logo

Engelli dostu başkan, Özhaseki; Daha engelsiz bir şehir

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki Dünya Engelliler Günü’nde farklı engel gruplarıyla biraraya geldi. 

Kadir Has Spor ve Kongre Merkezi’nde engellilere yemek veren Başkan Özhaseki, tüm davetlilerle yakından ilgilendi ve Kayseri’nin daha engelsiz bir şehir haline geleceğini söyledi. 

Dünya Engelliler Günü’nde “Hayatı paylaşmak için engel yok” sloganıyla düzenlenen etkinlikte engellilerle biraraya gelen Başkan Mehmet Özhaseki, yemekten sonra masaları tek tek gezerek engellilerle sohbet etti ve onlarla fotoğraf çektirdi. Yemekli toplantıya Başkan Özhaseki’nin yanı sıra Vali Yardımcısı Yasemin Çetinkaya, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehir Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Ali Yavuz, engelli derneklerinin başkan ve yöneticileri ile farklı engel gruplarından gençler ve öğrenciler katıldı.     

Konuşmaların işaret diliyle de anında aktarıldığı programda ilk konuşmayı Emel Tarman Görme Engelliler Okulundan Habibe Ata yaptı. Ata, engellilerin toplumdan beklentilerini dile getirerek engellilere çocuk muamelesi yapılmamasını istedi. Ata, “Diğer insanlardan sadece görme engelli olduğum için farklıyım, başka bir farkım yok” dedi.    

Bu konuşmanın ardından yine Emel Tarman Görme Engelliler Okulundan Derya Altunbaş, Aşık Veysel’in “Beni Hor Görme” adlı şiirini okudu. Daha sonra kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, sözlerine “Allah başka türlü engel vermesin, gönlü kapkara insanlardan etmesin” diye başladı. Engelliliğin de bir imtihan olarak görülmesini isteyen Başkan Özhaseki, “Birçok kardeşimiz belki doğuştan engelli. Bu kendi isteği ve iradesi ile değil. Ama öyle takdir olunmuş, o da bir imtihan diye bakmak lazım. Bize düşen de onlara yardımcı olmak, hayatı kolaylaştırmak ve engelsiz hale getirmek. Onları farklı birileri gibi hissettirmemek ve asla bir yük olarak görmemek” dedi. Büyükşehir Belediyesi olarak engellilere daha fazla faydalı olabilmek için ayrı bir daire başkanlığı oluşturduklarını dile getiren Başkan Özhaseki sözlerini şöyle sürdürdü: “Daire başkanlığımız ya da diğer yollarla bize ne kadar talep gelirse hepsine cevap vermeye çalışıyoruz. Bugüne kadar  yok demedik. Bundan sonra da yapacağımız tüm işlerde mutlaka engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştıracak bir sistem ve kaliteye önem vereceğiz”dedi.

Share
499 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?