logo

DÜZENLİ KONTROLLERLE GÖRME BOZUKLUKLARINIZI ÖNLEYEBİLİRSİNİZ

DÜZENLİ KONTROLLERLE GÖRME BOZUKLUKLARINIZI ÖNLEYEBİLİRSİNİZ
Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Körlüğü Önleme Ajansı öncülüğünde birçok resmi ve sivil örgütün katılımıyla kurulan uluslararası VISION 2020: Right to Sight inisiyatifince her yıl Ekim ayının 2.Perşembe günü Dünya Görme Günü olarak kutlanmaktadır.
Göz sağlığı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini ve ülkemizde göz hastalıklarının önemli bir sağlık sorunu olduğunu vurgulayan Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Acıbadem Kayseri Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Özkırış yaptığı açıklamada şunları söyledi:” Dünya çapında 8 milyon insan düzeltilmemiş kırma kusurlarından dolayı işlevsel olarak kördür.
Basit bir görme testi ve gözlükle bu kişilerin çoğunun görüşü yeniden kazandırılabilir. Yaşlılarda ise körlüğe yol açan ana nedenler arasında katarakt, kırma kusurları, yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve glokom (göz tansiyonu) bulunmaktadır.Glokom (göz tansiyonu) dünya çapında 4,5 milyon insanın kör olmasına yol açmıştır.
Halbuki düzenli göz tansiyonu ölçümleri ile bu büyük rakamı azaltmak oldukça kolaydır. Uluslararası sivil toplum örgütleri körlüğün önlenebilir ve kolay tedavi edilebilir nedenlerini ortadan kaldırmak için güç biriliği yapıyorlar.
Amaç, önlenebilir körlüğün temel nedenlerini kontrol altına almaktır. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2020 vizyonu da ”GÖRME HAKKI” Girişimi ile önlenebilir körlüklerin ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tahminlerine göre, 284 Milyon insanın görmesi bozuktur ( azalmıştır).
Bu miktarın 39 milyonu kördür ve 245 milyonunda orta derecede ve tehlikeli boyutta Görme Azalması mevcuttur. Yinede bu körlüğün %80 i önlenebilir.
19 milyon çocukta Görme Bozukluğu vardır. Bu durum çocukların eğitim ve öğretim hayatlarına olumsuz yansımakta ve başarılarını etkilemektedir.
Ülkemizde yaklaşık 35 milyon insanın gözlük kullanma ihtiyacı vardır.
Bu durum gazete okuma alışkanlığının kazanılmasını engellemekte ve trafik kazalarının nedenleri arasında da yer almaktadır.
Göz sağlığı konusunda toplumun bilinçlenmesi ve geç kalınmadan uzman bir hekime başvurulması toplumun her yönden gelişimi için oldukça önemli bir konudur.
Son olarak göz sağlığınızı korumanız için 5 öneriyi şu şekilde sıralayabiliriz:
1- Gözünüzü dış faktörlere karşı korumanız,
2- Gözlerinizi temiz tutmanız,
3- Beslenmenizi eksik bırakmamanız, fazlaya da kaçmamanız.
A vitamini göz için önemlidir; ancak diğer vitaminleri de almak gerekir.
Genel beslenmenize dikkat ettiğiniz takdirde bu yönden herhangi bir sıkıntınız olmayacaktır.
4- En az yılda 1 göz muayenesi yaptırmanız,
5- Gözle ilgili bir şikayetiniz olduğunda mutlaka çözümü bir göz doktorunda aramanız önemli başlıklardır.”

Share
496 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?