logo

GELİŞEN, BÜYÜYEN DEVELİ

Develi’de, Yüksek Öğrenim Eğitim Hizmetleri ve Sosyal Hizmetler Gelişen Sektör Oldu…

İlçenin Tarihi mekanlarının bulunduğu Yukarı Develi Bölgesinde özellikle Cuma günleri yoğun trafiğin yaşandığı bölgede incelemelerde bulunan Başkan Recep Özkan Develi’deki Tarihi ve Turistik mekanlara her geçen gün ilginin artması üzerine Zabıta ekipleri ile Bölgede çeşitli incelemelerde bulunarak özellikle Zabıta teşkilatının daha duyarlı olması gerektiğini belirtti.

Başkan Özkan gazetemize yapmış olduğu açıklamada; Gelişmekte olan İlçelerde dengeli bir gelişme sağlanması hedefi, bölge ekonomisi için hedef alınan yüksek bir kalkınma hızı kadar önemlidir. Dengeli gelişme amacı doğrultusunda alınması gereken tedbirlerin ve kamu yatırımlarının dağılımında, bölgesel gelişmenin dikkate alınması kısacası; mekan ile ilişkinin sağlanması kaçınılmaz olmaktadır.

İlçeler itibariyle sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyelerinin bilinmesi kamu kaynaklarının tahsisi ve özel sektör yatırımlarının yönlendirilmesi konularında mekânsal öncelikler ortaya konulmaktadır. 

2004 Yılında DPT tarafından yapılan İlçeler arası gelişmişlik sıralamasında 871 İlçe arasında 3.Gelişim gurubunda 331.sırada yer alan Develi Gelişim stratejisinde yüksek öğrenim eğitim hizmetleri ve sosyal hizmetler gelişen sektör olma eğiliminde olduğu belirterek, Develi ilçesinde gelişim gösteren alanlara dikkat çekerek Kayseri Büyükşehir Belediyemiz ve Sayın Başkanımız Gelişme stratejilerinin oluşturulmasında doğal olarak ilçelerin ekonomik ve sosyal sektörler itibarıyla yapısal durumunu saptamak ve potansiyellerini ortaya çıkarma bakımından İlçemizde öncelikle ERÜ Seyrani Kampüsü içerisinde bulunan Seyrani Ziraat Fakültesi, 27 Aralık 2005 tarih ve 9849 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmuş olup, Bitki Koruma, Tarla Bitkileri, Zootekni, Bahçe Bitkileri, Tarımsal Biyoteknoloji, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme,Biyosistem Mühendisliği bölümlerinde eğitimi yapan 500 Öğrenciye 4200 metrekare kullanım alanı bulunan hizmet binasında 7 Bölümde 42 Akademik Personel, 17 idari personelile  hizmet verildiğini belirterek İlçedeki diğer Gelişim sektörlerini şöyle sıraladı :Develi Hüseyin Şahin Meslek Yüksekokulu Erciyes Üniversitesi Senatosunun 01.01.2003 tarihli aldığı karar doğrultusunda kurulmuş olup, Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Teknolojisi, Çocuk Gelişimi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Lojistik Bölümlerinde eğitimini yapan 700 öğrenciye 4200 metrekare kullanım alanı bulunan hizmet binasında 4 Bölüm 6 Programda 17 Akademik Personel 12 İdari Personel ile hizmet verilmekte.

*KYK:SeyraniKampüs alanında Tüm sosyal donatı alanlarını bünyesinde  bulunduran 424 öğrenci kapasiteli Kız Öğrenci Yurt ve İlçe Merkezinde 259 öğrenci kapasiteli 2 erkek Yurdu ile hizmet verilmekte.

Özel yurtlar ve 1 adet Vakıf uhdesinde kız yurdu boş durumda bulunmaktadır.

*Gençlik ve Spor Bakanlığı  tarafından Kampüs alanına 1000 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu ihalesi yapıldı. 500 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu tadilatı yapılmakta

*SeyraniKampüs alanına  Adem Yılmaz ailesi tarafından 1000 kişi kapasitelicami ibadete açıldı.

*SeyraniKampüs alanına Kongre ve Kültür Merkezi yapılarak hizmete açıldı.

Hidayet Tutum Kongre ve Kültür Merkezi bünyesinde Sami Tutum Kütüphanesi, İnternet Salonu, Misafirhane, Yemekhane, Fuaye ve Konferans salonu ile hizmet vermekte.

