logo

İlçe İnsan Hakları Kurulu Haziran ayı toplantısında 10 Maddeyi birden masaya yatırdı

Ayda bir kez toplanan Develi İnsan Hakları Kurulu, Haziran ayı toplantısını Develi Kaymakamlığı toplantı salonunda İlçe Kaymakamı Enver Ünlü’nün başkanlığında gerçekleştirdi.
İlçe Kaymakamlık toplantı salonun da gerçekleşen toplantıya İnsan Hakları Kurulu Başkanı Kaymakam Enver Ünlü, Kurul üyelerinden, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Develioğlu, Sağlık Grup Başkanı Dr. İlknur Deniz Öztürk, Baro Temsilcisi Hakan Demir, Fehmi Çetinkaya, Şöf. Oto. Oda Başkanı İbrahim Sarıkaya, Basın Temsilcisi Cihan Çimen, 75. Yıl Saray Halı İ.Ö.O. Aile Birliği Başkanı Raziye Cengizhan, Muhtarlar Derneği Başkanı Hacı Ahmet Haşimoğlu, konuşmacı RAM Müdürü ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Karabulut katıldı.
Toplantı da konuşan Kaymakam Enver Ünlü, kurulun amacı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Kurulun Haziran ayı toplantıda aşağıdaki maddeler görüşülüp değerlendirdi. – İnsan Hakları Komisyonlarının işler hale getirilmesi için komisyon başkanlarının bugüne kadar yaptığı ve yapacağı çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu ve daha etkin çalışma yapılması konusunda karar alındı.
– Sivil toplum kuruluşlarının insan hakları konusunda çalışmalar yapmalarının teşvik ve desteklenmesi adına neler yapılabileceği hususunda, Mevsimlik Gezici Tarım İşçileri Projesi kapsamında çalışan kadın işçilerinin gebe olanların tespiti, çocuklara oyuncak ve kitap hediye edilmesi gibi konularda siyasi partilerin kadın kollarına ve Türk Anneler Derneği Develi Şube Başkanlığına yazı yazılması kararlaştırıldı.
– İlçemizde bulunan Fakülte ve Yüksekokulların insan hakları alanındaki faaliyetlerini desteklemek adına neler yapılabileceği hususunda, okullar kapalı olduğu için gündem maddesi okullar açılıncaya kadar ertelenmiştir.
– Çocuk hakları ve küçük yaşta çocukların çalıştırılmaması konusunda;
– 15 yaşın altında hiçbir çocuğun çalıştırılamayacağı konusunda belediyeler ve meslek odalarının İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapmaları ve ilgili okullarda bilinçlendirme çalışmaları yapılması konusunda Rehberlik Araştırma Merkezi görevlendirilecek, ilçemizde 15 yaş altı çalışan çocukların tespiti ve ailelerin bu konuda bilinçlendirilmesi noktasında çalışma yapılması için ilgili kurumlara yazı yazılması kararlaştırıldı. (Bu hususta İlçemiz Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü, sokakta çalıştırılan çocuklarla ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında, kurul üyelerine bilgi verdi, yaptığı çalışmalar olumlu görüldü ve devam edilmesi kararlaştırıldı)
– Çocuk yaştaki evliliklerin ve cinsel istismarın (çocuk istismarının) önüne geçilebilmesi için din görevlileri, öğretmenler ve muhtarlar aracılığıyla toplumda bilinçlendirme çalışması yapılması konusunda ilgililere yazı yazılması kararlaştırıldı.

– Düğün merasimi için kaymakamlığa yapılan izin başvurularında, evlenecek çiftlerin yaş sınırı ve evlilik için zorlama olup olmadığının araştırılması için İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığına yazı yazılmasına karar verildi.
– Köylerde yasadışı evliliklerle ilgili olarak, muhtarlarca eşya senetleri imzalanması esnasında veya haber alınması durumunda Köy Kanunu çerçevesinde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığına durumun bildirmesi konusunda yazı yazılmasına karar verildi.
Ayrıca; İskâna müsait olmayan evlere, oturma izni verilmemesi ve gerekli tedbirlerin alınması için Develi Belediye Başkanlığına yazı yazılması.
– Yaya kaldırımlarına araçların park ettirilmemesi ve kaldırımlara esnaflar tarafından malzeme konularak işgal edilmemesi için Develi Belediye Başkanlığı ve İlçemiz Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılması kararlaştırıldı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
967 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?