logo

Kızık Köyü hayırseverlerinin desteği ile suya kavuştu

Yıllarca köyde yaşayanların kendilerinin içme suyu ve hayvanlarını sulamak için su ihtiyaçlarının temini köyün en önemli sorunuydu.
6 yıl önce  Güzelce Bağları kısmından 10 km içme suyu şebeke hattı döşenerek  giderilen su sorunu sonraki yıllarda çeşitli nedenlerle yeniden sorun haline geldi.
Su için arayışlarını sürdüren köy halkı yıllarca Erciyes dağı altına akıp giden kar sularının  Ağgelin olarak bilinen ve yaz boyu karları eksik olmayan bölgenin yakınlarında bulunan sararcık yaylasındaki su kaynağını akıntı yoluna  yapılan su  toplama havuzu  sonrasında  5.5 Km.lik su şebekesi ile köy suya kavuştu.
Kayseri İl Özel İdaresi, Develi Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği ve hayırseverler desteği ile 5.5 km içme suyu şebekesi döşendi.
Kızık köyüne Erciyes eteklerinden Suyun köye gelmesinde; Üniversitesinde okuyan oğlu trafik kazasında vefat eden hayırsever Durmuş Erol’un 5.5 km su borusu hibe etmesi  sonrasında Hayırsever iş adamı Sait Develioğlu’nun da rahmetli annesi Menekşe Develioğlu  adına  özel desteği birleşti  ve mutlu son köyde su sıkıntısı çekilirken köye ait su deposunun tahliyesinden sular dışarı akmaya başladı.

Etiketler: » » »
Share
1.134 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?