logo

Hıdırellez günü ve yağmur duası

Geleneksel olarak her yıl Harzemli Seyyid İmadettin Hazretlerinin metfun bulunduğu türbenin olduğu mekanda Hıdrellez etkinlikleri düzenlenmekte olup, 2012 yılında da 6 Mayıs Hıdrellez gününün Pazar gününe denk gelmesi ve yağmur duasının da yapılacak olması Hıdrellez gününe ilgiyi artırdı.
Müftülük tarafından görevlendirilen ekip tarafından yapılan program sonunda yağmur duası yapıldı.
Yağmur duasının daha etkili olması için dua edenler arasında saf kişiler, meczuplar ve çocukların olması önerildiği için tavsiyeye uyan ilçe halkı bu konuda da hassasiyet göstererek iştirak sağlandığı görüldü.
Belediye Başkanı Recep Özkan, İl Genel Meclis Üyeleri, Siyasi Parti İlçe Başkan ve Yöneticileri, Belediye Meclis Üyeleri, STK temsilcileri ve ilçe halkının yoğun ilgi gösterdiği Hıdrellez gününde Kadınlar çoğunluktaydı.
Yağmur duası sonrasında Belediye başkanı etli pilav ikramında bulundu.
Dua esnasında başlayan yağış yemek dağıtımı ile şiddetlendi ve insanlar tepeden bir anda dağıldı.
Hıdrellez günü Yukarı Develi’de bulunan Sivasi Hatun Cami Dev Ali, Seyd-i Şerif, Şeyh Ümmi, Seyyid İmadettin Türbeleri ve kabristanlar programa katılanlar tarafından ziyaret edildi.
Hıdırellez ya da Hıdrellez (Azerice: Xıdır Ilyas ya da Xıdır Nəbi), Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır.
Hıdırellez günü, Gregoryen takvimi (Miladi takvimi)ne göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır.
6 Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini,
8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır.
Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir.
Hızır bir kişiye verilen addan çok baharla vücut bulan yaşamın tazelenmesini simgeler.
Hıdrellez kutlamaları genel olarak yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Bu gibi yerlere bu nedenle Hıdırlık da denilmektedir.

Share
385 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?