logo

Kayseri Valimiz Orhan Düzgün İşitme Engelli Öğrencilerle…

1275

Kayseri Valisi Orhan Düzgün “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla Develi Cemal Nevzer Ercis İşitme Engelliler İlköğretim Okulu öğrencilerini makamında kabul etti.
Ziyaret sırasında Develi Kaymakamı Vekili Metin Esen, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Şerafettin Akyüz, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Uğur Bayram, Okul Müdürü Abdurrahman Karagüney, okul yöneticileri ve öğretmenler de hazır bulundular.
Engelli vatandaşların güzel yaşaması, onların mutlu olmasının, ailelerin mutluluğu ve toplumun birlikte mutluluğu olarak gördüğünü ifade eden Vali Düzgün, işitme engelli öğrencilerin geleceğe hazırlanma bakımından, Cemal Nevzer Ercis İşitme Engelliler İlköğretim Okulu gibi okullarda eğitim almalarının, gelecekte başarılı, mutlu bir birey ve meslek mensubu olmalarında çok önemli bir unsur olduğunu belirtti.
Vali Düzgün son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerin, engellilerimizin topluma adaptasyonu, onların toplum içerisinde, günlük yaşamda, meslek hayatında, iş hayatında daha fazla yer edinmelerine imkân sağladığını belirtti.
İşitme engelli öğrencilere yönelik okulların yanında diğer engelli öğrencilere yönelik okulların da her geçen gün arttığını hatırlatan Vali Düzgün;
“Bizler sizlerin yaşındayken işitme engelliler okulu Türkiye’de sadece birkaç vilayette vardı. Bu okullarda Türkiye’nin beş on vilayetinden öğrenciler toplanırdı ve yatılı olarak okullarına devam ederlerdi.
Tabi kontenjanları Türkiye’ye hitap etmeye yeterli olmadığı için maalesef çok önemli bir kısmı da eğitim ve öğretimden mahrum kalırdı. Dolayısıyla sizlerin okullarınıza devam edebilmeniz, sizin durumunuzdaki gençlerimizin okullarına devam edebilmeleri bizim adımıza son derece önemli. Ne kadar çok çocuğumuz okuluna devam edebilirse, geleceğe de biz o denli alnı ak, başımız dik olarak bakabiliriz. Sadece işitme engellilere yönelik değil, diğer engelli gruplara da yönelik, başta zihinsel engelliler olmak üzere Ülkemizin artık hemen hemen her vilayetinde hatta bazı ilçelerinde de bu okullar eğitim ve öğretime açıldı.” diye devam etti.
Vali Düzgün 3 Aralık Dünya Engeliler Günü’nün engellilerin sorunlarının bilinmesi, farkındalık oluşturulması ve geleceğe yönelik güzel adımların atılması için de bir fırsat ve imkân olduğunu söyledi.
Vali Düzgün, çok daha ağır engelli durumda olan, çalışamayacak hatta yürüyemeyecek, öz bakımını karşılayamayacak durumda olan engellilerimizin de olduğunu hatırlatarak, bu vatandaşlara sosyal destek sağlanması amacıyla geçtiğimiz yıllarda çıkarılan yasalarla onlara mali destek imkânı sağlandığın, Kayseri’de de bu kapsamda 6300 aileye yılda yaklaşık 60 milyon tutarında destek sağlandığını söyledi.
“3 Aralık Dünya Engelliler Günü” vesilesiyle kendisine ziyarette bulunan öğrencilerle bir süre sohbet eden Vali Düzgün, günün anısına öğrencilere hediyeler verdi.

Share
1.621 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?