logo

“DUA” DUALARIMIZ SİZLERLE yazısı ile İlhami Şekercioğlu

12333

 • Kelime anlamı seslenmek, istemek, arzu etmek, yardım etmek anlamlarına gelir. Dini anlam da, çok farklı tanımlar yapılmakla birlikte, işlenen suçtan bağışlanma, olmasını arzu ettiğimiz şeylerin gerçekleşmesi, bulunulan hale şükür ve iyi niyetin ürünü olarak bir başkası için de Allaha yalvarmaktır. Fani olan insanın, ezeli ve ebedi varlık olan Allaha sığınmasıdır. Boyun bükerek dünyevi ve uhrevi güzellikleri Allah’tan istemesidir.
  İnsanoğlu yaratıldığı andan itibaren, inanç anlamında çok farklı bilinmeyenlerle karşı karşıya kaldığından, kendisini büyük bir boşluk içerisinde bulmuştur. Bu sebeple sığınabileceği bir yer yahut gönlünde makam aramaktadır. Onun, yani insanoğlunun gerek bu boşluktaki bilinmeyenlerden kurtulması, gerekse ilahi dinlerin emirleri olan, dua etme gerekliliğini yerine getirmesi artık ihtiyacı haline gelmiştir. Onun için dua, insanoğlunun olmazsa olmazlarındandır. Sonra bütün dinlerde bir şekilde dua mevcuttur.
  Geçmişte insan tabiattaki farklı canlı ve cansız varlıklardan korkmuş, onu bir müddet kendine ilah olarak kabul etmiştir. Onun kötülüklerinden korunmak için ona farklı ibadet tarzları geliştirmiş, dualar etmiştir. İlahi dinler gelince, ibadet ve duanın kime, nasıl, ne biçimde yapılacağı açıkça ortaya konmuştur.
  Bildiğimiz gibi insanlar hatasız yaratılmamışlardır. Hem hayır hasenat anlamında güzel şeyler, hem de şer yahut dince yasaklanmış kötü şeyler yaşayabilirler. Kul hakkı oluşturmayan bu durumdan kurtulmanın yolu pişmanlık anlamında Allaha dua etmektir. Dua anı, insanın yaratanı ile baş başa kalarak, Allah katında değer bulduğu en güzel anıdır.
  İnsanların heva ve hevesleri yahut ihtiyaçları yaşadıkları sürece hiç bitmeyecektir. Sonra bunlara bir şekilde ihtiyaçları olacaktır. Gücünün yettiği şeylerin kolaylığı, gücünün yetmediği şeylerin temini anlamında Allaha dua ederler. Elbette ki önemlidir. Daha da önemli olan dua ise korku ve ihtiyaç durumuyla birlikte, süreklilik arz eden duadır.
  Dua, Allaha kul olmanın gereğidir. En güzel ibadet tarzlarından birisidir. Olumlu anlamda ki istek ve düşüncelerin, kul olma adabı içerisinde Allahtan istenmesidir.
  VEFA ÖRNEĞİ
  Develi bölgesi Anadolu’ da en eski yerleşim yerlerindendir. Bağlı bulunduğu Kayseriyle aynı tarihe sahiptir. Develi, Selçukluların ilk yerleşim alanlarındandır. Daha sonra Karamanoğulları, Kadı Burhanettin,Eratnalılar,Dulkadiroğluları ve Osmanlıların hakimiyetine girmiştir.
  Develi tarihi itibarı ile bu kadar eski olunca, eğitim öğretim anlamında, herhangi bir kaynak teşkil edecek bir belge yahut doküman var mıdır? Bilemiyorum. Son yıllarda Sayın Yrd.Doç.Dr.Kadir Özdamarlar Beyin hazırlamış olduğu Develi Belediyesi Yayınları arasında (2007 ) çıkan “DEVELİ EĞİTİM TARİHİ “ adlı çalışma hakikaten kaynak teşkil edebilecek önemli bir kitaptır.
  Develi her zaman eğitim – öğretime önem vermiştir. Bu alanda çok insanlar yetiştirmiş ve bu yetişen insanlar ülkelerine hizmet anlamında ellerinden gelen çabayı göstermişlerdir. Bu durum günümüze kadar devam etmiştir. Eğitim öğretim, Develide hep yarış halinde olmuştur. Bu yarış güzellikleri doğurmuş ve Develideki başarı, Kayseri genelinde ilk sıralarda yer almamızı sağlamıştır. Bu yarışta bir dönem hasbel kader ben de yer almıştım. Bu vesileyle, bizimde bu yarış içerisinde olmamızı sağlayan mesai arkadaşlarıma ve bu anlamda emeklerini esirgemeyen Develi’deki tüm meslektaşlarıma saygılarımı, muhabbetlerimi sunuyorum.
