logo

Erciyes Kış Festivali ile Şenlenecek

Erciyes Kış Festivali ile Şenlenecek
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki hafta sonu düzenlenecek Kış Festivali`nin hizmete açılacağını açıkladı…
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, hafta sonu Erciyes’te düzenlenecek olan kış festivali çerçevesinde, yapımı tamamlanan tesislerin 4 bakanın katılımı ile hizmete açılacağını söyledi.
Erciyes Dağı’nın 2005 yılında Büyükşehir Belediyesi sınırları içine dahil olduğunu söyleyen Başkan Mehmet Özhaseki, 2010 yılında 16 tesisin temelinin atıldığını bildirdi. Başkan Özhaseki, yapılan çalışmalarda altyapının yüzde 70 seviyesinde olduğunu belirterek, “Planlamada eksiklik yok” dedi.
Bu yıl 2011 yılında yapımına start verilen çalışmaları takip edeceklerini ifade eden Başkan Özhaseki, “Erciyes Dağı’nda yaptığımız çalışmalarda eksiklik kalmayacak. Toplamda 17.5 kilometrelik mekanik hat ihaleye girecek.
Çalışmalar neticesinde 40 kilometreye yakın bir pist oluştu. Toplamda ise 40.5 kilometrelik bir kayak pisti oldu. 8 adet sosyal tesis yapıldı. Erciyes’te 75 bin metrekarelik bir alanı karlayacak ünite tamamlandı. Erciyes A.Ş. kuruldu ve başına Murat Cahit Cıngı getirildi. Şirketin şu anda 40 çalışanı var.
Her problemden sorumlu olacaklar. Erciyes’te temel atmaya devam edeceğiz. Hacılar’dan Hisarcık ve Tekir Yaylası ile Develi’ye kadar ulaşan bölümde tesisleri çalıştırmayı hedefliyoruz. Konaklama tesislerinin ihalesini yapmayı planlıyoruz ve 25’e yakın otel yeri ihale edilecek” diye konuştu.
Önümüzdeki günlerde Erciyes’in tanıtım ve reklam işine ağırlık vereceklerini bildiren Başkan Özhaseki, “Hafta sonu düzenleyeceğimiz kış festivaline Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Suat Kılıç, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay birlikte katılacak. Panel ve çalıştay düzenlenecek.
Bu çalıştayda gazeteciler ve bilim adamları bulunacak ve 2023 vizyonunda nasıl bir Kayseri olması gerektiği üzerinde çalışacaklar.
Erciyes Dağı’ndaki etkinlikler öncesinde yarın Cumhuriyet Meydanı’nda ABD, Rusya, Tayland ve Finlandiya’dan gelen heykeltıraşlar birlikte çalışma yapacaklar.
Ülkemizin çeşitli yerlerinden gelen heykeltıraşlar da Mimarsinan’ın buzdan heykelini yapacaklar.
Bu heykeltıraşlar Erciyes Dağı’ndaki etkinliklerde de ayrı ayrı çalışma yapacak.
Cumartesi günü etkinlikler çalıştay ile start alacak. Cumartesi günü bir gala yemeği olacak ve festival meşalesi yakılacak. Pazar günü ise sahne şovları olacak. 1. Komando Tugayı’ndaki askerlerimiz tarafından paraşüt gösterileri ile iglolarda etkinlikler düzenlenecek. Alman kayakçıların gösterileri olacak. Dolu dolu bir etkinlik düzenlenecek” ifadesinde bulundu.
Kayseri’ye gelecek olan Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Suat Kılıç ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile protokol imzalamaya hazırlandıklarını açıklayan Başkan Özhaseki, “Yetiştirebilirsek Kültür Bakanı ile tarihi Kayseri Kalesi içinde yapmayı düşündüğümüz proje konusunda Arkeoloji müzesinin buraya taşınması için protokol imzalamayı düşünüyoruz.
Gençlik ve Spordan Sorumlu Bakan Suat Kılıç ile de Talas’ta bulunan Amerikan Koleji’nin binası konusunda protokol imzalamayı düşünüyoruz.
Bu bina dökülmek üzere. Burayı süreli ve tahsisli olarak alarak gençlik merkezi haline dönüştürmek istiyoruz.
Kiçikapı’daki kilesinin de tahsisini isteyeceğiz. Orada yeni meydan çalışmamız olacak. Kiçikapı’daki kiliseyi bir sanat merkezi haline getirmek istiyoruz. Orayı ayağa kaldırma niyetindeyiz.
Buranın içini geçtiğimiz günlerde gezdim ve çok iyi durumda değil. Buranın da tahsisini isteyeceğiz. Kayak yapmak isteyenlerin tüm imkanlara sahip olacağı bir tesis haline getireceğiz.
Kayak kulüpleri kurarak milli sporcular yetiştirmek istiyoruz. Gerekirse işletmesini Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile birlikte yapabiliriz.
Sağlık Bakanı da Bölge Hastanesi’nin inşaatını gezmek isteyecektir. Biz buranın Abdullah Gül Üniversitesi’nin bünyesinde olmasını bir üniversite hastanesi gibi hizmet vermesini düşünüyoruz. İnşallah bu düşüncelerimiz konusunda bakanlarımızdan olumlu sinyaller alırız” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.140 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?