logo

Köylerde yaşayan asırlık çınarlarımız

Develi, Köseler Köyünde 100 yaşına merdiven dayamış dört kişi bulunuyor.

Asırlık çınarlardan Ali Barut ve eşi ile köyde yaşamına devam ederken,  Alkız Eldeniz ve Emine Öztürk’de yakınları ile yaşamlarını sürdürüyor.

Develi Belediyesi gezici ekipleri yaşlıları evlerinde ziyaret ederek dertlerini dinleyip ibret dolu öykülerini dinlediler.

Nüfus kayıtlarında her ne kadar 94 yaşında gözükseler de 100 yaşına merdiven dayamış olan Köseler Köyü sakinlerinden 96 yaşında Alkız Eldeniz önceleri yalnız başına yaşarken Kardeşini rüyasında gördüğünü ve rüyasında annesiyle babasının Kızım Alkız kimin yanında kalıyor demesinden sonra kardeşini evine getirir ve kardeşiyle yaşamına devam eder.

Söylediği manilerle somut olmayan kültürel mirası nesilden nesileaktaran ve İbret dolu yaşam mücadelelerini anlatırken duygulanan 95 yaşındaki Emine Öztürk Haçın Harbinden bir yıl önce dünyaya gelmiş olması hasebiyle savaş yıllarını yaşamış ve acı dolu günlerle ilgili ağıtları dinleyip sonraki kuşaklara bir asır boyunca aktarmış  evinin içerisinde bastonu ile dolaşan Emine nineye  Dereşimli Köyündeki kızı gelip işlerini görüyor.

30 yaşında dul kalan Emine ninenin kocası köyde yaşanan bir kavgada ara taşının isabet etmesi sonucunda yaşamını yitirmiş. Yaşlılık ibadete engel değil diyerek  95 yaşında olmasına rağmen namazlarını aksatmadan kılan Emine Öztürk iki sandalyeyi birleştirerek namazını kılabildiğini ancak bu şekilde ibadet edebiliyorum Allah Kabul etsin, dedi.

“Gene doğdu, ayınan yıldız, Gavgalar oluyor geceynen gündüz” diyerek Sarıkamış destanını ve Kurtuluş savaşında 17 yaşındaki gençlerin de askere çağrılışının destanlarını söylüyor.

Share
539 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?