logo

Dr. Yusuf Akça Dost Ziyaretinde

 

 

 

Bazı ziyaretlerde bulunmak üzere Develi’ye gelen hemşehrimiz ve değerli büyüğümüz Dr. Yusuf Akça gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu.

Gazetemiz Haber Müdürü Cihan Çimen’le sohbet eden Develi ile ilgili bilgiler alan ve yerel seçimlerle ilgi görüşlerini bildiren değerli dostumuz, hemşehrimiz, eğitimci, yazar, şair, eski İstanbul Üniversitesi genel sekreteri, yeni AGÜ Abdullah Gül Üniversitesi Rektör danışmanı ve Dünyagöz Hastaneleri yönetim kurulu üyesi, Elginkan ve TOSYÖV vakıfları mütevelli heyeti üyesi Dr. Yusuf Akça, Doğduğum ve çocukluk yıllarımın geçtiği memleketim Develi’yi çok seviyorum ve özlüyorum, işlerimin yoğunluğu nedeniyle sık sık gelemiyorum ama fırsat buldukça gelmeye çalışıyorum, gelemesemde sağolun Çağdaş Develi Gazetesi bizleri Develi’de hissettiriyor,diyen Akça;

Cihancığım sanada kardeşim arkadaşım Mahir’e de teşekkür ederim, dedi.

Dr. Yusuf Akça Kimdir ?

1955 yılında Kayseri’nin Develi ilçesinde doğan Dr. Yusuf AKÇA, ilk ve ortaöğreniminden sonra 1972 yılında Ankara Maliye Okulu ve 1978 yılında ise Ankara İTİA’ dan mezun oldu.

1972 yılında Maliye Bakanlığı’nda göreve başladı. Devlet Muhasebesi Uzmanı iken 1978-2004 yılları arasında Maliye Bakanlığına bağlı çeşitli kamu kurumlarında (İstanbul Sağlık Kurumları, okullar, Harp Akademileri Komutanlığı) Saymanlık Müdürlüklerinde ve 17 yıl İstanbul Üniversitesi’nde Bütçe Dairesi Başkanlığı yapmıştır. İstanbul Akşam Ticaret Lisesi, İstanbul Maliye Meslek Lisesi, İstanbul Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde dersler vermiş; İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim görevliliği yaptı. 2005–2013 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Genel Sekreterliği görevinde iken 23 Ocak 2013 tarihinde kendi isteği ile emekliye ayrılmıştır.

Yüksek lisans ve doktora programını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Anabilim Dalında tamamlamıştır. 1993 yılında hazırlamış olduğu Devlet Muhasebesi Sistemi (Yapısı, İşleyişi, Bütçe İle Bağlantısı ve Sorunları) adlı doktora tezi ile doktor unvanını alan, Akça  Evli ve iki çocuk babasıdır.

Dr. Yusuf Akça’nın 1996 yılında “Bütçe ve Devlet Muhasebesi”, 1997 yılında “YÖK ve İÜ Mevzuatı”, 2003 yılında “Kamu İhale Mevzuatı”, 2006 yılında “İstanbul Üniversitesi Dünden Bugüne İstatistik Veriler”, 2010 yılında “İstanbul Üniversitesi Bilgi Bankası”, “Yüksek Öğretim Bilgi Bankası” ve “İstanbul Üniversitesi Yönetmelikler” adlı yayınları ayırca 2002 yılında “Bir Dost Arıyorum” ve 2007 yılında yayımlanan “Gül Elması” adlı şiir kitapları bulunmaktadır.

Dr. Akça halen Elginkan Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, TOSYÖV Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Dünyagöz Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Dünyagöz hastaneleri Yönetim Kurulu Üyesi ve denetim komitesi başkanı olan hemşehrimiz Dr. Yusuf Akça AGÜ Abdullah Gül Üniversitesi görevinde bulunmaktadır.

 

 

 

Share
900 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?