logo

Engelli Engel Tanımıyor

Bedensel engelli Ömer Duman (43), yaptığı el işi, resim ve ahşap süs eşyalarını satarak, zihinsel engelli eşi, yaşlı annesi ve 3 çocuğunun geçimini sağlıyor.
İlçenin Yaylacık köyünde, zihinsel engelli eşi, üç çocuğu ve 80 yaşındaki annesi ile birlikte yaşayan Ömer Duman’ın 2 yaşında başlayan engelli yaşam öyküsü herkese örnek oluyor.
Duman, 2 yaşındayken düşme sonucu geçirdiği rahatsızlık sonucu felç geçirdiği anlaşıldı. Çocukluk döneminde, engelli olduğu için okula alınmayan Duman, ablasının okulda öğrendiklerini sorarak okuma yazmayı öğrendi.
Ellerinin yardımı ile yürüyebilen Duman, evde otururken el işi, resim ve ahşap süs eşyaları yapmaya başlayarak, hayattan kopmamaya çalıştı.
Zihinsel engelli eşi, yaşlı annesi ve üç çocuğunun geçimini, yaptığı el işleri ve ahşap süs eşyalarını satarak sağlayan Duman, koyu bir Galatasaray taraftarı olduğunu da söyledi. Ömer Duman, engelli olmanın hiçbir zaman kendisini hayattan koparmadığını anlatarak, “Yapmış olduğum çalışmalar, engelli çocukları olanlara bir nebze olsun moral ve motivasyon sağlayabilirse ne mutlu bana” dedi.
Yaptığı el işlerini ilçede sergileyeceğini belirten Duman, “Yaptığım el işlerinin alıcı bulması, beni ve ailemi daha da mutlu ediyor. Bu çalışmalarımı ömrüm elverdiğince yapmaya devam edeceğim” diye konuştu. Boş zamanlarında kendi bahçesinde de çalıştığını dile getiren Duman, şöyle konuştu:
“Toros dağlarından getirdiğim kırmızı lale soğanlarını bahçeme diktim ve kısa zamanda laleler boy göstermeye başladı. Laleleri korumaya devam ediyorum. Yazıçam Ormanlarının yükseklerinde çok sayıda lale bulunuyor. Kırmızı lalelerin korunması ve ticaretinin yapılması ilçemize ve köyümüze zenginlik katar.”
Engellilerin, kendi imkanları ile ayakta durmayı başarınca mutlu olacaklarını da ifade eden Duman, “Benim gibi yıkılmayacaklar ve ayakta duracaklar. Geçim davasına bakacaklar. Hayal kırıklığı ile bir yere varamazlar.” diye konuştu.

Etiketler: » » » » »
Share
1.319 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?