logo

İhaleyi alan firma RUTO-ULUOVA-ES PEKER Hız kesmeden devam ediyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ 12.Bölge Müdürlüğü tarafından 40 Milyon TL’.ye ihalesi yapılan, yöreye ekonomik katkı sağlayıp bölge insanının yaşam standartlarını yükseltecek ve köye göçü hızlandıracak projelerden olan 1200 iş gününde tamamlanması hedeflenen Develi Gümüşören Barajı inşaat çalışmalarını Kayseri İl Genel Meclis üyelerinden, İmar ve Bayındır Komisyon üyeleri yerinde incelediler.
İl Genel Meclis İmar ve Bayındır Komisyon Başkanı Abdulkadir Akdeniz ve komisyon üyelerinden Ramazan Yapıcı, Metin H.Cihan, Osman Koç, İhsan Karagöz, M.Akif Başer, Fazlı Öztürk’ün birlikte yapmış oldukları inceleme sonrasında komisyon adına açıklama yapan Abdulkadir Akdeniz; Çalışmaların beklenenden hızlı devam ettiğini görmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, DSİ Kayseri Bölge Müdürlüğünü ve ihaleyi alan RUTO – ULUOVA – ES PEKER iş ortaklığı firma temsilcilerine teşekkür etti.
Gümüşören barajının Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçeleri için sabırsızlıkla beklenen bir çalışma olduğunu vurgulayan Akdeniz şöyle devam etti.
Yenice, Çukuryurt köyleri ile Menengi ve Beşkardeş mezralarını baraj altında bırakacak olan ve Develi’nin 20 km. Güneydoğusunda Zamantı Nehri üzerinde inşaatına başlanan Gümüşören barajı sayesinde Zamantı Regülatörü aracılığı ile Develi Ovası yanı sıra Zamantı Irmağı üzerinde kurulu bulunan elektrik santrallerine dengeli su gönderilmesi de sağlanmış olacaktır,dedi.
Daha sonra İl Genel Meclis İmar ve Bayındır Komisyon Başkanı Abdulkadir Akdeniz; Baraj çalışması esnasında yaklaşık 2 Milyon metreküp baraj dolgusu yanı sıra 380.000 metreküp gövde dolgu kapama seddesi yapılacak olup, baraj çalışmasında ihtiyaç duyulan mıcır için  yakın köylerden Ayşepınar Köyü civarında ruhsatı alınan taş ocağından elde edilen taşların kurulan konkosor aracılığı ile kırılarak beton santralinin ihtiyacı karşılanıyor, başlangıç aşamasında 50 iş makinesi ve 100 personel ile çalışmaya başlayan firmanın ihtiyaca göre vasıflı eleman talebinde artış olabileceğini kaydetti.

Share
353 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?