logo

Kanal 7’nin sempatik sunucusu Ezgi Sertel Develi’deydi

Kanal 7 televizyonun sempatik sunucusu Ezgi Sertel tarafından hazırlanıp sunulan “Ezgi ile Şifalı Yemekler” proğramının çekimleri bu kezde Develi’de yapıldı.
İlçemizin mahalli Zile Kasabası Kaftan Entari kıyafetini giyerek sunumları yapan; Ezgi Sertel; Yöresel lezzetlerden Pırtımpırt yemeğinin yapılışı ve servis aşamaları esnasinda Zile bebekleri imalat çalışmaları, Tahinli yapımı, Cevizli Pide, Develi Cıvıklısı yanısıra yerli çemenden yapılan Acılı pide çeşitlerinin tanıtım çekimlerini yaptı. Tahinli üzerine isminin yazılarak fırında pişirilip servi edilmeside ünlü sunucuyu şaşırttı.
Develi’nin İncesu Köyünde 500 kayısı ve kiraz ağacı bulunan ve tamamen organik ürünler elde ederek yöreye örnek olan çiftçi Ahmet Yücel’in Pepino,altın çilek üretimi yanısıra kayısıdan elde edilen tatlı çeşitleri,Patlıcan pekmezi, Dolaz, Nişe helvası çeşitleri ile her derde deva Girabolu meyvesinin tanıtımını yaptı.
Ayrıca; Bulgur pilavı ve yanında Kayısı hoşafı yenilmesi kültürünün unutulmamasının sevindirici bir gelenek olduğunu beyan ederek, Bulgur pilavının önemine dikkat çekti.

İlçede en çok kabak çekirdeği üreten köylerden birisi olan Kabaklı köyünde yoğurt ile karıştırılarak fırında pişirilen Kabak çekirdeği sütlü kabak ve kabak pekmezi, içli mantı ve 40 kat baklava tatlısının yapımı Kabaklı Köyü hanımları tarafından tanıtıldı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.262 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?