logo

İlçemiz Salı Pazarına İlgi artıyor

İlçemiz de Salı günleri kurulan organik pazar büyük ilgi görüyor. İlçe ve köylerdeki tüketicilerin yanı sıra, çevre illerden de birçok insan Develi’deki pazardan alış-veriş yapmak için geliyor. Bal, peynir, tereyağı, süzme yoğurt, köy yumurtası ve Erciyes dağı etekleri dahil, dağlardan toplanan tamamen organik çiriş otu, yılan pancarı, kara cırtlık, madımak, yemlik ve otlar, salı pazarının en ilgi çeken ürünleri arasında yer alıyor.


Erciyes dağı eteklerinde, Gereme-Sarıönü mevkisi, Göğdepe ve Sekiler bölgelerinde yetişen çiriş otu, Soysallı köyünden Mustafa Sütçü tarafından toplanarak, her hafta Salı günü Develi pazarında tüketicilere sunuluyor. Erciyes dağı eteklerinde yetişen çirişin neredeyse her hastalığa derman olduğuna inanıldığını belirten Mustafa Sütçü, “Nisan ayından itibaren körpeyken yaprakları toplanarak, yemek yapılmakta, bizler de Develi pazarında satmaktayız.” dedi.
Bazı müşterilerin çiriş otunu krem haline getirerek yüzlerine sürmek için de aldıklarını belirten Mustafa Sütçü, çirişin aynen ıspanak gibi haşlanıp, suyu değiştirildikten sonra, pişirilerek tüketildiğini sözlerine ekledi.
Soysallı köyünden Yusuf Göncü’de yılan pancarını, soğanı yerinde kalacak şekilde ve doğal dengeyi bozmadan toplayıp, Develi Salı Pazarı’nda nisan ve mayıs aylarında pazarladıklarını söyledi.
İbrahim Karakuş da yıllardan beri bahar aylarında Öksüt köyünden getirdiği yılan pancarını satarak, geçimini sağladığını anlattı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.113 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?