logo

«İnsan, İnsan olması nedeniyle üstündür» İnsan Hakları Günü Etkinlikleri

İnsan Hakları günü Develi Kaymakamlığı tarafından Mustafa Aksu Kültür Merkezinde kutlandı.

Kutlamalara Kaymakam Enver Ünlü, Belediye Başkanı Recep Özkan, İl Genel Meclis Üyeleri, Hüseyin Şahin MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Şükrü Su, İlçe Protokol üyeleri, İnsan Hakları İlçe Kurulu üyeleri ve Develi Lisesi Öğretmenleriyle çok sayıda öğrencileri ve halk katıldı.

Programda Develi Lisesi Müdürü Fevzi Yılmaz; 21. Yüzyılın en çok konuşulan kavramının İnsan Hakları Kavramı olduğunu belirten konuşmasının ardından Edebiyat Öğretmeni Yavuz Berber’in Seni de Bir Gün Vururlar Ey Acı adlı şiiri, Tarih Öğretmeni Semra Gökgiyas’ın İnsan Haklarının tarihsel süreci, öğrencilerden Ebru Değirmenci de İnsanlık adlı şiiri ile katılırken, programın sunuculuğunu Edebiyat Öğretmeni Canan Dinç yaptı. 

Develi’de İnsan Hakları Günü’nün etkinlikleri kapsamında Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Kemal Atik tarafından İnsan Haklarının dini boyutu konulu bir de konferans verildi.

M. Kemal Atik Konferansında; Bugün, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 10 Aralık 1948 tarihli ve 217 A (III) sayılı kararıyla insan hakları evrensel bildirisinin 30 madde halinde benimsendiği ve ilan edildiği gündür. 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun almış olduğu 30 maddelik kararının en önemli maddesi şöyledir: 

“Herkes ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka türden kanaat, ulusal ya da toplumsal köken, mülkiyet, doğuş veya başka türden statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, bu bildirgede belirtilen bütün hak ve özgürlüklere sahiptir. Hiç kimseye işkence ya da zalimce, insanlık dışı ya da aşağılayıcı muamele ya da ceza uygulanamaz.”diyen İnsan Hakları kararlarının kabul edilmesinin temelinde insan vardır. Bilindiği üzere insan, insan olması nedeniyle üstündür. 

İslam bu insani üstünlüğü, Müslüman olmayanlara da tanımıştır. Onların güvenliklerini, soygun, hakaret, ölüme terk ve helak tehlikesine karşı teminat altına alıyor. 

İnsanın en önemli haklarından birinin düşünce ve inanç özgürlüğü olduğunu burada zikretmek istiyoruz. Öncelikle söylemeliyim ki, düşünmek ve düşünce üretmek insanın özünü oluşturan, insanı insan kılan bir faaliyettir. Düşünmekle insanın varoluşu arasındaki ilişkiyi Descartes, “Düşünüyorum öyleyse varım” sözleriyle açıklamaktadır. Yine Aristoteles’e göre insanı diğer mahlûklardan ayırt eden özelliği, onun düşünce ve düşüncenin ifadesi olan dil gücüne sahip olmasıdır. Bu niteliklerinden dolayı ifade hürriyeti, öncelikle bireyin saygınlığını gerçekleştiren bir hürriyet olarak önem kazanmaktadır, dedi.

Share
505 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?