logo

Diyanet : Kadınların Gün, Para ve Altınları Caiz

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, kadınların yaptıkları toplantılarda para toplayıp dönüşümlü olarak almalarının caiz olduğunu belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, kadınların ‘gün’ adı altında aralarında yaptıkları toplantılarda para toplayıp dönüşümlü olarak almalarının caiz olduğunu ancak, enflasyona karşı para yerine altının tercih edilmesinin daha doğru olduğunu açıkladı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca, Alo 190 Fetva hattının ‘Güncel Ticari Meseleler’ bölümüne yöneltilen “Kadınların kendi aralarında yaptıkları gün adı verilen toplantılarda topladıkları paraları dönüşümlü olarak almaları caiz midir?” sorusuna, şu yanıt verildi: 

“Borç verme, İslam’da teşvik edilen bir husustur. İnsanların muhtaç olan kişilere borç vermeleri sadaka sevabı olan bir davranıştır. Borç vermede önemli olan, borç karşılığında herhangi bir fazlalığın şart koşulmaması, borç veren ya da alanın zarara uğratılmamasıdır. Kadınlar arasında tertip edilen toplantılarda her bir katılımcının toplanan meblağı dönüşümlü olarak her ay içlerinden birine vermeleri şeklindeki uygulamada bir sakınca yoktur. 

Çünkü bu, sonuçta bir borç verme işlemidir. Ancak,enflasyonist ortamlarda katılımcılardan bir kısmına sıra gelmesi için beklenmesi gereken süre içinde parada meydana gelebilecek değer kaybından doğan zararı önlemek için borçlanmanın altın gibi daha az değişken bir değerden olması daha uygun olur. Çünkü paranın değerinin artması halinde sırası önce gelenler; eksilmesi halinde sırası sonra gelenler zarara uğramış olacaktır. 

Değer kaybı durumunda borçların misliyle değil kıymetiyle (borçlanıldığı gündeki alım gücüyle) ödenmesi esastır.”

 

Share
401 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?