logo

Fen İşleri Müdürlüğünden aralıksız hizmetler devam ediyor…

Sanayi Sitesine 3500 m2 kilitli parke yapımı.
Aşağı Everek mahallesi, İstiklal caddesinde 4000 m2 parke yol sökülerek yol düzenleme çalışmaları aralıksız devam ediyor.
Reşadiye mahallesi yaya yolu çalışmalarında 2800 mt bordür.
Mahalleler, sokaklarda 20.000 m2 kaplama yapıldı.
Bölgesel Hayvan pazarı temeli atıldı, çalışmalar halen devam etmekte, Güneşli parkı için alan tesviyesi yapıldı ve imalatlara başlandı. Muhsin Yazıcıoğlu parkına 1000 metre kare çim ve çevre düzenleme ağaç dikimi çalışmaları devam ediyor.
M. Asım Köksal Caddesi ve Lise arkası yolda 2.000 m2 sıcak asfalt dökümü, Aşağı Everek mahallesi, Cumhuriyet caddesi Aşık Seyrani yolu üzerindekiyaya kaldırımları ve Hadibey caddesi yolunda yaya kaldırımları karo çalışmaları, Köşk pınar yolu 1500 m2 bisiklet yolu parke yapım çalışmaları devam ediyor.
 Stat altındaki yola ızgara atıldı ve yeni  sulama kanalı çalışmaları devam ediyor. Yüz evlerde yol genişletmelerinde dolayı bozulan evlerin yolları yenilendi.
M. Asım Köksal mahallesi ve Yeni cami çevre düzenlemesi yapıldı.
Develi’de içme suyu şebeke hattı üzerinde bulunan 7 depoda Kablosuz su deposu otomasyon sistemine geçiliyor.
Kablo olmadan çalıştıran 9 Pano ve bir ana merkez modülü arasında radyo telemetri sistemi aracılığı ile otomasyon sağlanan bu sistem sayesinde depodaki su miktarı  azalınca otomatik olarak pompa çalışıyor, dolduğu anda otomatik olarak kapanmaktadır.
Su deposu otomasyon sistemi; Su Deposundaki su seviyesi elektronik su seviye şamandıraları ile algılanmakta olup ölçülen değerler 4 haneli dijital kodlama ile pompalara ulaştırılıyor. Pompada alınan değerlere göre motora start yada stop komutu veriliyor ve izleme panelinde su seviyelerinin durumları da 10 dakikada bir demo alışverişi ile kayıt altına alınmakta. Sistem, depoda veya pompada elektrik kesintisine karşı korumalıdır. Bu Sistem Sayesinde; Yeraltı su kaynakları boşa harcanmayacak, Depoda Otomatik Klorlama cihazı bu sistemle birlikte çalışabilir. Su depolarının bu sayede sürekli dolu kalmaları sağlanacaktır.
Pompalar gereksiz çalışmayacağından, Elektrik tasarrufu sağlanacaktır.
Ayrıca; Su deposu taşmalarının önüne geçilmesi, Pompa ve Su Motorunun ömrünün uzaması yanı sıra Su deposunu ve pompayı kontrol için personel ihtiyacı azalacaktır.
Personel genel ve periyodik bakım için bulundurulacaktır.
Yapılan Su depoları otomasyon sisteminin ikinci aşamasında ise depo dolum esnasında bir problem oluştuğunda GSM modem sayesinde ilgili kişinin cep telefonuna kısa mesaj yollanması bu sayede deponun çalışması ve güvenliği kontrol altına alınması da sağlanacaktır.
Bu sistem kullanıma göre çok kısa bir sürede Elektrik Su Yol giderlerinden kendi maliyetini amorti etmesi beklenmektedir.
Sisteme ilave olarak kendi cazibesi ile Develi dağlarından gelen Yukarı Develi içme suyu deposunun civarında elektrik hattı olmadığı için Depoya konulan cihazların enerjisi, güneş paneli tarafından sağlanmak suretiyle otomosyan sistemi çalıştırılacaktır.

Share
342 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?