım ve Hayvancılığa bir katkıda İş adamı Ayhan Aras’dan geldi Damızlık Saanen Keçi çiftliği kurdu

İlçemiz’de, damızlık Saanen keçi çiftliği kuruldu.
Develi ve Kayseri iklimine uyum sağlamasını beklediğini söyleyen Saanen Keçileri Çiftlik Sahibi Ayhan Aras, tarım ve hayvancılığın merkezi haline gelmek için gayret eden Develi Ovası’ndaki besiciler kervanına kendilerinin de bir katkı sağlamak için bu işe giriştiklerini söyledi. Öncelikle bodur elma fidanı bahçeleri kurduklarını ve şimdilerde de ilçede öncülük etmek için Saanen keçi çiftliği kurduklarını söyleyen Aras, Saanen keçilerinin süt üretiminin yanı sıra damızlık üretimine de başladıklarını belirtti.
250 Saanen keçisi ile işe başladıklarını söyleyen Aras, “Türkiye koşullarında süt satarak, küçük mandıraların tutsağı olmuş Saanen keçisi üreticilerinin pastorize sütten peynire, dondurmadan çocuk mamasına yüksek katma değerli ürünlerle birlikte düşünmesi gerekliliğine dikkat çekerek, Saanen keçisi üreticiliği, bizim dededen ve babadan gördüğümüz usullerle yapılacak bir iş değil.
Bu hayvanlar sürekli geliştirilmiş, süt veriminde performansları artırılmış, yavru verimi yüksek bir ırkı temsil ediyorlar.
Bu nedenle daha hassas davranılması gerekmektedir.
Develi’deki çiftliğimizde keçilerimizden 3 ila 5 kilo arasında günlük süt verimliliğini yakalamış bulunmaktayız. İlçemizde dondurma sektöründe kullanılmaktadır. Saanen süt keçilerinden elde edilen sütün doğrudan kullanımı yanında, sütten elde edilen diğer gıda maddelerini de üretebilir. Bu gıdaların başında peynir üretimi ve tereyağı üretimi gelmektedir. Diğer yandan, sucuk yapımı da hayvancılığa bağlı gıda üretimi alanlarından biridir.
Saanen keçilerinden keçi sütü, keçi peyniri, keçi yoğurdu, keçi tereyağı ürünleri elde edilmekte ve satışa sunulmaktadır. Ayrıca damızlık Saanen keçi üretimi de yeni bir damızlık üreticiliği sektörü haline gelmiştir” diye konuştu.

Etiketler: »
Share
1.403 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?