Kampüs alanında ZiyaettinAyan  adına bir hizmet binasının inşaatı da devam etmektedir.

200 Dekar Uygulama Tarlası ve onlarca Tarım Hayvancılık tesisi bulunmaktadır.

İLÇE GENELİNDE 

Yüzme havuzu 3 adet, Halı Saha : 2 adet, Sinema : 1 adet 

Kır kahvesi 4 adet, Kafeterya 8 Adet, İnternet kafe 31 adet, kahve hane 26 adet

Canlı Müzik salonu : 2, Pastane ve dondurma salonu 13 adet, Kuru yemişçi 5 adet, Bilardo Salonu 1 adet, Hamam : 1 adet, 

Banka sayısı 9  ATM 18, Kütüphane : 3 Kültür merkezi Sinema ve Tiyatro salonu 2 adet, Çocuk oyun parkı trambolin 3 adet 

Cep telefonu satış bayi 14 adet, Bilgisayar sarf satış bayii 4 adet, Spor malzeme satıcısı 1 adet, Otel 3 adet Pansiyon 1 adet 

Market zinciri : BİM 3, ŞOK 2, KİLO 1,  MAKRO 1,  A 101 2, PAPATYA 1, YAŞAM CENTER 1, DİĞER MARKETLER 34 adet olarak hizmet vermekte.

Yerel basın 4’ü haftalık merkez basımlı, 1 bölge olmak üzere 5 adet gazete yayın yapmakta, Yemek Fabrikası 3 adet, 

Lokanta 9 adet, Alkollü lokanta 2 adet, Cıvıklı salonu 34 adet, Köfteci 6 adet, Dürümcü 16 adet, Kozmetik satış bayii 3 adet, BayanKuaför 10 adet, Erkek Kuaför 23, Gazeteler satış bayii2 adet, olmak üzere bir çok illerde dahi olmayan hizmetler Develi’de sürdürülmektedir.

İMAR VE ŞEHİRCİLİK: İlçeye son10 yılda 900 yeni iş yeri, TOKİ dahil 1.158 adet inşaat yapı ruhsatı verilmiş olup 4.338 adet konuta oturma izni verilerek yaklaşık 20.000 vatandaşlarımızın yeni, kaloriferli lüks mekanlarda  oturması sağlanmıştır.

EĞİTİM 

37 Okul öncesi eğitim, 62 İlk Okul,32 Orta Okul, 9 Lise,3 Dershane,2 Rehabilitasyon merkezi,1 Yaşlılar Yurdu bulunmaktadır. 3 İlkokula 34 engelli öğrencinin taşıması yapılarak eğitim verilmektedir.

Anadolu Öğretmen Lisesinde 218, İmam Hatip Anadolu Lisesinde 146,  Necmiye Mustafa Maşlak YİBO’da 143, İMKB YİBO’da 252öğrenciye yatılı olarak hizmet verilmektedir. Ayrıca  4 özel öğrenci yurdu bulunmaktadır.

Mesleki Eğitim Merkezinde yaklaşık 2 Bin kursiyere mesleki eğitim hizmeti veriliyor.

Halk Eğitim merkezi Müdürlüğünde; çeşitli dallardaki meslek edindirme kurslarında toplam 411 kursiyere mesleki eğitim hizmeti yanısıra kültürel kurslar kapsamında;Aile İçi Eğitim, yabancı dil, Masa Tenisi, Satranç vb.kurslarda  toplam 2571 kursiyere eğitim hizmeti verilmektedir.

SAĞLIK 

95 yatak kapasiteli Devlet Hastanesi bünyesinde; Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları  hizmet binası, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi. Diyaliz Merkezi ve 112 acil sağlık hizmetleri;22 Uzman Doktor, 5Diş Hekimi, 12 Pratisyen Hekim ve 189 yardımcı sağlık personelinin yanında, 93 idari personel ile hizmet vermektedir.

Toplum Sağlığı Merkezinde4 pratisyen hekim, 2 hemşire, 2 sağlık memuru, 2 ebe, 2 tıbbi sekreter, 3 Çevre Sağlığı Teknisyeni görev yapmaktadır.   

Ayrıca; Toplum Sağlığı Merkezine bağlı 16 Sağlık Evi mevcut olup, ebe hemşire unvanlarında toplam 16 personelle faaliyet göstermektedir.

4 Aile Sağlığı Merkezinde 19 Aile Hekimi görev yapmaktadır.

Share
734 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?