  Bildiğimiz gibi eğitim öğretimde altyapı çok önemlidir. Eğitimin olmazsa olmazlarındandır. Eskiden yatırımların hemen tamamını devlet yapar, özel sektör pek katkı sağlamazdı. Zamanla bu durum, ülke ekonomisinin gelişmesiyle birlikte bir kısım yerlerde farklılık arz etmeye başladı. İnsanlar doğdukları yerlere vefa anlamında yatırımlar yapmaya başladılar. Bu durum ülke insanına hizmet anlamında hakikaten çok önemlidir. Amaçları ayrıldıkları yerlerdeki eksiklikleri tamamlama, orada yaşayan insanların hayır dualarını alma, kendi isimlerini memleketlerinde yaşatma ve hepsinden önemlisi de Allah rızasını kazanmaktır.
  Develide yahut diğer bölgelerde yaşayan, ekonomik durumları iyi olan hemşerilerimiz bu başarıyı taçlandırma ve İleride gerçekleşmesi düşünülen SEYRANİ Üniversitesi adına, Kampus alanına yatırımlarına devam ediyorlar.
  Geçmişte değerli hemşerilerimizin bir kısmı, kendi gönüllerindeki yatırımlarını eğitim anlamında yaptılar. Bu güzel davranışları sergileyen hemşerilerimizin isimleri şunlardır: 1-Cemal Nevzer ERCİŞ 2-Muammer KOCATÜRK 3-Necmiye Mustafa MAŞLAK 4-Hüseyin ŞAHİN 5-Sami DEDEOĞLU 6-Mehmet PAKSOY 7-Suat KÖYLÜOĞLU 8-Hacı UÇTAN 9-Hidayet TUTUM 10-Şahin TOKLUOĞLU 11-Muammer BAKKALOĞLU 12-Ahmet Hamdi AYAN.
  Tüm bu güzel yatırımların yapılması imkân ve nasip meselesi. Bu imkâna sahip hemşerilerimizin SEYRANİ kampüsüne yeni yapacakları Mahmut KARACA bloğunun müjdesini duyunca gerçekten sevinmiştik. Develimiz, üniversite şehri olma yolunda önemli bir adım daha atacaktır. Bizlere bu sevinci, güzelliği yaşatacak olan hemşerilerimizin isimleri şunlardır: 1-Mustafa KARACA 2-Şükrü KARACA 3-Nevzat ÇULHAOĞLU 4-Hamdi ÖZDAMARLAR 5-Şükrü KULAK.6-Sait Erdal METİNER.
  Develimize bu anlamda daha çok yatırım yapabilecek, imkânları olan hemşerilerimizin olduğunu biliyoruz. İnşallah onları da yatırım amaçlı Develimizde bekliyoruz.
  Burada, 1995’ li yıllarda Develide yapılan liselerin, ihale aşamasında ve ödenek tahsisinde emeklerini esirgemeyen M.E.B. Müsteşarı özel kalem müdürü hemşerimiz Sn. Yusuf Şahin Beyin hakkını iade anlamında, ismini ifade etmeliyim.
  Kubbede hoş bir seda bırakabilme nasip meselesidir. Hayır anlamında yapılan yatırımlar kazanılan malın zekâtıdır. İnsanoğlunun vefası da şahsının güzelliğidir. Bu alanda, her nerede kim olursa olsun bir mum yakana, sebep olana teşekkürlerimizi bir borç biliriz. Bu güzel günümüzde bizleri yalnız bırakmayan, aramızda bulunan başbakan yardımcımız Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş’a hoş geldiniz diyor, saygılarımızı sunuyoruz. Kendilerini yeni yatırımlarla birlikte Develimizde görmekten mutluluk duyacağımızı ifade etmek isteriz.
  Burada bir anımı paylaşmak isterim.2000 yılında Develi Şehit Üsteğmen Ömer Mavi İlköğretim Okulundan ayrıldım ve Kayseri Yavuz Selim Mahallesindeki Kadir Rezan Has İlköğretim Okulunda göreve başladım. Okulumuzu rahmetli Kadir HAS Bey yaptırmış. Burada özel sektörün gücünü daha yakından tanıma fırsatım oldu. Birçok yatırımla birlikte, her donanıma sahip beş tane daha HAS soy isimli okul vardı. Kadir Bey ve eşleri Rezan Hanım Kayseri ye geleceklerdi. Yaptırdığı okullar adına hava alanında karşılama görevi bana verilmişti. Bir gurup öğrenci ile Rahmetli Kadir HAS ve eşleri Rezan Hanımı hava alanında karşıladım ve çiçek takdiminde bulundum. Orda benimle birlikte bulunanlara şöyle bir anekdot anlatmıştı. “Doğduğum bu güzel topraklara, vatanıma yurduma vefa borcumu ödemekten son derce mutlu oluyorum. Bana yaşama sevinci veriyor.” Demişti. Kayseri de hakikaten esreleri çok fazlaydı. Bir de dostum arkadaşım dediği Cumhurbaşkanımız Sn. Süleyman DEMİREL’LE ilgili güzel bir latifesi olmuştu “Sn. Cumhurbaşkanımzın eli benim cebimden hiç çıkmıyor. Kadir Ağa durumlar nasıl, falan yere şu yatırımı yapabilir miyiz?”diye sorardı. Bu durum bir dostun bir dostuna tavsiyesiydi.
  Bilindiği üzere üniversiteler önemli görevler ifa etmekte ve bulundukları bölgenin her açıdan kalkınmasına yardımcı olmaktadırlar.

Share
3.013 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?