logo

Geleneksel El Sanatları Çalıştayına Develi’den Yoğun katılım

Unutulmaya yüz tutan meslekler ve ustaların yapmış oldukları çalışmaların sergilendiği Kayseri’de Geleneksel Sanatlarımızı yaşatan ustalarımız konulu çalıştay düzenlendi.
Çalıştaya Develi Belediyesi, Şıhlı kasabasından ağaç el işleri sergisi ve Keçi kılı yünlerinin kirmende eğirmesini yapan hanımlar ve Halk Eğitimi merkezinden Zile Bebekleri usta öğreticileri  Arife Kılıçkaya, Yurdanur Arısoy ,Saray Halı Fabrikasından Şeyda Memili hat, minyatür sanatı sergisi, Kamış ve Kındıra ürünleri sergisi ile işştirak edildi.

Sergi açılışı öncesinde ERÜ Rektörü Prof.Dr.Fahrettin Keleştemur ve hayırsever Mustafa Çıkrıkçıoğlu’nun da iştirakiyle Sabancı Kültür merkezinde yapılan proğram sonrasında Ali Yıldız’ın Kavalından Ağ Gelin ağıdı eşliğinde Develi Kız Meslek Lisesi öğrencileri tarafından sunulan  Mahalli Zile Kıyafetleri defilesi büyük ilgi gördü.
Çalıştayın organizasyonuna yaklaşık bir aylık bir zaman içerisinde hazırlandıklarını beyan eden Zahide Şahin; geleneksel el sanat ustalarımızı ve değerlerimizi böyle bir sergide buluşturmaktan son derece mutluyuz dedi.
Çalıştay bir çok televizyon kuruluşu yanısıra Kız Meslek okullarınının da ilgisini çekti.
Üç gün açık kalacak çalıştaya Kayseri’de bulunan okulların öğrencileri ziyaret fırsatı buldular.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.521 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?