logo

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Arslan’ın 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Mesajı

1959

Değerli meslektaşlarım, saygıdeğer veliler, kıymetli öğrenciler!
2015/2016 Eğitim-Öğretim yılma başlarken geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, onlara en iyi imkânları sağlamaya çalışan ailelerimizin ve büyük fedakârlıklarla, yurdun her köşesinde hizmet veren öğretmenlerimizin heyecanını ve coşkusunu yürekten paylaşıyorum.
Örgün ve yaygın eğitimin her adımında, çocuklarımızın ve gençlerimizin çağın gereklerine uygun şekilde yetiştirilebilmesi, teknolojik yeniliklerin onlar için ulaşılabilir olması ve hepsinin aynı şartlarda eğitim imkânlarından yararlanabilmesi için çalışıyoruz.
Amacımız, hayat boyu eğitimi benimseyen, modern dünyada söz sahibi olabilen, eğitiminden aldığı güçle yoğun rekabet ortamının şartlarına uyum sağlayabilen bireyler yetiştirebilmektir.
Nitelikli insan gücümüzün artması, bilgiyi üreten ve paylaşan nesiller yetiştirilmesi, çocuklarımızın ve gençlerimizin yetenekleri doğrultusunda yönlendirilebilmeleri, ülkemizin başarısı, gelişmesi ve ilerlemesi için büyük önem taşımaktadır.
Bu vesileyle belirtmem gerekir ki okulun temel işlevleri arasında insan eğitmek tabiî ki vardır. Ama eğitimi okula hapsetmek doğru olmaz. Çünkü eğitimin yapıldığı her yer, bizzat okul işlevi görür. Binaların varlığı birinci derecede önemli değildir.
Asıl önemli olan, eğitimin zorunluluğuna inanmaktır. Bina denilen mekân, ihtiyacm arkasından kendiliğinden ortaya çıkar. Ama eğitime inanmazsak ve gönüllü eğitimcilerimiz olmazsa inşa edilen dev binalar neyi ifade eder ki? İnanç tarihimizin parlayan yıldızlarından olan Lokman aleyhisselam’ın evladına verdiği öğütlere baktığımızda aslolanm maddi şartlardan çok -belki onlarla beraber- manevi anlamda eğitime inanmak ve manevi eğitimin zorunluluğunu görmek olduğunu anlarız.
O, evladına “Ey oğlum! Sözü tatlı söyle, katı, kaba, sert söyleme.
Çok zaman sus. Tefekkür et, o zaman dilinin belasından emin olursun.” derken de, “Ey oğlum! Kötü huydan, gönül dağınıklığından sakın. Sabırsız olma, yoksa arkadaş bulamazsın. İşini severek yap, sıkıntılara katlan. Bütün insanlara karşı iyi huylu ol.
Çünkü insanlara karşı iyi huylu olanı, onlara güler yüz göstereni herkes sever.”, “Ey oğlum! Yalandan çok sakın.
Çünkü dinini bozar ve insanlar yanında şerefini düşürür. Bununla birlikte hayânı, değerini ve makamını kaybedersin.” derken de eğitimin ne kadar önemli olduğuna dair bizlere çağlar ötesinden unutulmaz bir mesaj vermektedir.
Kuşkusuz bu bitmeyen eğitim sürecinde, çocuklarımız ve gençlerimizin ruhsal ve fiziksel sağlıklarının ön planda tutulduğu, araştırmaya, sorgulamaya açık, ezbercilikten uzak, insanlara ve farklı düşüncelere saygılı, hoşgörülü ve ahlaklı bireyler yetiştirmeye yönelik bir eğitim anlayışı benimsenmelidir.
Eğitilmemiş insanın, kontrol altma alınamayan ateş gibi olduğunu ve vereceği zararın boyutunu önceden kestinlemeyecek boyutta bulunduğunun farkındayız.
Bu sebeple ateş nasıl kontrol altında tutulmalıysa, barajın önüne nasıl set çekmek gerekirse insanı eğitmenin de şart olduğunu biliyoruz. Eğitimsiz insan; toplum ve devlet için en büyük tehlikedir.
Bu vesileyle, eğitimin her kademesinde, Türkiye’nin geleceğini emanet ettiğimiz, sevgi, sabır ve özveriyle görevlerini yerine getiren öğretmenlerimize de bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle 2015/2016 Eğitim-Öğretim yılında, değerli öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve tüm eğitim camiasına başarılar diliyor, eğitim-öğretim yılının verimli geçmesini diliyor, selam ve sevgilerimi iletiyorum.

Share
14.625 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?